Piatok 21. február. Meniny má Eleonóra

Ako zdaňovať príjmy z cenných papierov

zdaňovanie cenných papierov

Zdaňovanie príjmov z cenných papierov má svoje špecifiká. Pri niektorých investíciách treba platiť dane aj odvody, iné sú od daní oslobodené.

Zdaňovanie výnosov a príjmov z cenných papierov je na Slovensku nejednoznačné a nejednotné. Niet preto divu, že vyvoláva množstvo nejasností. Vyžaduje si preto znalosť legislatívy a potrebu neustáleho sledovania zmien. Potvrdzuje to aj nižšie uvedený prehľad zdaňovania najčastejšie sa vyskytujúcich príjmov slovenských investorov. To či je výnos postihnutý daňou alebo aj odvodmi, či je naopak o daní úplne oslobodený, má na celkovú investíciu podstatný vplyv.

Investori, ktorí si nechali výpočet až na poslednú chvíľu, môžu mať teraz hlavu v smútku. Na otázku zdaňovania je pritom potrebné myslieť už pri výbere investície a vstupe do nej. „Pri výbere investície je, okrem výnosu a rizika, dôležitým faktorom aj daňovo-odvodové zaťaženie. Jeho podcenenie môže mať zásadný vplyv na dosiahnuté výnosy,“ upozorňuje Jakub Rosa, analytik Across Private Investments.

Stručný prehľad aktuálneho daňovo-odvodového zaťaženia:

Indexové a ETF fondy majú výhodu

“Ideálny daňový režim by mal byť spravodlivý, jednoduchý a jednoznačný. Pri pohľade na uvedené princípy zdaňovania je však zrejmé, že tu niečo nesedí. Potvrdzuje to aj prax. Pri zdaňovaní príjmov z cenných papierov sa stretávame s výraznými limitáciami. Efektívna daňová sadzba je často vyššia než 19 % a investor zdaňuje viac než je jeho reálny nárast majetku. V slovenskej legislatíve pribúdajú nové paragrafy a sadzby daní, čím sa stráca prehľadnosť celého systému,“ tvrdí analytik Acrossu.

Napriek spomenutým nedokonalostiam daňového systému však možno vidieť svetlo na konci tunela. Je ním tzv. časový test. Ten umožňuje oslobodenie od daní z príjmov z cenných papierov, ktoré sú prijaté na obchodovanie na regulovanom trhu v prípade, keď medzi nadobudnutím a predajom cenného papiera ubehne minimálne jeden rok a cenný papier nie je zároveň obchodným majetkom daňovníka.

Táto výnimka sa týka napríklad akcií, ktoré si slovenský investor môže kúpiť burze. Priame akciové investície sú však medzi Slovákmi stále zriedkavé. Častejšie investujú do akciových podielových fondov, na ktoré sa však už odpustenie daňovej povinnosti nevzťahuje. Oveľa častejšie sú ale medzi Slovákmi ETF fondy alebo indexové fondy, ktoré spĺňajú podmienku obchodovania na regulovanej burze, takže sa pri nie neplatia dane. Podmienkou však je držať ich dlhšie ako rok.

Prehľad zdaňovania jednotlivých finančných nástrojov vypracovala spoločnosť Across Private Investments.
Poznámka: Uvedené informácie nemožno považovať za daňové poradenstvo. Vo veci zdaňovania príjmov z cenných papierov sa treba obrátiť na daňových poradcov.

2 odpovede na “Ako zdaňovať príjmy z cenných papierov”

  1. Karásek píše:

    On zapomel na dan z dividend od akcii.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *