Nedeľa 09. augusta. Meniny má Ľubomíra

Aký bude svet financií v roku 2009?

Editorial Redakcia 05.01.2009 | 00:00 0 Komentárov

Rok 2008 sa niesol v očakávaní eura, poznačila ho finančná kríza, DSS a štát sa sporil o peniaze sporiteľov, na stole je návrh zákona o finančnom poradenstve a finančnom sprostredkovaní. Už teraz môžeme predpovedať, že rok 2009 nebude menej dôležitý ako ten predchádzajúci. Prinášame prehľad očakávaných udalostí.

Finančné poradenstvo – nový zákon zmení trh

Pripravovaný zákon o finančnom poradenstve a finančnom sprostredkovaní výrazným spôsobom zmení poradenský trh. Podľa návrhu sa budú môcť za finančných poradcov označovať len makléri, ktorí nedostávajú províziu od finančných inštitúcií, ale platia ich priamo klienti. Makléri už teraz upozorňujú, že o takýto model nie je spoločenský záujem. Očakávame preto, že poradenské spoločnosti budú pôsobiť ako sprostredkovatelia.

Zákon tiež sprísni podmienky pre sprostredkovateľov, ktorí budú viac zodpovední za odporučené produkty.

Pôžičky a úvery – profitovať budú „nebankovky“

Banky už v roku 2008 sprísnili podmienky pre poskytovanie úverov a novom roku budú pokračovať v prísnom režime. Menej bonitné skupiny sa začnú viac obracať na nebankové spoločnosti poskytujúce úvery a pôžičky.

Reality – ceny nehnuteľností zatiaľ neporastú

Slováci budú začiatkom roka vyčkávať s rozhodnutím o kúpe bytu. Pod nižší predaj sa podpíše aj vyššia opatrnosť bánk pri schvaľovaní hypoték. Nižší záujem o kúpu automaticky zabráni zvyšovaniu cien bytov, ceny niektorých nehnuteľností môžu ešte mierne poklesnúť. Na trhu luxusných projektov budú developeri pokračovať v „akciových zľavách“.

Investície – bezpečný produkt neexistuje

Finančné trhy ešte svoje dno nedosiahli a celý rok 2009 bude zrejme v znamení poklesu. „Vďaka finančnej kríze sa vraciame k starej pravde, že vzťah výnosu a rizika sa nedá obísť. Ak hľadáme bezpečnú investíciu, musíme sa poohliadnuť po štátnych dlhopisoch. Naopak komodity, meny a akcie sú na opačnej strane spektra výnos-riziko,“ odhaduje Chief Economist & Head of Research Patria Finance David Marek a odporúča: „Vo všetkých prípadoch platí, že kvalitná fundamentálna analýza je lepšia než strieľať naslepo.“

Národné hospodárstvo – voľby zabrzdia prepúšťanie

Ani Slovensko sa nevyhne recesii, ktorá ovplyvňuje celú Európu. Hospodárstvo naviazané na automobilový priemysel pocíti pokles. Premiér R. Fico avizoval, že urobí všetko preto, aby zabránil prepúšťaniu. Znížiť odvody však nechce. V roku, v ktorom Slovensko čakajú voľby prezidenta, europoslancov a aj do krajskej samosprávy, sa však spôsob, ako zabrániť výraznému prepúšťaniu, nájde. Otázkou je, do akej miery naozaj pomôže ekonomike. 

Dôchodkové sporenie – zosilnie boj o peniaze sporiteľov

Druhý pilier je otvorený s cieľom získať peniaze pre Sociálnu poisťovňu. V období krízy vláda nechce upustiť od sociálnych balíčkov a tak nemôžeme vylúčiť, že štát v snahe stiahnuť späť do 1. piliera čo najviac Slovákov zosilní informačnú kampaň.  

Poistenie – poisťovne budú komunikovať istotu v neistých časoch

Aj poisťovne ovplyvní zákon o finančnom poradenstve a sprostredkovaní, keďže makléri sú dôležitým predajným kanálom poistenia.

Poisťovne sa pokúsia využiť obdobie neistoty a ešte viac začnú ponúkať zaistené investičné produkty kombinované s poistením. Na slovenský trh vstúpila poisťovňa AXA, ktorá je silným hráčom v Európe a čiastočne ovplyvní vývoj produktov u nás. Silnejšia konkurencia určite pomôže trhu.

Koncom roka budú niektoré poisťovne vyhodnocovať malusy pri PZP a ak sa to negatívne neprejaví na ich hospodárení, môžeme v priebehu pár rokov očakávať celoplošné zavedenie malusov.

Podvodníci – nové bankovky budú pokúšať

Napriek kríze a následnej horšej životnej úrovni by sa nemal zvýšiť počet bankových lúpeží, to však neznamená, že podvodníkov bude menej. K slovu sa zrejme viac dostanú podvodníci, ktorí budú chcieť využiť, že Slováci zatiaľ veľmi nepoznajú eurové bankovky.

Aký bude rok 2009?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *