Piatok 30. októbra. Meniny má Šimon, Simona

Ako vyzerá preregulovaný hypotekárny trh? Pozrime sa do Česka

Český hypotekárny trh vlani zaknihoval najslabšie hodnoty od roku 2014. Banky a ich klienti sa snažili spamätať z prílišnej regulácie Českej národnej banky z roku 2018. Ani po roku sa im to však nepodarilo.

České banky minulý rok poskytli nové úvery v objeme 181,6 mld. Kč (7,2 mld. eur). Je to najslabšia hodnota za posledných päť rokov. Oproti predchádzajúcemu roku klesol objem nových hypoték o 17 percent. Čísla vyplývajú zo štatistiky Fincentrum Hypoindex.

„Hypotekárny trh sa po celý minulý rok vyrovnával s prísnejšou reguláciou Českej národnej banky,“ hovorí Jiří Sýkora, špecialista spoločnosti Fincentrum & Swiss Life Select v ČR.

Zviazanie trhu striktnými pravidlami

ČNB sprísnila pravidlá poskytovania hypoték ešte v októbri 2018. Obmedzenie sa týkalo požiadavky na výšku príjmu žiadateľa o úver. Výška dlhu nemôže odvtedy prekročiť deväťnásobok čistého ročného príjmu dlžníka. Ten okrem toho na splátku dlhu nemôže vynaložiť viac ako 45 percent svojho čistého mesačného príjmu.

Klienti na reguláciu reagovali horúčkovitým vybavovaním hypoték na jeseň roku 2018. V októbri vyskočil objem nových úverov na 24,3 mld. Kč (963 mil. eur). Celý minulý rok žil potom v tieni týchto čísel. Analytici odhadujú, že po zavedení nových pravidiel odstrihla ČNB z trhu zhruba pätinu potenciálnych žiadateľov o úvery.

Okrem toho ešte v apríli 2017 odporučila ČNB bankám neposkytovať hypotéky nad 90 percent ukazovateľa LTV a obmedziť aj hypotéky nad 80 percent na len 15 percent portfólia. Aj vtedy sa klienti hypotékami predzásobovali.

Snaha prilákať klientov nižšou cenou

Banky sa snažili neduživý trh povzbudiť znižovaním ceny úverov. Priemerná úroková sadzba začínala minulý rok na hodnote tri percentá. Po postupnom boji o klientov vlaňajšok zakončila na úrovni 2,34 percenta. Ani to však nepomohlo vytiahnuť trh do plusu. Banky sa tak podľa J. Sýkoru budú musieť zmieriť s tým, že hypotekárna žatva sa im už skončila.

Dôvodom, prečo sú sadzby v ČR o poznanie vyššie ako úroky na slovenských hypotékach (v novembri v SR dosiahli priemerne 1,06 %), je odlišná menová jurisdikcia. Kým cena slovenských hypoték sa odvíja od sadzieb ECB, ktoré sú stále na nule, Česká národná banka už stihla svoje úroky zásadne zvýšiť. Aktuálne si tak české banky môžu od centrálnej banky požičať za dve percentá. Vlani zvýšila ČNB sadzby len raz, kým v roku 2018 tak urobila až päť krát.

„Spomalenie tempa zvyšovania základných úrokových sadzieb umožnilo bankám po dvoch rokoch rastu opäť znižovať hypotekárne sadzby. Vlani v lete sa sadzby dokonca vrátili na úroveň zo začiatku roka 2018 a do konca roka ďalej klesali,“ uviedol J. Sýkora.

Zlacňovať už nie je kam

Napriek konkurenčnému boju bánk a snahe znovu nakopnúť trh sa pokles hypotekárnych sadzieb podľa analytikov už zastavil. „So zlacňovaním hypoték v ČR je definitívne koniec. Lacnejšie už tento rok zrejme nebudú,“ naznačil pre ČTK analytik Czech Fund, Lukáš Kovanda.

„Očakávaný pokles úrokových sadzieb sa zastavil, teraz sa vydajú opačným smerom a začnú postupne opäť rásť. Nie je ani vylúčené, že sa v prvom štvrťroku 2020 dočkáme aj výraznejšieho skoku nad 2,5 percenta,“ povedal riaditeľ hypotekárnych úverov Raiffeisenbank Milan Voldřich. Zdražovať tak už začala Hypoteční banka, ale aj Česká spořitelna, Raiffeisenbank alebo Wüstenrot. Banky už totiž nemajú pri relatívne vysokých sadzbách ČNB kam klesať.

ČNB dementuje špekulácie

Na trhu sa teraz špekuluje o tom, že centrálna banka vydá ďalšie odporúčanie smerom k zníženiu LTV nových úverov pod 70 percent. Znamenalo by to ranu istoty pre už i tak živoriaci trh. ČNB sa aj preto snaží špekulácie vyvrátiť. „ČNB nikdy takýto zámer nezmienila a dokonca ani nenaznačila. Uvedené médiami citované očakávania sprísnenia limitu ukazovateľa LTV nie sú ničím podložené. Uvádzajú trh i verejnosť do omylu a budia dojem, že sú vytvárané umelo s cieľom posilniť dopyt po hypotékach,“ protirečí fámam ČNB.

Na trhu tak stoja dve proti sebe pôsobiace sily. Na jednej strane je to ČNB, ktorá by rada držala hypotekárny trh skrátka, na druhej strane sú to banky, ktoré potrebujú plniť svoje obchodné plány. Medzi nimi je klient, ktorý by rád si rád kúpil vysnívané bývanie. Otázne je, či mu väčšiu službu robí centrálna banka, ktorá mu bráni nezdravo sa zadlžiť, alebo banky, ktoré by mu chceli požičať čo najviac.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial