Utorok 24. novembra. Meniny má Emília

Ako zmení J. Biden vzťah USA k Európe?

Joe Biden

Nový americký prezident Joe Biden bude bez pochyby vo vzťahoch k zahraničiu viac umiernený. Zmierní tón politiky, z čoho bude ťažiť najmä Európa.

V zahraničnej politike USA dôjde určite k odklonu od agresívnej rétoriky, akú sme videli zo strany Donalda Trumpa. Obchodná politika už nebude v centre záujmu americkej administratívy. Prvoradým cieľom bude oživiť ekonomiku zničenú pandémiou.

Nový prezident si v zahraničnej politike a colných vzťah pravdepodobne osvojí postoj Thomasa Jeffersona, ktorý uplatňoval aj Barack Obama. Zakladá sa na multiraterálnych, nie bilaterálnych vzťahoch. Benefitovať z toho bude aj Európa.

Politika USA sa bude meniť najmä v týchto oblastiach:

Vzťahy s Európou:

Skončí sa umelo vyvolaná obchodná vojna s Európou, čo znamená zrušenie ciel na vývoz hliníka a ocele do USA. Rovnako tak zmizne hrozba uvalenia ciel na dovoz áut z Európy. Obnoví sa transatlantické spojenie medzi USA a Európou, čo pomôže J. Bidenovi zintenzívniť tlak na Čínu. Už počas kampane avizoval, že budúce kroky voči Číne bude vždy vopred konzultovať s partnermi. Vznikne tak pravdepodobne koalícia krajín, ktoré nie sú spokojné s tým, že Čína využíva medzery v pravidlách WTO na nekalú konkurenciu na svetovom trhu. Na rozdiel do D. Trumpa si J. Biden uvedomuje, že spoločný tlak bude oveľa efektívnejší ako doterajšia politika.

Vzťah k WTO:

Svetová obchodná organizácia bola za prezidentovania D. Trumpa na vedľajšej koľaji. USA nedodržiavali pravidlá medzinárodného obchodu. Uprednostňovali len svoje vlastné záujmy. Výhrady Spojených štátov k WTO pravdepodobne nevymiznú zo dňa na deň, dá sa ale predpokladať, že nová administratíva sa pokúsi zmeniť organizáciu zvnútra. Očakávame, že pohyb tovaru bude plynulý, predvídateľný a čo najviac voľný.

Vzťah ku klimatickým zmenám:

J. Biden už avizoval, že začiatkom budúceho roka pristúpi k Parížskej klimatickej dohode. Klimatické zmeny budú počas nasledujúcich štyroch rokov v centre americkej politiky. Z pozície odmietania sa krajina pravdepodobne posunie do opačného pólu a bude tlačiť na ostatné krajiny, aby samé zohľadňovali dopad na klímu. Po prvý krát tak budú tri najsilnejšie ekonomické bloky: USA, EÚ a Čína, plne angažované v riešení klimatických zmien. Je pravdepodobné, že v dohľadnej budúcnosti uvidíme aj reálne výsledky.

Colná politika:

Dočkáme sa opätovného rešpektovania pravidiel medzinárodného obchodu. Právomoci nového prezidenta však budú obmedzené Senátom, v ktorom budú mať väčšinu Republikáni. Budeme teda naďalej vidieť tendencie ochrany „národnej bezpečnosti“.

Čína:

Vo vzťahu k Číne sú Demokrati ako aj Republikáni za jedno. Nedôjde preto k rušeniu už doteraz zavedených ciel na čínsky tovar. Prvá fáza obchodnej dohody zostane pravdepodobne v platnosti. Čínska ekonomika zažíva aktuálne oživenie v tvare písmena V. Zvyšuje tým nákupy zo zahraničia, čo je ďalším dôvodom na zachovanie prvej fázy dohody v platnosti.

J. Biden má voči Číne rovnaké výhrady ako D. Trump. Hlavným rozdielom však je, že si uvedomuje nutnosť spolupráce s EÚ, Japonskom a Austráliou. Čína tak bude na pretrase v medzinárodnej politike aj počas nasledujúcich štyroch rokov. Bezpochyby sa však zmení rétorika a štýl politiky.

Autor je makroanalytik Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial