Sobota 15. augusta. Meniny má Marcela

Ako som odišiel z broker poolu do Fincentra

Keď som za vedením chodil s tým, že potrebujeme vylepšiť telefonovanie, na ktoré sa vôbec nedával dôraz, nič sa nezrealizovalo. Odpovedali mi, že nemám príliš rozmýšľať a mám robiť, čo mi povedia, aj keď mi to nedáva zmysel – opisuje svoje skúsenosti z Tower Finance finančný sprostredkovateľ Jiří Novák.

Ako ste sa dostali k finančnému sprostredkovaniu? 

Bola to zhoda náhod. Keď sa na to pozriem spätne, v roku 2013 som sa ocitol v prapôvodnej, miestami až barokovej finančnej inštitúcií OVB, odkiaľ som po pol roku odišiel a zaprisahal som sa, že v živote sa nebudem venovať ničomu týkajúcemu sa financií.

Potom som sa brigádne zamestnal v spoločnosti Inteva, kde som bol po troch rokoch na personálnom oddelení služobne najstarší. Posledného pol roka som aktívne uvažoval o odchode kvôli kolegom. Ako sa hovorí nič proti nikomu, ale 40 ročné ženy, ktoré hovoria ako od zajtra začnú cvičiť a neustále sa sťažujú, na mňa nevplývali dobre.

Hľadal som si iné príležitosti v oblasti HR. Bol som na pohovoroch v spoločnostiach ako Dell, 3M a IBM. V niektorých ma aj prijali, no mne sa nechcelo nastúpiť. Zrazu za mnou došiel kamoš Rado, že počuj, je tu spoločnosť Tower Finance z Trenčína a sú super. On už bol všade v OVB, Partners a podobne, no Tower je podľa neho najlepší zo všetkého. Jednoducho dobrý kaleráb.

Zaujala vás táto ponuka?

Áno, išiel som sa pozrieť na takzvaný basic, teda úvodnú prednášku s riaditeľom Ondrejom Broskom. To, čo hovoril, dávalo zmysel, tak som sa rozhodol, že to skúsim. Bol som na tom vtedy tak, že som potreboval zmenu – skúsiť niečo nové a realizovať sa.

Keď som videl, o čom tá služba je, že niekomu doslova zmeníte život tým, že sa pozriete na jeho príjmy a výdavky, a v optimálnom prípade rozumne spravujete, čo mu ostane, a že nikto si teda nemusí nič odoprieť, iba zvyšok peňazí, ktoré nevyužije, dostanú zrazu zmysel, neváhal som. Na konci toho všetkého sa klient môže stať finančne nezávislý. Aj úplne obyčajnému človeku viete pomôcť, aby mal v dôchodku pokojne 300 – 400 tisíc eur.

Bolo to pre mňa čosi úžasné a dovtedy nepochopiteľné, nakoľko som peniazom nerozumel a nebol som finančne gramotný. Prvé dva mesiace som bol z toho, že niekomu môžem výrazne zmeniť finančný život, tak unavený, že som spával tri až päť hodín denne.

Hneď v prvom roku ste sa v Tower Finance stali nováčikom roka. Ako sa vám to podarilo?

Áno starý, dobrý Tower Finance. Ich koncept je prevzatý z Partners Group, nakoľko riaditelia Ondrej Broska a Mário Markech tam vyrástli. Mária odtiaľ vyhodili kvôli „podozreniu“ z poistných podvodov, čo v praxi spôsobilo revolúciu v poisťovníctve na Slovensku. Vďaka Mário. Potom sa zamestnal v Axe, a ako tvrdí zmanipuloval Ondreja aj s jeho štruktúrou, aby z Partners odišiel a založili si vlastnú firmu.

Aby som prešiel k podstate otázky. Veľa sa tam na vzdelávanie nepozeralo. Mali sme raz mesačne informačný seminár, ktorý skvele fungoval na nováčikov, teda nepopísané papiere. Hovorili tam, ako sa za tri mesiace stať „úspešným“ a podobne. Boli tam samozrejme aj skvelé témy, no na odbornosť sa veľmi nedbalo. Ako nakopnutie do života to však bolo dobré.

Na začiatku sme sa naučili 30 otázok, na ktoré, keď sme vedeli odpovedať, tak sme mali byť pripravení na trh. Boli to naozaj dobré otázky a odpovede, no po čase som začal cítiť stagnáciu. Jediný spôsob, ako sme sa mali dostať ďalej, bolo pýtať si odporúčania od klientov podľa konceptu Partners Group. Na žiadne obchodnícke zručnosti sa dôraz nedával.

Vôbec sme sa nevenovali telefonovaniu, ale napríklad ani hlbšiemu pochopeniu investovania. V prvom roku som prečítal 13 kníh a neustále počúval nahrávky a podobné veci, aby som si nahradil vzdelávanie. Doslova som cítil tlak na hrudi, keď som sa neučil nové veci ohľadom komunikácie obchodu a podobne.

Ako dnes hodnotíte obdobie v spoločnosti Finportal?

Bolo to určite výnimočné obdobie. V mojom živote zlomové. Bol som vtedy po rozchode a potreboval som si zamestnať mozog niečím produktívnym. Sám od seba som na začiatku vstával o šiestej ráno a večer sa vracal okolo 11. – 12. hodine. Nechápal som, čo sa to so mnou deje, ako je možné, že mám toľko energie.

Stále som niečo študoval a stretával sa s ľuďmi. Nevedel som úplne pochopiť, ako niekto nemôže chcieť mať viac peňazí, tvoriť si rezervy a dostať napríklad peniaze zadarmo od štátu z druhého piliera.

Chcel som, aby sa ľudia okolo mňa mali lepšie, často viac, ako oni sami. Nie vždy to fungovalo. Dnes som sa už obrnil voči rečiam typu: mne je to jedno, no stále platí, že je radosť robiť so zodpovednými ľuďmi, ktorým záleží na tom, čo sa deje s ich peniazmi.

Prečo ste potom odišli?

Vnútorný zlom sa u mňa začal prejavovať po zhruba trištvrte roku. Na začiatočnom basicu Ondrej vždy tvrdil, že pretože je Tower malá firma, je tu vysoká odozva na podnety od ľudí. No, keď som za vedením chodil s tým, že som prečítal takú a takú knihu, a s tým, že potrebujeme vylepšiť telefonovanie, na ktoré sa vôbec nedával dôraz (vo firme nebol ani 1 call script), nič také sa nezrealizovalo. Taktiež mi povedali, že nemám príliš rozmýšľať a mám robiť, čo mi povedia, aj keď mi to nedáva zmysel. Inými slovami, že mám byť rád, že som rád.

Na to, že potrebujeme školenia pre obchod, mi odpovedali, že bojujem za veci, ktoré vo firme nikto nechce, teda ani odbornosť a ani obchodnícke zručnosti a že to, čo dávajú firme oni, teda postoje na seminároch presne podľa Partners, stačí a nemám vymýšľať. Tiež hovorili, aby sme sa nestretávali s konkurenciou.

Úplne sa to u mňa otočilo, keď Mário vyslovene klamal na informačnom seminári pred celou firmou o jednom z kolegov. Keď som na to upozornil, odvetil mi, že prečo sa na to pýtam a že som jediný z celej firmy, kto má s niečím problém. Nechcel som už ho ďalej nasledovať.

Napríklad, keď si vymyslel, že každý povinne jedno percento z provízií odovzdá do firmy. Ondrejovi som povedal, že im ho nedám, že som to investoval do seba, vzdelávania a spusteniu stránky www.jirinovak.sk. Odpoveďou mi bolo, že keď sa mi nepáči, nech si založím vlastnú firmu, alebo nech idem do inej.

Toto celé bolo pre mňa úplne neprijateľné, nakoľko neznášam klamstvá a falošných ľudí. Ich správanie bolo podľa mňa nekorektné. Ale ako sa hovorí: sto ľudí, sto chutí, takže niekomu takéto správanie zo strany vedenia vyhovuje a je teda v poriadku.

Ako reagovali na váš odchod kolegovia z Tower Finance a Finportal?

Ľudia z Finportalu mi popriali veľa úspechov vo Fincentre a vybavené. Nemali s tým žiadny problém. V Toweri to také jednoduché nebolo. Najprv ma samozrejme presviedčali, že kamkoľvek pôjdem, bude to horšie. Vraj sa na mňa nový manažér z Fincentra, Roman Gálik, vykašle a podobne. Chceli vo mne zanechať, čo najhorší pocit z odchodu. Fungovali a fungujú bohužiaľ ako sekta. Jediné správne je to, čo tvrdia oni, nič iné nie je dobré a vynucujú si nadradenosť voči iným.

Som rád, že som na to prišiel a rozhodol sa odísť. Iní mi hovorili, že som zradca a podobne. Najväčšou srandou je, že dnes sú niektorí z nich vo Fincentre. Poväčšine v Toweri ostali len fanúšikovia, ako ich Mário nazýval. S daným prístupom im ozaj držím palce.

Ako na vás takéto reakcie vplývali?

Na začiatku nie veľmi pozitívne. Išiel som do nového prostredia. V hlave som mal, že sa na mňa R. Gálik naozaj vykašle. Som však nesmierne rád, že sa to nepotvrdilo.

V čom vidíte najväčšie rozdiely medzi spoločnosťami Finportal a Fincentrum?

Finportal je platforma, ktorá vám zabezpečí, aby ste si otvorili finančnú spoločnosť. Ako si ju potom riadite, je na vás. V Toweri to šlo podľa vzoru Partnersu.

V rámci Fincentra sa mi veľmi páči vzdelávanie: sprostredkovateľská akadémia, Rýchla rota a podobne. Ďalej je to podpora za strany vedenia a konzultácie s R. Gálikom mi dali veľa.

Nástroje na prepočty a výstupy pre klientov sú tu oveľa prehľadnejšie. Celkovo sú informačné systémy na oveľa vyššej úrovni. Klientsky portál MôjŠanón a jeho chystaný upgrade na internet banking, sú skvelým nástrojom pre poriadok vo financiách klientov. Dnes je vysoká kvalita finančných služieb na trhu normálna. Pridaná hodnota však musí byť na strane ľudí, ktorí ju poskytujú, teda v úrovni servisu.

Ako sa vám vo Fincentre darí?

Myslím si, že dosť dobre. Roman z úrovne územného riaditeľa sa mi individuálne venuje dokonca viac ako manažér z Tower Finance Dominik Lehocký z pozície Team Leadra. Výsledky, zručnosti a platové ohodnotenie sa mi zvýšili niekoľkonásobne.

Čím to je?

Určite cieleným vzdelávaním, ktoré je šité na slovenský trh. Tiež lepším supportom zo strany firmy a poskytnutými leadmi (kontaktmi) na spracovanie.

Čo hovorili klienti na to, že ste zmenili značku? 

Klientom to bolo v podstate jedno. Robili s Jirkom Novákom, nie s Towerom. Boli dokonca radi, že dostanú možnosť využívať aplikáciu MôjŠanón a ako aj prístup k lepším finančným produktom, napríklad ETF fondom, ktoré sa v Toweri nerobili.

V tomto roku Fincentrum zavádza vďaka Swiss Life viaceré novinky ako segmentáciu klientov, PSD2, nové investičné schémy a nástroje investičného poradenstva. Ako na vás tieto novinky vplývajú?

Neskutočne sa na ne teším. PSD2 zabezpečí prepojenie viacerých bežných bankových účtov klienta do jednej aplikácie, čo nám poskytne skvelú konkurenčnú výhodu. Veľkou pomocou sú tiež telefonisti, ktorí dohadujú stretnutia s klientmi a umožňujú sprostredkovateľom zamerať sa na kvalitu servisu.

Aké sú vaše ambície vo Fincentre? 

Samozrejme najvyššie 😊. Pozerám sa na pozíciu územného riaditeľa. Nemá pre mňa zmysel dať si malý cieľ. Chcem mať výnimočný, neobyčajný život a spravím pre to, čo bude potrebné. Samozrejme nemyslím len po kariérnej stránke, ale aj vzťahovej a osobnostnej. Harmónia kľúčových oblastí v živote je pre mňa zmyslom, no to by už bolo na inú debatu.

A sú takéto ambície reálne?

Áno sú, čo je to za otázku.

Akú má Fincentrum istotu, že sa o rok nebudete mať chuť stať sa nováčikom roka zase v inej spoločnosti? 

Veľkú istotu. Korektnosť je pre mňa kľúčovou zásadou a zmyslom. Keď bude ku mne korektné Fincentrum, tak chuť dosiahnuť pozíciu nováčika resp. Nováka 😊 roka inde mať nebudem.


Jiří Novák je senior finančným sprostredkovateľom Fincentra. Pracuje v regióne Trnavy a Bratislavy. Má 24 rokov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial