Stvrtok 02. júla. Meniny má Berta

Ako žijú a čo si myslia slovenskí milionári

Peter Apolen 24.08.2016 | 00:00 0 Komentárov

J&T Banka pripravila i tento rok pravidelný prieskum o živote slovenských a českých dolárových milionárov. Prieskum mapuje investičné myslenie, zámery a správanie úspešných ľudí. Výsledkom je napríklad to, že milionári sa zväčša uplatnili v odbore, ktorý vyštudovali, za najväčšiu hrozbu pre budúcnosť považujú nesprávne fungovanie štátu a radi by zanechali svoje podnikanie deťom. 

Kto sú milionári

Respondenti prieskumu J&T BANKA WEALTH REPORT boli prevažne muži. Dominovali podnikatelia, majitelia alebo konatelia spoločností a tiež manažéri. Takmer všetci majú vysokoškolské vzdelanie, najčastejšie sú vo veku 55 až 60 rokov. Sú cieľavedomí, vystihuje ich aj rozvážnosť a psychická odolnosť.

„Až tri štvrtiny dolárových milionárov pracujú v odbore, ktorý vyštudovali alebo aspoň v príbuznom odbore, čo je možno tiež jeden z dôvodov ich úspechu. Tento fakt je prakticky v rozpore so životnou dráhou bežnej slovenskej populácie. Takmer polovica Slovákov totiž pracuje v úplne inom odvetví, aké študovali,“ hovorí Anna Macaláková, riaditeľka J&T Banky.

Úspešní ľudia svoju prácu poznajú dlho, detailne a navyše ich baví. Idú za svojimi víziami a majú odvahu prekonávať prekážky. Všeobecne ich možno považovať za pravicovo orientovaných liberálov, sledujú spoločenské dianie a zúčastňujú sa spoločenských, kultúrnych a športových akcií. Vnímajú ich nielen ako možnosť aktívneho odpočinku, ale tiež ako príležitosť na nadviazanie nových kontaktov.

Voľný čas trávia aktívne, preferujú cestovanie, šport, konkrétne lyžovanie, cyklistiku a plávanie. Žijú zdravo, uprednostňujú kvalitné potraviny a oproti ostatnej populácii výrazne menej fajčia.

Hlavným zdrojom majetku slovenských milionárov je zväčša reálne podnikanie, investovanie a práca. Len u ôsmych percent z nich je to dedičstvo. Najväčšiu hrozbu pre udržanie svojho majetku vidia v nesprávnom fungovaním štátu, politickej kríze v EÚ a vo volalitite na finančných trhoch. Z pohľadu spoločenského vývoja vnímajú ako veľké riziká prílev migrantov do Európy či hrozbu teroristických útokov, teda podobne ako zvyšok spoločnosti. Väčšina z respondentov tvrdí, že zahraničná politika USA na Blízkom Východe zvyšuje hrozbu teroristických útokov na Západe.

Ich liberálny postoj sa prejavuje v tom, že šesť z desiatich milionárov odmieta netrhové dotácie pre poľnohospodárov, pričom takmer dve tretiny z nich odmieta federalizáciu EÚ.

Ako investujú

Milionári očakávajú najzaujímavejšie zhodnotenie pri nehnuteľnostiach, či už ide o stavebné pozemky, rezidenčné nehnuteľnosti alebo poľnohospodársku pôdu. Rovnako predpokladajú solídne zhodnotenie pri investovaní do priamej kúpy firiem. Čoraz väčšia dôvera v technológie sa prejavuje aj rastúcim záujmom o startupy, ktoré zároveň tvoria investičný potenciál. Veľký skokový rast v očakávaní zhodnotenia zaznamenali aj alternatívne investície do zberateľstva, ako obrazy, vzácne mince, hodinky či šperky.

„Milionári čoraz častejšie hľadajú zaujímavé výnosy mimo klasických finančných aktív, ktorých ceny hodnotia ako vysoké s malým potenciálom ďalšieho rastu. To platí najmä v súčasnom období, kedy investori cítia zvýšenú neistotu pre globálny ekonomický vývoj a rôzne geopolitické riziká,“ dodáva A. Macaláková.

Najväčšiu časť (až tretinu) finančného majetku priemerného slovenského dolárového milionára tvoria dlhopisy a zmenky. Nehnuteľnosti (bez primárnej rezidencie na bývanie) sa na jeho finančných aktívach podieľajú 26 percentami. Až za nimi nasleduje hotovosť so 16 percentami a 14 percent v podobe akcií a podielov vo firmách.

Čo sa týka slovenského ekonomického vývoja, optimizmus milionárov oproti minulým rokom rastie. Súvisí to najmä so zrýchľovaním rastu slovenskej ekonomiky, poklesom cien energií a absenciou inflácie pri rekordne nízkych úrokových sadzbách.

Väčšina z nich čaká rast v automobilovom sektore, čo súvisí aj s príchodom štvrtej automobilky Jaguar Land Rover na Slovensko, a ďalšom rozširovaní kapacít Volkswagenu. Cestový ruch a IT služby sú ďalšími oblasťami, od ktorých najviac z milionárov očakáva expanziu, majú v nich uložené svoje prostriedky alebo do nich plánujú investovať. Myslia si, že štát by si mal vytvoriť dlhodobú koncepciu rozvoja, ktorej by sa mohol následne držať.

Kto prevezme kormidlo

J&T Banka sa svojich klientov pýtala aj na to, kde by chceli žiť, ak by museli opustiť Slovensko. „Volili by väčšinou najbližších západných susedov, Rakúsko a Českú republiku. Ako dôvod uviedli vyššiu kvalitu života a lepšie fungovanie štátu. No tento fakt môže byť podmienený aj tým, že v susedných krajinách majú rozbehnuté svoje podnikanie,“ vysvetľuje A. Macaláková. Všeobecná populácia Slovákov je pritom oveľa naivnejšia. Ako alternatívu na bývanie by volila Švajčiarsko.

Opýtaní milionári si vážia prácu občianskych združení a neziskoviek, považujú ich za dôležitú súčasť fungujúcej demokracie. Pre väčšinu je však ťažké sa orientovať v jednotlivých združeniach a preto radšej pomáhajú adresne.

Témou, ktorou sa zaoberajú, je aj dedenie a nástupníctvo. Len štvrtina z nich už presne vie, kto po nich majetok prevezme, ďalšia polovica sa nad tým už zamýšľala. Najvhodnejšou osobou na zaistenie odovzdávania majetku je pre nich partner či partnerka, alebo právnik. Väčšinou si ako nástupcu pripravujú svoje vlastné deti. Prekvapivé je, že takmer štvrtina odpovedajúcich uvažuje nad venovaním časti svojho majetku charite.

„Bude zaujímavé pozorovať, ako si podnikatelia poradia v snahe pripraviť svoje deti na vedenie podniku v podmienkach materiálneho prebytku. Práve preto majú napríklad vo Veľkej Británii stovky rokov overenú taktiku prestížnych internátov, ktoré v určitom veku „vytrhnú“ mladého človeka z pohodlného domáceho prostredia,“ uzatvára riaditeľka J&T Banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *