Sobota 15. decembra. Meniny má Ivica

Ako zareagovali poisťovne na povinný odvod z neživotného poistenia

Poistenie Mark Kuchta 17.05.2017 | 00:00 0 Komentárov

Slovenské poisťovne sa museli od januára vyrovnať s novou povinnosť voči štátu – odvodom z neživotného poistenia vo výške ôsmych percent z tržieb. Pri schvaľovaní zákona, koncom minulého roka, zviedli poisťovatelia s ministerstvom financií tvrdý boj a všetci si vydýchli, keď sa rozhodlo, že odvodové zaťaženie sa bude týkať iba nových zmlúv. Ako sa však ukazuje radosť bola predčasná.

Pôvodne to vyzeralo tak, že ten, kto už poistku má, môže ostať pokojný. Tohtoročné úpravy cenníkov ale hovoria o opaku. Poisťovne totiž vo väčšine prípadov nezdvihli celoplošné ceny nového poistného, ale upravili segmentáciu cien pre rôzne skupiny zákazníkov tak, že v niektorých prípadoch rástla cena aj pre dlhoročných klientov. Poznám napríklad prípad dôchodkyne s VW Touareg, ktorá predtým v jednej z poisťovní za PZP polročne platila 85 eur. Jej nová cena ale po zdražení vyskočila na 124 eur.

Plošné zdraženie nových poistiek sa nekoná

Poisťovňa Wüstenrot uvádza, že v produktoch ako cestovné poistenie alebo poistenie bývania ceny nezvyšovala, no s účinnosťou od 1. marca pristúpila smerom k vyšším cenám k úprave vernostných zliav. Okrem toho zvýšila poistné pri havarijnom poistení a pri  poistení zodpovednosti za škodu pri výkone povolania (s oprávnením viesť motorové vozidlo).

‘’V našej poisťovni sme nepristúpili k celoplošnému zvýšeniu cien poistenia naprieč celým segmentom neživotného poistenia. Najbližšie obdobie ukáže, či je tento model udržateľný. Pri cenotvorbe nových produktov však už bude osempercentný odvod zohľadnený,‘‘ uvádza Generali.

Vo väčšine poisťovní sa vyššie náklady nepremietli do cien poistenia nehnuteľností, domácností, či zodpovednosti za škodu a ani do cestovného poistenia.

Zmena sadzieb v neživotnom poistení sa ale najviac dotkla cestných dopravcov. Koncom roka ich niektoré poisťovne prekvapili až dvoj- či trojnásobným zdražením

Zdražie PZP?

Zvýšeniu cien sa ale tak či tak pravdepodobne nevyhneme. Pri porovnaní s inými krajinami vychádza Slovensko z pohľadu cien PZP veľmi lacno. Za Škodu Octaviu s motorom 1896 cm3 a výkonom 77 kw zaplatí poistník pri najlacnejšej ponuke na Slovensku 103 eur ročne. Taliani si pre svoju svižnejšiu jazdu a vyššiu škodovosť, musia trochu priplatiť – hradia priemerne 421 eur ročne. No najvyššie poistné majú v Rakúsku. Pri takejto špecifikácii zaplatí človek 66 eur mesačne, čo je 792 eur ročne. 

Na základe tohto stavu sa môžeme domnievať, že bez ohľadu na reguláciu a nový odvod sme cenové dno pri poistení áut už dosiahli. Kvôli dlhoročným stratám poisťovní v tomto segmente nás pravdepodobne čaká zdraženie a korekcia cien s cieľom ozdraviť sektor, aby nemusel byť dotovaný z iných produktov.

Vplyvom zmien v segmentácií v PZP a havarijnom poistení vznikli aktuálne medzi poisťovňami výraznejšie cenové rozdiely. Moje odporúčanie preto znie, porovnať si ponuky viacerých poisťovni. Dnes to má totiž ešte väčší význam, ako v minulosti. Vzhľadom k tomu, že poisťovne hradia odvod z neživotného poistenia dvakrát ročne, predpokladám, že ďalšie zmeny cien uvidíme ku koncu roka.

Autor je exkluzívnym finančným sprostredkovateľom Fincentra.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *