Pondelok 30. marca. Meniny má Vieroslava

Ako z krízy: Abeceda obnovy ekonomiky

Posledné dáta ekonomickej aktivity z eurozóny a jej dominantných reprezentantov Nemecka, Francúzska v podobe HDP či priemyselnej produkcie sú čisto zo štatistického hľadiska dôvodom pre optimizmus. A aj široké úsmevy na perách ministrov financií, hospodárstva a v podstate miestnej vlády ako celku. Ekonómovia radi hľadajú v grafoch obnovy písmená. S akými môžeme rátať tentoraz?

Rýchlymi a energickými krokmi (aspoň na prvý pohľad) fiškálneho a monetárneho stimulovania sa podarilo relatívne rýchlo zvýšiť ekonomickú aktivitu a to napriek absencii akýchkoľvek  hlbších štrukturálnych reforiem. “ Jednoducho kúzelníci na pohľadanie“, by si mohol povedať menej zainteresovaný človek. Tomuto ružovému videniu sveta by tak zodpovedala obnova ekonomiky v tvare písmena „V“

Jasné otázky, nejasné odpovede

V tomto komentári by sme však radi poukázali aj na ďalšie možné písmenkové tvary obnovy globálnej ekonomiky, keďže neistota je stále na trhu pomerne veľká a ak odznejú stimuly nikto presne nevie ako na to ekonomika zareaguje. Postaví sa konečne na vlastné nohy? Alebo sa už vlastne postavila a rástla by aj bez  stimulovania?  Koľko percent obnovy bolo dosiahnutých práve vďaka vládnemu a dopingu centrálnych bánk a koľko na základe fundamentálnej sily hospodárstva? Nastane druhé dno? Jednoduché  a jasné otázky avšak o to ťažšie je na ne odpovedať. Tých, ktorí dokážu totiž správne predpovedať budúcnosť (zdôrazňujeme slovo správne) je veľmi málo. Pozrime sa však na niektoré scenáre obnovy:

Optimistický variant- „V“ obnova

V poslednom čase sa objavujú najrôznejšie názory ako a či nastane nejaká obnova globálnej ekonomiky a sú k tomu priraďované rôzne písmená abecedy v závislosti od optimizmu. Ako sme už hore spomenuli, pohľad cez ružové okuliare by hovorí o rýchlej obnove v tvare písmena „V“ a udržaní rastu produktu nad vodou aj po odpojení ekonomiky z infúzie fiškálnych a monetárnych stimulov a zastavení tlačiarenských lisov na peniaze. Zatiaľ tomu aspoň z pohľadu dát (skutočných ako priemyselná produkcia, ale aj soft dát sentimentu ako PMI) spolu s rastom akciových trhov všetko naznačuje.

Realistickejší výhľad- „U“ obnova

Existujú však aj menej optimistickejší ekonómovia a analytici, ktorí síce tvrdia, že obnova je „deal done“ (teda hotová vec), no potrvá dlhší čas kým sa tak stane. Rast bude len anemický a kým sa dostanú rozvinuté krajiny sveta na úroveň výstupu v roku 2008 pretečie ešte veľa vody riekami Mississippi, Rýn alebo Dunaj. Sem možno zaradiť napríklad pohľad guvernéra Bundesbanky Axela Webera, ktorý sa už niekoľkokrát nechal počuť, že HDP Nemecka dosiahne level z roku 2008 najskôr v 2013. Teda najskôr o 4 roky. Brzdou rýchlejšieho rastu bude vysoká nezamestnanosť a najmä obrovská spúšť dlhov po do značnej miere neefektívnych fiškálnych stimuloch a možné triezvenie po zistení, že mnohé projekty sú nerentabilné po opätovnom utiahnutí opaskov uvoľnenej menovej politiky.

Pesimistický scenár- „W“ obnova

Medzi predpovede, ktoré patria k skeptickému táboru zaradujeme scenáre s druhým dnom ekonomiky (rovnako hlbokým)- teda tvar „W“ poprípade „Vv“, ktorý síce hovorí o nastaní druhého dna ekonomiky, no to bude predsa už len miernejšie ako to predchádzajúce. Stimulovanie ekonomiky totiž pomôže len dočasne a dlhodobé užívanie dopingu nie je z finančného hľadiska možné. A ako náhle vyprchajú tieto účinky nastane trpká realita. Potom sa zistí, že stimuly k ničomu neviedli (ba práve naopak z dlhodobého hľadiska ešte viac uškodili a hlavne zadlžili krajiny) a možno zodpovední predstavitelia nechajú samočistiacu ruku trhu vyčistiť  priestor od neefektivity a živorenia  vďaka vládnej ruke (ktorá bude od dlhov však už oslabená a vyčerpaná). Počas procesu „zúčtovávania“ nastane kontrakcii, avšak akonáhle neviditeľná ruka trhu doúraduje môžu nastať opäť lepšie časy.

Stratená dekáda –„L“ obnova

V prostredí analytikov však existujú aj „tuhí“ skeptici, ktorí tvrdia, že vládni predstavitelia ako aj centrálni bankári sú nepoučiteľní a môže sa zopakovať čierna stratená dekáda japonského prešľapovania na jednom mieste zo začiatku 90-tych rokov. Ak nastane opätovná zhoršenie aktivity znova sa začne s nezmyselnou fiškálnou stimuláciou (a dlh môže vyskočiť na úrovne Japonska, ktoré je najzadlženejšou krajinou OECD, teda elitného klubu) a ešte väčším zlom v podobe dlhodobého udržovania sadzieb na nízkych úrovniach a trvalého tlačenia peňazí (čo hrozí najmä zo strany šéftlačiara sveta radeného medzi neokeynesiánske krídlo ekonómov – Bena S. Bernankeho). Umelo udržiavané nízke úrokové sadzby (podobne ako v Japonsku) budú vysielať nesprávne informácie o návratnosti ekonomických projektov. Budú prebiehať investície do oblastí, ktoré neprinesú najvyšší možný návrat a to sa v konečnom účtovaní pridanej hodnoty aj prejaví len pomalým rastom.

Nič nebude také ako predtým- „X“ obnova

Najkreatívnejším a možno najpravdivejším názorom je obnova „X“ čo znamená, že už nič nebude také ako predtým a bude musieť prísť k veľkým štrukturálnym zmenám. Zatiaľ však veľké snahy o ne nevidíme a ak o nich počujeme je to viac slov ako činov. Čím dlhšie sa však budú odsúvať do neurčita, tým dlhšie by mohlo trvať nastolenie rovnováhy svetovej ekonomiky, ktoré by prispelo k zdravému, silnému a hlavne udržateľnému rastu. Prívrženci „X“ obnovy tiež tak patria k skeptikom.

Začarovaný kruh- „O“ obnova

Niektorí prominentní a skúsení ekonómovia nevylučujú aj tento štýl obnovy (ak toto možno za obnovu vôbec označiť), teda tvrdohlavé neriešenie problémov, len ich prekrývanie krátkodobými politickými riešeniami (najmä v snahe udržať moc), pokračujúce zadlžovanie, tlačenie peňazí do systému čo vždy krátkodobo pomohlo a prinieslo následne ešte väčšie krízové zemetrasenie ako to predchádzajúce.  Opierajú sa hlavne o históriu, ktorá jasne hovorí týmto jazykom (viď politika FEDu  po 2001 a jeho terajšia politika, ktoré vypadajú takmer ako dve sestry, akurát, že tá mladšia je pod Bernankeho vedením ešte agresívnejšia). Jednoducho čoskoro vznikne opäť raz bublina obrovských rozmerov, pričom ak praskne niektoré scenáre nevylučujú ani vojnu ako primitívne riešenie krízy, resp. prekrývania problémov (koniec koncov problémy na začiatku 20. storočia v nemeckej Weimarskej republike tiež viedli k rovnakému scenáru).

Rôzne variácie

Okrem základných jednopísmenových scenárov ďalšieho vývoja hospodárskej aktivity existujú aj rôzne kombinácie týchto scenárov, poprípade scenáre s prívlastkami. Napríklad: Prezlečené „V“, kde sa zo štatistického hľadiska bude javiť, že ekonomika rastie (a možno bude zaznamenávať aj relatívne silné prírastky vzhľadom na očakávania), no ekonomické subjekty sa stále budú cítiť akoby boli v recesii prípadne, že aktivita je typu „L“, teda stabilizácia na nižšej úrovni najmä v dôsledku pretrvávajúcej vysokej nezamestnanosti a nízkej súkromnej spotrebe a investíciám. Pričom dominovať bude vládny sektor a jeho (neefektívna) spotreba. Iným typom kombinovaných scenárom je obnova typu „VL“ poprípade „VLX“, kde po stiahnutí stimulov a nedostatku peňazí na ďalšie (prípadne neochote vlád poskytnúť ďalšie pre pochopenie ich neefektivity a škodlivosti) nastane druhé dno a  pomalá obnova a najskôr stabilizácia na nižšej úrovni (optimistickejší typ tohto scenára je „VU“ res. „VUX“) s prípadnými štrukturálnymi zmenami v hospodárstve, ktoré položia základy udržateľného rastu.

Výstraha na záver

Každopádne budúcnosť ukáže akými krokmi sa vydá ekonomika. Avšak už teraz vieme z nedávnej a blízke histórie, že tí, čo boli v čase zrodu krízy pri ekonomických pákach jej príchod úplne prespali (nevideli ju ani prichádzať dokonca necítil ani jej zápach). Smutné aktuálne je, že sú to teraz tí istí ľudia, ktorí sa búchajú do prs ako oni dokázali zabrániť ešte hlbšej kontrakcii (otáznej však je na aký čas) a že sa im podarilo ekonomiku vyviesť z strašidelného lesa prepadu a vidia pred sebou len svetlejšie zajtrajšky s minimálnymi rizikami. Preto je potrebné byť pripravený na všetky a to aj tie horšie scenáre najmä keď aj takí odborníci (máme pocit, že v poslednom čase by bolo adekvátnejšie toto slovo dať do tučných úvodzoviek) ako MMF alebo Svetová banka počas roka viackrát revidovali svoje výhľady a odhady.

Autor je analytik
CI Komodity.

Kam s voľnými peniazmi?

View Results

Loading ... Loading ...

2 odpovede na “Ako z krízy: Abeceda obnovy ekonomiky”

  1. Rudi píše:

    A čo takto obnova H? 🙂

  2. Michal D. píše:

    takže „hlasujem“ za obnovu v tvare O 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *