Nedeľa 25. októbra. Meniny má Aurel

Ako zdaňovať výnosy z finančných investícií

zdanenie investícií
Dane Juraj Hrbatý 28.03.2018 | 00:00 26 komentárov

Dôležitým faktorom výberu správnej investície je okrem výnosu a rizika aj otázka zdaňovania. Okrem toho je niekoľko druhov príjmov z investícií zaťažených aj zdravotnými odvodmi. No na druhej strane sú aj skvelé investície s nadpriemernými výnosmi, z ktorých daňová povinnosť nevzniká.

Príjmy z väčšiny slovenských cenných papierov sú zdaňované zrážkou. Vtedy investor nemusí podávať daňové priznanie. Príjmy zo zahraničných nástrojov musí daňovník priznať sám. Informácie o zárobkoch pre zdravotné poisťovne poskytuje Finančná správa SR na základe daňových priznaní. Investor v tomto smere nepodniká žiadne kroky.

Na čo myslieť pri výbere investície z daňového hľadiska

Pre investora je zaujímavá taká investícia, ktorá nesie najmenšie daňové zaťaženie, teda v jeho rukách zostáva najvyšší čistý výnos. Je to investícia, ktorej výnos nie je zaťažený daňou. Investovať bez platenia daní môžeme už od roku 2016.

Podmienkou príjmu oslobodeného od dane je predaj finančného nástroja obchodovaného na regulovanom trhu aspoň po ročnom trvaní investície. Regulovaným trhom sa v tomto prípade rozumie akákoľvek riadna burza cenných papierov. Nástrojmi obchodovanými na burzách sú v prvom rade akcie, fondy obchodované na burzách (ETF), ale aj niektoré dlhopisy a rôzne certifikáty. Všetky ostatné druhy príjmov plynúcich z investovania zdaneniu podliehajú.

Momentálne najvhodnejším investičným nástrojom pre drobných investorov sú indexové fondy – ETF. Ide o nástroje kopírujúce vývoj svetových trhov. Ponúkajú dlhodobo nadpriemerné zhodnotenie a najnižšie poplatky medzi investíciami.

Ich ďalšími výhodami sú široká diverzifikácia (rozloženie investície do veľkého množstva cenných papierov), vysoká likvidita a transparentnosť. Veľkým bonusom je oslobodenie od dane. ETF teda najlepšie napĺňajú základné parametre úspešného investovania.

Zrážková daň

Pri príjmoch, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, nevzniká fyzickej osobe povinnosť podávať daňové priznanie. Zrážková daň sa uplatňuje len na výnosy, ktorých zdroj vzniká na Slovensku, teda z tuzemských cenných papierov. Daňová sadzba je jednotná na úrovni 19 percent. Z príjmov, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, sa neplatia zdravotné odvody.

Medzi tieto príjmy patria výnosy z investícií do podielových fondov pod správou domácich správcovských spoločností, úrokové výnosy zo slovenských dlhopisov alebo úroky z bankových vkladov.

Čo je potrebné zahrnúť do daňového priznania

Investor má povinnosť podať daňové priznanie, pokiaľ dosiahol príjmy z predaja cenných papierov, ktoré neboli prijaté na obchodovanie na burze. Daňová povinnosť mu vzniká i v prípade výnosov z cenných papierov obchodovaných na burze, ktoré však nedržal dlhšie ako jeden rok. No pri týchto príjmoch platí oslobodenie od dane do výšky 500 eur.

Rovnaký režim sa uplatňuje i na dlhopisy držané do ich splatnosti, príjmy v podobe výnosov zo zmeniek a z výnosov zo štátnych dlhopisov alebo pokladničných poukážok (kupóny a úroky), a to aj v prípade, ak ide o slovenské cenné papiere.

Pri týchto druhoch príjmov sa uplatňuje progresívna sadzba dane, teda 19 percent zo základu dane do 176,8-násobku platného životného minima a 25 percent nad túto hodnotu. Investor má povinnosť z týchto zárobkov zaplatiť zdravotné odvody vo výške 14 percent z čiastkového základu dane.

Medzi príjmy zdaňované individuálne patria aj úrokové výnosy zo zahraničných dlhopisov, na ktoré sa však zdravotné odvody nevzťahujú.

Virtuálne meny a kolektívne pôžičky

Slovensko aktuálne nemá legislatívne exaktne zadefinovaný príjem z kryptomien. Viacerí daňoví odborníci však upozorňujú, že by mal byť zdaňovaný ako iné príjmy, ktoré podliehajú aj zdravotným odvodom.

Akákoľvek pôžička a príjem z nej predstavuje výnosy z kapitálového majetku. Mikropôžičky cez rôzne internetové portály nie sú výnimkou. Výnosy z nich musí investor zdaniť a zaplatiť zdravotné odvody.

Zdaňovania dividend

Od začiatku roka 2017 dividendy opäť podliehajú dani vo výške siedmych percent, avšak zdravotné odvody z nich boli zrušené. Stále však platí viacero daňových režimov pri dividendových príjmoch podľa roku, za ktorý sa rozdeľuje zisk.

Dnes je preto ideálne vyberať si cenné papiere bez dividend a sústrediť sa len na kapitálové výnosy vznikajúce z rozdielu medzi predajnou a nákupnou cenou.

Druh cenného papiera / fin. nástroja Faktor režimu zdanenia Zdanenie sadzba Spôsob zdanenia Zdrav. odvody
Kupóny/úroky z dlhopisov, invest. certifikátov
Tuzemské 19% zrážkou nie
Zahraničné 19%/25% daň. priznanie nie
Zmenky 19%/25% daň. priznanie áno
Podielové fondy
Tuzemské 19% zrážkou nie
Zahraničné 19%/25% daň. priznanie nie
do roku 2003 nie nie
Kupóny/úroky zo štátnych dlhopisov a pokladničných poukážok 19%/25% daň. priznanie áno
Dlhopisy, pokl. poukážky, invest. certifikáty pri splatnosti Rozdiel medzi menovitou hodnotou a obstarávacou cenou alebo emisným kurzom 19%/25% daň. priznanie áno
Akcie, ETF, dlhopisy a certifikáty predané pred splatnosťou
Prijaté na obchodovanie na regulovanom trhu, držané viac ako rok nie nie
Neobchodované na regulovanom trhu alebo držané kratšie ako rok 19%/25% daň. priznanie áno
Dividendy od roku 2017 7% nie
Článok bol uverejnený v aktuálnom čísle špecializovanej prílohy vybraných denníkov Fin-Pro.

26 odpovedí na “Ako zdaňovať výnosy z finančných investícií”

 1. Karol píše:

  čo za hlúpy človek môže takto platiť a robiť bohatého súdruha plukovníka Trošku, ktorý má nakradnuté miliony ale tak šikovne a bez toho, aby niekto náhlasil , že má bankový účet v zahraničí ako politicky exponovaná osoba.

 2. Tomas píše:

  Ak budem držať akcie kratšie ako rok musím platiť daň ak je zisk veci ako 500 €. Musím mať DIČo tak ako pri prenajme bytu?

 3. Lubos píše:

  Pri obchodovaní na burze ako fyzická teda platím len dan z príjmu a odvody do zdravotnej poisťovne ? Odvody do sociálnej poisťovne nie ? Ďakujem za odpoved

 4. jozef píše:

  dobrý deň,
  mám otázku – ak som nakúpil na burze akcie zahraničnej firmy, ona mi vyplatila dividendu a poslala na účet,
  akým spôsobom, percentom musím tieto prostriedky ako fyzická osoba zdaniť ?
  Ďakujem za odpoveď

  • lubo píše:

   Pravdepodobne pôjde o firmu z krajiny, s ktorou má SR zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia, takže daň platí za Vás firma zrážkou v zahraničí. V SR daň platíte iba v prípade ak by bola slovenská sadzba vyššia ako zahraničná a len vo výške rozdielu (t.j. ak je v zahraničí sadzba dane 15% (USA non-resident alien) a v SR 7%, tak daň v SR neplatíte).

 5. Roman píše:

  Dobry den. V priebehu roka nakupim a predam akcie 2och roznych firiem. Za akcie jednej firmy zarobim 600 eur, za akcie druhej firmy prerobim 800 eur. Celkovo som za rok v minuse 200 eur a dan ( kedze je to ročne zdanenie ) neplatim , alebo musim zaplatit dan za vyssie uvedenych 600 eur ? Dakujem .

  • Peter Apolen píše:

   Daň sa platí z rozdielu medzi výnosmi a nákladmi. V tomto prípade by Vám daňová povinnosť vzniknúť nemala. Zaleží samozrejme od Vašich ostatných príjmov.

   • Veonika píše:

    podotázka k uvedenému, akurát som dosiahla stratu väčšiu ako zisk pri odpredaji zahraničných podielových fondov, čiže daňová povinnosť nevznikne. musím kvoli tomu podávať daňové priznanie alebo stačí keď štandardne požiadam zamestnávateľa o vypracovanie daňového

    • Peter Apolen píše:

     Podstatná je veľkosť príjmov. Ak boli vyššie ako 1 915,01 daňové priznanie by ste mali podať. Nie teda zisk, či strata, ale príjmy.

 6. Slimo píše:

  Dobrý deň. Minulý rok 11/2017 (cezo mňa) investovala moja maloletá dcéra do podielových fondov – zahraničných (Amundi). V prípade že, to vytiahne(me) o pár rokov (2-4-10) so ziskom nepresahujúcim 1.915,01 € nemusí(m) podávať daňové priznanie? nakoľko sa do uvedenej sumy daňové priznanie nepodáva. Ďakujem. (P.S.-nie som špekulant, len sa snažím dcére našetriť na byt, keďže úroky sú mizivé a stavebné sporenie osekali)

 7. Daniel píše:

  Dobry den. Ak drzim akciu viac ako rok (na regulovanom trhu). Po roku a pol ju predam so ziskom 500€, tak podla tabulky vysie, nemusim z toho platit dan? Vdaka za info.
  DJ.

  • Lukáš píše:

   Ak by obchodník uzavrel akciové pozície do roka a v $, tak aký kurz aplikuje na prepočet na eura? Napríklad pri zisku 580$ mi to vychádza dosť na hrane, či si investor bude robiť sám daňové. Dík za odpoveď.

 8. Alena Prachárová píše:

  Dobrý deň. Prosím Vás o radu. Sme s.r.o. a nakúpili sme v roku 2017 podielové listy v hodnote 300 000, v českej spoločnosti. Prišiel nám výpis z majetkového účtu: podoba CP – zaknihovaná, počet vlastných CP – 300 000, vlastný kapitál na jeden CP 1,1291 , celkom aktuálny objem 338 730 eur. Nič nám nebolo vyplatené , na účet s.r.o. nič neprišlo. Beriem to ako informáciu a nič by som nezdaňovala, pokiaľ nám nebudú podiely vyplatené. Je to podľa Vás správne? Ďakujem.

 9. Marianna píše:

  Mala som v roku 2017 investované v Prvej penzijnej správcovskej spoločnosti poštová banka v dvoch fondoch a to konzervatívny a prvý realitný.V roku 2017 som požiadala o vyplatenie podielových listov:z konzervatívneho som mala stratu z vyplatenia 129 eur a z vyplatenia z prvého realitného som dosiahla zisk 1319,18eura,z ktoré mi bola zrazená daň 250,64eura.Mám nárok na vrátenie čiastky dane ,keďže som v jednom fonde pri predaji podielového listu dosiahla stratu a z druhého zisk?V akom prepočte?

 10. Marianna píše:

  v roku som predala PL v Prvej penzijnej správcovskej spoločnosti poštová banka .Nákupná cena bola 7931,51 eura, vyplatená mi bola 9250,69 eura.Výnos bol 1319,18 eura, z tohto som mala zrazenú daň vo výške 250,64 eura.
  Mám nárok na vrátenie daňového preplatku,keďže môj príjem -výnos bol 1319,18eura,alebo mám pokladať za príjem sumu 9250,69 eura? Alebo sumu-rozdiel medzi nákupom a predajom? Peniaze na nákup PL som už raz mala zdanené. som dôchodca iba s dôchodkovým príjmom. Za odpoveď vopred ďakujem.

 11. Milan píše:

  Dobrý deň, viete mi prosím poradiť ako v prípade, že som v priebehu roka viackrát, opakovane nakúpil a predal akcie, ale predaj bol vždy zo stratou? Príklad, kúpa za 10000, potom predaj za 9000, následne kúpa za 9000, predaj za 8000. Takže spolu príjmy 17000 a výdaje 19000. Mám to takto uviesť do daňového priznania fyzickej osoby typ B, teda príjmy 17000 a výdavky tam dám tiež 17000, keďže sa môžu uplatniť len do výšky príjmov, alebo, keďže z takéhoto obchodovania v roku 2018 nemám žiaden príjem, tak to tam jednoducho uvádzať vôbec nemám? Je to obchodovanie v zahraničí na burze, mal som z toho dividendy, tie samozrejme priznávam aj v daňovom priznaní – keďže boli zrazené v USA a daň tam bola vyššia ako je na Slovensku, tak tu už daň aj tak neplatím. Zaujíma ma teda či aj ten predaj a kúpu mám do priznania uvádzať, alebo v tomto prípade, keďže nevznikol príjem, tak netreba. Ďakujem.

 12. Milanko píše:

  Dobrý deň
  Pri obchodovaní s akciami mi vznikli Úroky (Interest) a Payment od lieu of dividend. Kde sa zaradia tieto príjmy, patria §8 ods.1 písm. e?

 13. Rudy píše:

  Dobrý deň, rôzni finančný poradcovia mi ponúkajú investovanie do Amundi Rytmus (predtym Pioneer) s tým, že pri samotnom investovaní sa platí poplatok. Keď si budem chcieť previesť (jednorázovo alebo viac krát bez ukončenia) peniaze z investovania na môj účet, tak som povinný platiť poplatok, ale toto spadá do oslobodených investícií?
  Ďakujem

 14. Tatiana píše:

  Dobrý deň, sme organizácia nezriadená za účelom podnikania (združenie právnických osôb). Pred 3 rokmi sme časť voľných peňazí vložili v banke do otvorených podielových fondov. K 31.12 2019 došlo k navýšeniu ich hodnoty. Musíme ten kladný rozdiel – zisk(?) v daňovom priznaní zdaniť, alebo nám banka daň zrazí až keď budeme žiadať o vyplatenie investície? Ďakujem.

 15. Maria píše:

  Dobrý deň, ak obchodujem na forexe a musím podať daň, musí sa zapísať na daňový úrad ci stačí až keď podám daň? A ako to je potom zo sociálnou poisťovňou? Ďakujem 🙂

 16. Andrej píše:

  Dobrý, ak investujem do kryptomiem a môj celkový ročný príjem nepresiahol 1900€ musím zisk z kryptomien zdaniť?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial