Piatok 10. júla. Meniny má Amália

Ako treba obchodovať na medveďom trhu

Investície John Hardy 15.02.2019 | 00:00 1 Komentár

Medvedie trhy sú volatilné, nepredvídateľné a náročné na obchodovanie. V období, keď sú podmienky na trhu nastavené na averziu voči riziku, je preto dôležité mať dobrú stratégiu.

Obdobie, aké zažívame teraz, si vyžaduje náležitú reakciu na zmeny. Trhová dynamika je stále v pohybe a cykly sa menia. Býčí trh v druhej polovici 90tych rokov sa vyznačoval vysokou volatilitou. Frenetické technologické akcie dosiahli svoj vrchol v roku 2000. Nikto nebol pripravený na ich následný pád.

Býčí trh, ktorý prišiel potom, v rokoch 2002 až 2007 zas priniesol postupne klesajúcu volatilitu. A ten nasledujúci, ktorý sa zrodil po finančnej kríze, mu bol do veľkej miery podobný. Teraz sme tak viac ako desať rokov od posledného skutočného medvedieho trhu a viacerí obchodníci a investori nikdy na vlastnej koži neokúsili, čo medvedí trh znamená. Tento nedostatok skúseností je veľkým potenciálnym rizikom.

Od prasknutia technologickej bubliny, s výnimkou finančnej krízy, podporovali trhové podmienky pasívnu expozíciu voči rizikovým aktívam. Bolo to zvlášť viditeľné v posledných rokoch, keď väčšina podielových fondov a dokonca aj hedžových fondov nedokázala prekonať svoj benchmark – trhové indexy. Aj snaha o krátkodobé špekulácie sa ukázala ako zbytočná. Panika sa totiž takmer vždy pretavila do short obchodov.

Sú tu samozrejme aj výnimky. Väčšina roka 2015 bola pre globálne trhy zlá. Ku dnu ich ťahali rozvíjajúce sa trhy a silný dolár. Minulý rok bol zas dokonalým chaosom. Zle sa darilo takmer všetkým triedam aktív, takže sa nebolo kam ukryť. V decembri sa dokonca zdalo, že sa niečo na trhu zlomilo. Videli sme najhorší posledný mesiac roku na americkom trhu od veľkej hospodárskej krízy v 30tych rokoch.

Začiatkom tohto roka sa však zdá, že na trhy sa vrátil optimizmus. Dôvodom je zmiernenie jastrabej rétoriky šéfa Fedu Jeroma Powella v decembri a jasné holubičie signály v jeho prejave v januári. Napriek tomu sa nový medvedí trh a s ním recesia nezadržateľne približujú. Keď to vezmeme do úvahy, ako by sa na to mali pripraviť burzový hráči?

Čo investorom prináša medvedí trh

Pripravte sa zvýšenú volatilitu oboma smermi: Počas medvedieho trhu sa volatilita zvýši na násobné úrovne a ceny sa hýbu oboma smermi. Investorom tieto pohybu môžu pomôcť prekonať široko spektrálne investície. Veľká volatilita trhu je spôsobená aj nedostatkom likvidity. Ceny sa tak podľa aktuálnej situácie môžu pohybovať výrazne nadol aj nahor. Neznamená to, že stávka na pokles ceny môže byť na býčom trhu vždy tým ideálnym riešením.

Pamätá si niekto na prudké posilnenie indexu S&P 500 o 27 percent od novembra 2008 do januára 2009? Nasledujúca tabuľka obsahuje najlepšie jednodňové zisky tohto indexu za posledných 40 rokov počas býčích trhov, alebo korekcií.

Využívanie opcií: Počas pokojnejších období medvedieho trhu môžu opcie poskytnúť obchodníkom stabilitu a ochranu pred výkyvom ceny do danej miery. Umožní im to zároveň mať väčší prehľad o svojej odolnosti voči riziku.

Rezervný kapitál pre náhle pohyby trhov: Obchodníci by nemali investovať všetok kapitál len do aktuálnych pozícií. Najmä v krátkodobom horizonte sa ukázalo ako užitočné, mať nejaký kapitál v rezerve. Je tomu tak aj preto, že vlády a centrálne banky majú v rukách účinné nástroje, ktoré dokážu situáciu veľmi rýchlo otočiť. Dlhodobou stratégiu je preto pomaly investovať do rizikových aktív a to najmä, keď sa tempo poklesu začína spomaľovať. K zlepšeniu dochádza vždy vtedy, keď je evidentné, že veci už nemôžu byť horšie.

Okrem vysokej volatility, o ktorej sme hovorili predtým, by si mali byť obchodníci vedomí, že výpredaje trhov zvyknúť skončiť oveľa rýchlejšie ako končia nárasty trhov. Zarábanie na poklesoch trhu je teda možné najmä do času, kým volatilita nedosiahne nové rekordy, alebo na maximálne úrovne nevzrastú hodnoty ukazovateľov strachu. Na pokles sa dá špekulovať aj pri raste cien, ale s klesajúcim momentom. Volatilita na medvedích trhoch takmer vždy rastie a klesá opačne, ako rastú a klesajú ceny aktív. Špekulovať na pokles cien pri ich raste je teda, vďaka nižším cenám put opcií, vždy lacnejšie.

Význam technickej analýzy: Keď trhy nestále rastú, a prichádzajú na ne stále noví investori, poskytuje technická analýza len malú pridanú hodnotu. Trendu rastu trhu je totiž evidentný pre každého. Na býčom trhu, keď je likvidita malá a emócie napäté. Avšak technická analýza ponúka zaujímavé postrehy. Ide napríklad o dobre známu Fibonacciho úroveň, alebo kĺzavý priemer. Iné sú menej známe, napríklad analýza Elliotových vĺn. Tie sa napríklad presne hodia na vysvetlenie medvedieho trhu v rokoch 2007 až 2009.

Pozor na korelácie: Tento bod je podstatný. Investori s pasívnymi investíciami sú často vystavení širokému spektru rizika. V pokojných časoch sa môže zdať, že tieto riziká sú navzájom nezávislé. To však neplatí v časoch, keď trhmi zmietajú emócie. Obchodníci si často neuvedomujú, že celého ich portfólio je citlivé na jedno riziko. Je treba si uvedomiť, že v čase paniky investori jednoducho predávajú všetko. Preto by portfólio malo byť postavené tak, aby sa neviezlo celé len jedným smerom. Nie je tomu napríklad tak dávno, keď sa rast kurzu japonského jenu vyvíjal zhodne s rastom amerických vládnych dlhopisov a poklesom indexu S&P 500.

Korelácia naprieč trhmi

Graf nižšie znázorňuje perfektnú koreláciu medzi future stávkami na index S&P 500, výnosmi 10-ročných amerických dlhopisov, ako aj kurzom austrálskeho dolára voči americkému doláru v decembri minulého roka. Tieto inštrumenty pritom v bežných časoch nevykazujú žiadnu alebo len malú koreláciu.

Autor je forex stratég Saxo Bank

Jedna odpoveď na “Ako treba obchodovať na medveďom trhu”

  1. Martin Rubáš píše:

    Bohužial dobré časy sa skoro skončia. A Euro Slovensko stiahne do pripasti. Situácia na juhu eurozóny je neudržatelná a už otvorene sa začína hovoriť o rozpade eurozóny. Slovensko na to doplatí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *