Stvrtok 26. novembra. Meniny má Kornel

Ako získať úver za nižší úrok?

Banky 25.04.2018 | 00:00 0 Komentárov

Reklamné kampane bánk na pôžičky sú často zamerané na ideálneho klienta. Výstupom je na verejnosť komunikovaná ponuka, ku ktorej sa reálne dostanú len klienti s nadpriemerným príjmom. Pozreli sme sa na to, čo všetko si treba všímať, aby človek získal pôžičku za výhodný úrok, aj keď má nižší príjem.

To, s čím banky operujú pri vstupe klienta do života na dlh, je úroková sadzba a poplatok za poskytnutie úveru. Počas trvania rôznych akcií sú to zľavy z úrokovej sadzby, rôzne odmeny, či súťaže. Platí však, že si treba veľmi pozorne všímať, aké podmienky človek musí splniť, aby sa „klasifikoval“ na výhodnejšiu – akciovú, ponuku.

Ukážeme si na príklade, ako výrazne sa štandardná pôžička môže líšiť v pohľade na celkové preplatenie a ako získať najvýhodnejšiu ponuku na trhu.

Príklad

Klient chce požiadať o bankovú pôžičku, napríklad na rekonštrukciu bytu, vo výške 17 tisíc eur. Dobu splatnosti volí maximálne možnú – teda osem rokov. Nemá záujem o poistenie schopnosti splácať úver. Z hľadiska svojho príjmu patrí klient do nižšej bonity. Neuvažuje teda realizovať mimoriadne splátky a ani predčasne splatiť úver. Splátky úveru však spláca načas a v predpísanej výške.

 

Ponuky bankových pôžičiek:

spotrebné úvery

V tabuľke je zoradených päť najvýhodnejších ponúk bánk na našom trhu, podľa porovnania portálu Finančná Hitparáda, vhodných pre klienta z nášho príkladu. Všimnite si, prosím, ponuku banky, ktorú sme zvýraznili. Dôvod sa dozviete nižšie. Následne sme zohľadnili akcie, ktoré spĺňa náš klient z príkladu a ponuky bánk opäť zoradili podľa výhodnosti a celkového preplatenia.

 

Pôžička po zohľadnení akcií, ktoré môže získať klient v príklade:

spotrebné úvery

Čo sa stalo?

Jedna z bánk sa vyšvihla z piateho miesta na prvé. Oproti prvotnému porovnaniu klient pri tejto ponuke ušetrí až 3 137 eur a ponuka je dokonca o 806 eur výhodnejšia ako predtým najvýhodnejšia ponuka, pred započítaním benefitov. Zmenu spôsobilo to, že klient splnil podmienky na získanie odmeny danej banky. Tá mu ju vyplatí spätne po každom roku až do výšky 400 eur, v závislosti od výšky a doby splatnosti úveru.

Ako správne vybrať pôžičku?

Tento príklad je veľmi peknou ukážkou toho, že deklarovaná úroková sadzba pri porovnávaní skutočne nie je najdôležitejšia. Treba si všímať aj iné podmienky. V tomto prípade ide o podmienky riadneho splácania, vďaka ktorému môže klient získať späť časť zaplatených splátok v prípade, ak nebude viac ako 30 dní v omeškaní so splácaním viac ako jednej splátky, alebo jej časti. Omeškanie so splátkami sa pritom v iných bankách vníma ako porušenie podmienok na získanie benefitov a zároveň ako dôvod na záznam do úverového registra.

Náročnosť podmienok je rôzna, kým v jednej banke stačí pôžičku riadne splácať, v druhej musíte aktívne využívať účet, prípadne si musíte poistiť schopnosť splácať úver, dokonca až po podmienku priniesť konkurenčnú ponuku na výhodnejší úver z inej banky.

Dôležité je zvážiť, a vedieť urobiť kompromis, aj pri parametroch žiadanej pôžičky – ako napríklad výške pôžičky, prípadne dĺžke jej splatnosti. Banky majú zadefinované svoje minimálne a maximálne hodnoty parametrov a k nim definované úrokové sadzby. Niekedy stačí požiadať o sto eur viac, prípadne menej a žiadateľovi sa otvoria nové možnosti. Treba preto porovnávať ponuky naviazané na rôzne akciové podmienky.

O jednotlivých parametroch sa však treba vopred poriadne informovať. Často si treba otvoriť aj dokumenty bánk „písané malým písmom“. Vhodným riešením môže byť aj využitie služby finančného profesionála, ktorý by mal mať o trhu lepší prehľad, ako bežný spotrebiteľ.

Porovnanie vypracovali analytici portálu financnahitparada.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial