Piatok 30. októbra. Meniny má Šimon, Simona

Ako zarobiť na neistote finančných trhov? Pomocou indexu VIX

Index volatility VIX v poslednom čase upútal pozornosť investorskej verejnosti hlavne kvôli prudkému nárastu jeho hodnoty. Hypotetická investícia do VIX-u by investorovi zarobila stovky percent, a to bez použitia finančnej páky. VIX teda ponúka príležitosť, ako zarobiť na neistote trhov, teda v čase, keď sa cena štandardných nástrojov, dá len ťažko predpovedať. 

Finančné médiá často VIX volajú indexom strachu. Je to preto, že v časoch prudkých a neočakávaných poklesov ceny akcií na burze sa tomuto indexu darí najlepšie. Naopak, stabilne nízke hodnoty dosahuje pri raste hlavných svetových ekonomík a prosperujúcom akciovom trhu. Pri sledovaní týchto vzťahov je potom možné nadobudnúť presvedčenie, že je VIX akousi funkciou indexu S&P 500 a každý pokles ceny tohto širokého indexu bude vykompenzovaný určitým nárastom hodnoty VIX-u. Aj keď to nie je tak celkom pravda, vo väčšine prípadov, keď zažíva akciový trh problémy, tento vzťah platí.

V úplne bežný deň, keď sa ceny akcií pohybujú viac-menej náhodne, tento pohyb na cenu indexu volatility vplývať vôbec nemusí. Najdôležitejším faktorom, ktorý jeho hodnotu ovplyvňuje, je pomer call (kúpnych) a put (predajných) opcií.  Ak sa výrazne zvýši objem put opcií, reflektuje to fakt, že investori v blízkej dobe (kontrakty používané na výpočet majú 30-dňovú expiráciu) očakávajú výrazný pohyb indexu a chcú sa proti nemu chrániť. Preto nárastu ceny VIX-u nemusí nutne predchádzať pokles v cene S&P 500. Ide totiž o očakávanú a nie reálnu volatilitu. 

Platí i opačný vzťah. Teda keď VIX vyplýva na S&P 500. Redukcia v pozíciách na akciovom trhu je totiž pri náraste ceny indexu volatility pre investora logickým krokom. Index sa zostavuje na základe opcií obchodovaných na CBOE (Chicago Board Options Exchange).

Čo teda cena VIX-u dokáže investorovi povedať? 

Interpretácia je pomerne jednoduchá. Cena VIX-u predstavuje očakávanú zmenu v cene akciového indexu na nasledujúcich 30 dní. Ak je napríklad hodnota indexu na úrovni 20 bodov, trh očakáva, že sa cena indexu S&P 500 pohne v nasledujúcom roku o 20 percent. Je preto celkom pochopiteľné, že na akciových trhoch ešte prednedávnom vládol obrovský strach. Pri VIX-e na úrovni 40 sú totižto obavy úplne oprávnené.

Ako na indexe volatility zarobiť?

Úplne najjednoduchšia stratégia sa črtá už na prvý pohľad. VIX od svojho vzniku len niekoľko krát klesol pod úroveň 11 dolárov, od ktorej sa hneď odrazil. Intuitívne by sme ho preto mali niekde na tejto úrovni kúpiť, zadať rozumný stoploss a čakať na problémy na burzách, ktoré s určitosťou nastanú.

Problémov s takouto stratégiu je však hneď niekoľko. Najdôležitejšie je, že je extrémne ťažké predvídať, na akej úrovni sa index v raste zastaví. Po slušnom 20% výnose by väčšina z nás už pozície zastavila a najväčší rast by nám ušiel. Iní by zas mohli čakať až pridlho, až by sa index vrátil na svoju pôvodnú hodnotu. Je len málo pravdepodobné, že by investor dokázal predať VIX v ten správny čas, tesne pred prvou korekciou.

Okrem špekulácie na rast tiež v indexe nie je na rozdiel od akcií žiadna hodnota, nepredstavuje podiel na biznise, ani nevypláca dividendy. Zaujímavou alternatívou je však VIX kúpiť ako doplnok k akciovému portfóliu. Efekt veľkého burzového krachu, resp. medvedieho trhu dokáže veľmi efektívne splniť a vďaka tomu nemusí byť investor nútený časť akcií predať, čo po páde často nebýva najšťastnejšie rozhodnutie.

Ako doplnok k štandardným investíciám

Pozrime sa napríklad na veľmi zjednodušené modelové portfólio. Ak by investor koncom júna nakúpil do svojho portfólia index S&P 500 za 90 percent kapitálu a VIX za zvyšných desať percent, augustový pokles by jeho portfóliu vôbec nepoškodil. Práve naopak, v dobe, keď bol S&P 500 na svojich augustových minimách (15% pokles oproti začiatku augusta), portfólio investora by vďaka nárastu VIX-u zaznamenalo viac ako 20 percentný nárast. 

Predpokladajúc, že by takéto portfólio investor držal dodnes, aj napriek veľkej korekcii v cene indexu volatility by jeho portfólio bolo v pluse 2,5 %. Index S&P500 by bol zatiaľ v strate šesť percent. Len samotný VIX je pritom kvôli neodhadnuteľnému výnosu veľkou špekuláciou.

Myslím si preto, že je VIX je vhodný doplnok k akciovému portfóliu, najmä keď sa proti poklesu už investor nechráni krátkymi pozíciami, alebo put opciami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial