Nedeľa 29. marca. Meniny má Miroslav

Alternatívne investície potiahli najmä investície do umenia

alternatívne investície

Alternatívne investície sa vlani po veľmi slabom roku 2016 úspešne reštartovali. Zhodnotili sa totiž o sedem percent, kým v roku predtým to boli úbohé dve percentá. Túto triedu aktív potiahlo umenie prebudené z letargie. Vďaka obnovenému záujmu investorov rástli ceny investičných umeleckých diel o vysokých 21 percent.

Dvojciferným tempom rástli vlani aj ceny archívnych vín. Automobilové veterány ako tradičný ťahúň však len stagnovali.

Ceny alternatívnych investícií sleduje konzultačná spoločnosť Knight Frank vo svojom Wealth Reportu 2018. Index desiatich hlavných zberateľských tried sa za ostatnú dekádu zhodnotil o 126 percent.

Zberatelia umenia sa prebrali z letargie

Minulý rok najrýchlejšie rástli ceny umenia, ktoré sa posunuli nahor podľa dát z aukcií analyzovaných Art Market Researchom o 21 percent. Pokles cien v roku 2016 využili mnohí kupci na nákupy za výhodné ceny. Predvlani totiž ceny podľa dát z aukcií poklesli o 14 percent. Klesali vtedy maľby európskych impresionistov, ale aj ceny predtým rýchlo rastúceho moderného a súčasného umenia. Vlani sa však trh prebudil a nahor ho hnal aj dopyt veľkých galérií ako napríklad Louvre, ktorý otvoril pobočku v Abu Zabí.

V minulom roku padol aj nový dražobný rekord, keď obraz Spasiteľ sveta talianskeho renesančného maliara Leonarda Da Vinciho zmenil majiteľov za 450,3 milióna dolárov. Očakáva sa, že  diela starých majstrov by mohli rásť aj v tomto roku popri najlepších dielach z 19. a 20. storočia.

Vína pokračovali v raste

Vína, ktoré boli najvýkonnejším luxusným aktívom v roku 2016, zaznamenali podľa Knight Frank Fine Wine Icons indexu dvojciferné zhodnotenie aj vlani. Rástli o 11 percent. Pretrváva silný dopyt najmä po burgundských vínach a to zo strany ázijských zberateľov. Ich ceny však tlačí nahor aj séria slabších úrod, ktoré kulminovala v predminulom roku. Vtedy mráz zničil v niektorých regiónoch až 70 percent koreňov. Aj u vín sa vlani prepisovali historické zápisy. Napríklad 12 fliaš Château Le Pin z roku 1982 z oblasti Bordeaux bolo vydražených za 155,4 tisíca dolárov.

Zberateľské predmety

Aj keď dáta spoločnosti Art Market Research hovoria, že ceny hodiniek v priemere rástli o päť percent, Rolex Daytona, ktoré vlastnil herec Paul Newman, sa stali minulý rok najdrahšie vydraženými náramkovými hodinami na svete s cenou 17,8 miliónov dolárov. Prekonali tak predchádzajúci rekord, keď Patek Phillipe ref. 1518 boli vydražené za cenu 11 miliónov dolárov.

Vzácne mince sa podľa indexov Stanley Gibbos vlani zhodnotili o štyri percentá, hoci ceny zlata rástli rýchlejšie a to o vyše desať percent. Atraktivitu mincí totiž znižoval rastúci dopyt po digitálnych menách ako bitcoin. Napriek tomu bol aj v tejto triede aktív zlomený dražobný rekord, keď sa zbierka Brenta Poguea obsahujúca vyše 650 mincí vydražila za 107 miliónov dolárov. Najdrahšia minca z nej, strieborný dolár z roku 1804, bol predaný za 3,29 milióna dolárov, pričom o dva dni neskôr bol opätovne predaný za nezverejnenú vyššiu sumu.

Záujem o veterány slabne

Rekordy boli prepisované aj v kategórii diamantov, hoci dokopy ako trieda aktív stagnovali. Výnimoční 59,6 karátový Pink Star diamant bol predaný za 71 miliónov dolárov, čím zosadil z trónu  51 miliónový Oppenheimer Blue z roku 2016.

Ceny automobilových veteránov opäť spomalili svoj rast na dve percentá po deväťpercentnom raste v roku 2016. Nenaplnili sa tak obavy z poklesu trhu po raketovom raste v predošlom období, keď na desaťročnej báze ide o najvýkonnejšiu triedu zberateľských aktív s rastom 334 percent. Pri už teraz vysokých cenách sú však zberatelia viac selektívni.  Najdrahšie predaný kus v minulom rok sa stal Aston Martin DBR1 za 22,5 milióna dolárov.

Známky, ktoré podľa Stanley Gibbons indexov rástli o jedno percento a šperky, ktoré podľa Art Market Reaserchu rástli o štyri percentá ukazujú, že sú schopné dobre udržať hodnotu v akomkoľvek hospodárskom prostredí bez ohľadu, či je rozmach alebo kríza.

Antický nábytok a čínska keramika mimo hlavného prúdu

Antický nábytok podobne čínska keramika skončili znova v stratách a potvrdzujú tak pokles popularity medzi zberateľmi v moderných časoch. No aj v tomto segmente sa vydražili za závratné ceny niektoré predmety ako čínske  huanghuali skladacie stoličky za 5,3 milióna libier.

Zhodnotenie jednotlivých zberateľských oblastí za rok 2017:

Poradie

Aktívum

1 rok

10 rokov

1.

Umenie

21%

78%

2.

Vína

11%

192%

3.

Hodinky

5%

69%

4.

Mince

4%

182%

5.

Šperky

4%

138%

6.

Veterány

2%

334%

7.

Známky

1%

103%

8.

Diamanty

0%

70%

9.

Antický nábytok

-1%

-32%

10.

Čínska keramika

-5%

-3%

Celkovo

Luxusné aktíva

7%

126%

Zdroj: Knight Frank Luxury Investment Index

Autor je analytik J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *