Piatok 19. júla. Meniny má Dušana

Ako účtovať stratu z CFD obchodov?

Dane Peter Pašek 20.02.2019 | 00:00 2 komentáre

Aj slovenskí investori začali čoraz viac „špekulovať“ na finančnom trhu a nakupovať tzv. CFD kontrakty, čiže kontrakty na rozdiel (contract for difference). Ako však ale účtovať stratu z nich?

Niet asi pochýb o tom, že takéto transakcie sa z pohľadu financií považujú za derivát. Dôvodom je skutočnosť, že v predmetnom prípade nenakupujete podkladové aktívum, ale len finančný inštrument, ktorý kopíruje podkladové aktívum, konkrétne napr. kurz menového páru.

V rámci derivátov je možné „stávkovať“ na rast (tzv. „long position“) alebo na pokles (tzv. „short position“) podkladového aktíva, napr. na základnú menu menového páru. Otázkou však je, ako ich posudzovať z pohľadu účtovníctva.

Ide o derivát, alebo spotový obchod?

Treba upozorniť, že v súlade s §16 Postupov účtovania sa derivátom rozumie finančný nástroj, ktorý spĺňa dole uvedené podmienky:

a) jeho reálna hodnota sa mení v závislosti od zmeny úrokovej miery, ceny cenného papiera, ceny komodity, kurzu cudzích mien, indexu finančného trhu, cenového indexu, od úverového hodnotenia (ratingu) alebo úverového indexu, alebo v závislosti od podobnej premennej,

b) nevyžaduje začiatočné čisté investície alebo vyžaduje začiatočné čisté investície, ktoré sú nižšie ako by sa vyžadovalo pri iných druhoch finančných nástrojov, ktoré podobne reagujú na zmeny v úverových a trhových faktoroch,

c) je dohodnutý a vyrovnaný k budúcemu dátumu, pričom doba od dohodnutia obchodu do jeho vyrovnania je dlhšia ako pri spotovej operácii.

V prípade CFD kontraktov, tak ako sa štandardne obchodujú, však dochádza k vyrovnaniu obchodu do dvoch pracovných dní, spravidla do niekoľko sekúnd. Vyššie uvedené znamená, že na účely Postupov účtovania by nemuselo vždy ísť o derivát ale o spotový obchod.

Berúc do úvahy vyššie uvedené by som peniaze vložené ako kolaterál na účet „market makera“ účtoval cez pohľadávkový účet a prípadné straty z uzavretých obchodov by išli cez účet 568. Na strane druhej prípadné zisky z uzatvorených obchodov by sa účtovali v prospech účtu 668.

Treba však upozorniť, že v obchodných podmienkach rozličných platforiem, tak ako ich poznám ja osobne, je uvedený dátum exspirácie pokynu jeden rok. Osobne nemám profesionálny účet (Nariadenia EU atď.), čiže podmienky sa môžu u iných subjektov líšiť. Nazdávam sa ale, že daný dátum exspirácie by sa mohol považovať za dohodnutý budúci dátum vyrovnania a dané obchody je možné považovať aj na účely účtovníctva za derivát.

Samozrejme „investor“, alebo skôr špekulant 😊 vie pozíciu uzatvoriť aj skôr. V danom prípade by sa zisky resp. straty z uzatvorených pozícii už ale účtovali cez účty 567 resp. 667.

Daňový dopad CFD kontraktov

Čo sa týka daňového posúdenia predmetných obchodov, rád by som vašu pozornosť chcel upriamiť na ustanovenie §19 ods. 2 písm. o) Zákona o dani z príjmov, podľa ktorého je možné za daňové výdavky uplatniť úhrn výdavkov (nákladov) na deriváty do výšky príjmov (výnosov) z derivátov v úhrne za zdaňovacie obdobie. 1)

Prakticky je potrebné zobrať všetky náklady zo stratových pozícií a uznať ich len do výšky výnosov z uzavretých ziskových pozícií. Vyššie uvedené platí okrem

– daňovníkov, ktorí vykonávajú činnosť podľa osobitného predpisu Exportno-importnej banky Slovenskej republiky, poisťovní, pobočiek zahraničných poisťovní, zaisťovní a pobočiek zahraničných zaisťovní, ktorým sa výdavok (náklad) na deriváty uzná do výšky účtovanej ako náklad,

– zabezpečovacích derivátovpri ktorých sa výdavok (náklad) uzná do výšky účtovanej ako náklad,

Zákon o dani z príjmov sa odvoláva na poznámku pod čiarou. Tá odkazuje na Zákon o účtovníctve. Je teda otázkou, či vyššie uvedená limitácia platí aj na prípad, ak by sa v zmysle Postupov účtovania, teda aj samotného Zákona o účtovníctve CFD kontrakt nepovažoval na derivát.

Upozorňujem, že poznámky pod čiarou k príslušným odkazom nie sú súčasťou právneho predpisu a majú len informatívnu hodnotu. Ich úlohou je zlepšenie prehľadnosti a orientácie v právnom predpise z hľadiska komplexnosti právnych vzťahov. Poznámky pod čiarou preto nesmú obsahovať veci, ktoré majú normatívnu povahu, teda záväzné pravidlá správania sa.

Problémom však je, že napr. v §43 ods. 2 Zákona o dani z príjmov sa v prípade derivátov uplatňuje úplný iný odkaz, konkrétne na Zákon o cenných papierov. Zostáva teda otázkou, či úmyslom zákonodarcu bolo limitovať výšku daňových výdavkov len pri derivátoch v zmysle účtovných predpisov, alebo ako celku.

Osobne si myslím, že ak by sa daný CFD kontrakt skutočne nepovažoval za derivát v zmysle Postupov účtovníctva existuje priestor nato, aby si daňovník vedel uplatniť celú sumu nákladov za daňový výdavok.

Treba však upozorniť, že tento názor sa mi nepodarilo nijako odsúhlasiť zo strany MF SR resp. FR SR, predsa je to už trochu komplikovanejšia téma.

Autor je managing director poradenskej spoločnosti Accace.

2 odpovede na “Ako účtovať stratu z CFD obchodov?”

  1. gabika píše:

    Dobry den,
    ja nemam skusenost s realnym obchodovanim, a CFD su vsade uvedene ako derivat, takze vasa uvaha je pre mna nova.
    S cim ale mam problem ja, je presne skutocnost, ze predmetny paragraf ZDP, ktory hovori o uznani nakladov ako danovych hovori o zabezpecovacich derivatoch, s odkazom na zakon o uctovnictve. A tu je dilema, ako to chapat: ci ako zabezpecovaci derivat v zmysle ekonomickeho zabezpecenia, a sice, ze nie som „hrac“ a ze derivatove obchody mam realne na zabezpecenie (teda objem obchodov a druh koresponduje s rizikom, ktoremu je UJ vystavena), alebo zabezpecovacie su len tie, ktore uctujem ako zabezpecovacie, so vsetkymi podmienkami, ktore musia byt v tom pripade splnene. Pretoze aj postupy hovoria v §16/5: derivaty sa clenia na derivaty urcene na obchodovanie a zabezpecovacie derivaty. Nasledne v §16/18: ako zabezpecovacie derivaty sa uctuju derivaty, ktore… Tzn. dalo by sa to chapat tak, ze UJ realne moze uzatvarat z ekonomickeho hladiska zabezpecovacie obchody, ale nemusi o nich uctovat ako o zabezpecovacich, lebo sa jej nechce vytvarat tu dokumentaciu… Ako sa vysporiadat so stratou z nich v zmysle znenia ZDP a ZoU+postupov? Stanoviska daniarov aj vsetky odborne clanky pouzivaju len vseobecny pojem „zabezpecovacie derivaty“ bez blizsieho definovania. Mate nazor? Dakujem.

  2. Peter Pašek píše:

    Dobrý deň,

    ja som riešil len situáciu, že sa jedná o špekulatívny derivát. Tam to má význam riešiť, lebo straty by sa nemali štandardne uznať, ak by sme chápali, že CFD je aj z pohľadu účtovníctva derivátom. Berte to skôr ako úvahu, zatiaľ sa mi k tomu nevedelo FR SR vyjadriť, je to ťažká téma.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *