Nedeľa 01. novembra. Meniny má Denisa

Aký dopad môže mať predvolebný súboj v USA na finančné trhy

Boj o Biely dom naberá obrátky a súvislosť medzi prezidentskými voľbami a akciovým trhom USA opäť vzbudzuje pozornosť investorov. Historicky má americký trh v poslednom roku druhého volebného obdobia daného prezidenta väčšinou tendenciu klesať. Možno tiež očakávať, že predvolebná rétorika vyvolá na trhu krátkodobú volatilitu. Avšak tieto pravidlá nie sú vytesané do kameňa a história sa nie vždy opakuje. 

Tento rok je v mnohých ohľadoch jedinečný; prezident sa neusiluje o znovuzvolenie a súčasný viceprezident nekandiduje, takže ktokoľvek vyhrá, bude v úrade nový. 

Priebežné výsledky primárok

Ako vidno nižšie, Hillary Clinton a Donald Trump si po výsledkoch v primárkach za posledné dva mesiace upevnili svoje vedúce pozície v prezidentských voľbách. Najmä výsledky tzv. super utorka sa v niektorých táboroch stali známymi ako výsledky v „utorok odlúčenia“. Naznačujú, že súboj Clinton-Trump je tým najpravdepodobnejším favoritom novembrového finále. I tak sa však Trump bude musieť veľmi usilovať, aby získal dostatok zostávajúcich delegátov a zabezpečil si tak nomináciu republikánov, najmä ak sa bude i naďalej odcudzovať ženským podporovateľkám.

Doterajšie výsledky primárok v USA

priebezne-vysledky-volieb

Ktoré odvetvia by mohli byť voľbami najviac ovplyvnené? 

V tomto skorom štádiu je ťažké odhadnúť, ktoré odvetvia a spoločnosti budú mať z politiky ktoréhokoľvek z týchto kandidátov prospech. Je pravdepodobné, že v tom budeme mať jasnejšie, keď sa spustí skutočná kampaň, nie len primárky – pričom v centre pozornosti budú najmä ceny liekov, výdavky na obranu a regulačná reforma finančných služieb. Zo širšieho pohľadu sú tu tiež špekulácie ohľadom toho, ako politika každého z kandidátov ovplyvní tempo sprísňovania menovej politiky zo strany Fedu.

Ceny liekov

Akcie farmaceutických a biotechnologických spoločností utrpeli po vyjadreniach Hillary Clinton z minulej jesene pokles cien a ich výkon môže naďalej klesať. Zároveň to však tiež môže priniesť zaujímavé príležitosti na vstup. Asi stojí za to mať na pamäti, že republikáni ovládajú senát a pravdepodobne budú mať prinajlepšom vlažný postoj k novej legislatíve o znižovaní cien liekov. Túto neochotu podporovať zdravotnícke reformy sme mohli vidieť aj pri ich odmietaní ‘Obamacare’, ktorá nakoniec vyústila do, oproti pôvodným návrhom, výrazne slabšej verzie. 

Pokiaľ ide o D. Trumpa, ako pri mnohých z jeho politík, sú jeho odkazy ohľadom zdravotníctva trochu nekonzistentné. Počas kampane hovoril o potrebe vyjednávať o cenách liekov, no tieto tézy sa v jeho „Sedembodovom pláne“ následne neobjavili. Hlboko vnútri zostáva republikánom a to znamená, že výrazné reformy v zdravotníctve sú nepravdepodobné. Najpravdepodobnejším výstupom z negatívnej publicity počas kampane je, že odvetvie zdravotníctva si samo zreguluje ceny liekov najrozumnejšie.

Výdavky na armádu USA

Aj rozpočty na obranu budú pravdepodobne predmetom debát. Významné znižovanie je však v kontexte pokračujúcich globálnych bezpečnostných obáv asi nepravdepodobné. Napríklad, USA vzhľadom na „ruskú agresiu“ už predstavili plány na nárast rozpočtu na európsku obranu v roku 2017 na štvornásobok. Celkovo chce Pentagon na rok 2017 rozpočet vo výške 582.7 miliárd dolárov, pričom v tomto roku to bolo 585 miliárd USD. Namiesto toho, aby kandidáti žiadali ďalšie znižovanie rozpočtu na armádu, zdá sa, že obaja sa zamerajú skôr na vyššiu transparentnosť a efektivitu výdavkov.

Regulácia finančného trhu

Od vrcholu finančnej krízy už uplynulo viac ako sedem rokov, bankám sa však stále veľmi nedarí obnoviť povesť pošramotenú v očiach americkej verejnosti. To z nich pre kampani urobilo ‘ľahké terče’. Väčšina kandidátov navrhovala prísnu reguláciu a demokrat Bernie Sanders dokonca žiadal zákon, ktorý by obnovil takzvaný ‘Glass Steagall Act’, ktorý oddeľuje investičné bankovníctvo od retailového bankovníctva. No takéto extrémne reformy budú asi, vzhľadom na opatrenia, ktoré už boli počas pôsobenia B. Obamu zavedené, len málo pravdepodobné. Najmä ak vezmeme do úvahy dosiahnuté ozdravenie súvah bánk v USA.

Na druhej strane sa počas kampane viac hovorí o zvyšovaní minimálnej mzdy. Minimálna mzda sa v USA nezvyšovala od roku 2009 a jej zvýšenie môže viesť k zrýchleniu rastu miezd. To by mohlo Fed donútiť zvyšovať úrokové miery rýchlejším tempom, ako sa plánovalo. V histórii doteraz zvyšovanie úrokových sadzieb vždy podporilo rast príjmov bánk a poisťovní.

Stratégia:

Názory správcov portfólií zameraných na USA:

“Rozbeh volieb v USA a s tým spojená politická neistota by potenciálne mohli prispieť k vyššej volatilite trhu. Avšak bez ohľadu na to, kto vyhrá voľby v USA, neočakávam zásadnú zmenu politiky. Akcie zdravotníctva by, ak sa objavia ďalšie pripomienky ohľadom cien v tomto odvetví, mohli zaznamenať istú volatilitu. Veríma ale, že spoločnosti, ktoré sú zamerané na inovácie, si svoju silu i naďalej zachovajú. 

V období volieb sa pozornosť sústreďuje aj na odvetvie obrany, no tentoraz rozpočet na obranu nevnímam ako centrálny bod žiadnej z kampaní. Krátkodobá volatilita v období pred voľbami tak môže vytvoriť príležitosti na kúpu a preto bude i naďalej kriticky sledovať najmä dlhodobé základné ukazovatele.” – Angel Agudo, manažér portfólia fondu FF America a Fidelity American Special Situations,

“Bez ohľadu na to, kto voľby v USA vyhrá, neočakávam žiadne dramatické zmeny politiky tejto krajiny. Pozornosť sa bude i naďalej venovať hospodárstvu, kde zaznamenávame zmiešané signály. Kombinácia sprísňujúcich sa podmienok likvidity a očakávania nízkej inflácie naďalej obmedzujú schopnosť Fed-u zvyšovať úrokové sadzby. Je tu tiež niekoľko náznakov hroby regulačných tlakov bankového sektora..

Do budúcnosti je možné, že americká vláda využije fiškálnu politiku na podporu rozvoja infraštruktúry a výdavkov obrany, čo by mohlo vytvoriť zaujímavé investičné príležitosti.” – Aditya Khowala, manažér portfólia fondov FF American Growth, FAST US a Fidelity American

“Veľa z toho, čo počujeme od kandidátov je len predvolebná rétorika. Trh preukázal určitú nervozitu ohľadom cien liekov, ale neočakávam, že by to znamenalo reálne riziko. Keď sa pozrieme do minulosti, akákoľvek volatilita by často mohla byť príležitosťou na nájdenie zaujímavých dlhodobých investičných príležitostí. Z môjho pohľadu nie sú tieto voľby ničím výnimočný. Naďalej sa zameriavam na kvalitné tituly, ktoré môžu aj v prostredí nižšieho rastu rásť lepšie ako širší trh.” Dominic Griffin, manažér portfólia fondu FF American Diversified.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial