Utorok 18. decembra. Meniny má Sláva

Alternatívne investície v dlhodobom horizonte prekonávajú výnosy na dlhopisoch

alternatívne investície

Nedávno zverejnená štúdia vypracovaná spoločnosťami Credit Suisse Research Institute a London Business School priniesla pozoruhodné závery. Zbierkové predmety dokázali zarobiť britským investorom v období od roku 1900 po dnešok väčší výnos po zdanení ako dlhopisy.

Štúdia skúmala relatívne dlhé obdobie a brala do úvahy všetky relevantné finančné trhy. Zbierkovými predmetmi sa rozumejú napríklad známky, vína, či umelecké predmety. Najlepšie sa dlhodobo darí práve vínu. Niekto by mohol namietať, že tým, ako sa víno časom mení na  ocot, jeho cena bude časom klesať. No skutočné historické vína sú veľmi dobrou investíciou. Fľaša Chateau Lafite Rothschild z roku 1787 sa napríklad v roku 1985 predala za 156 tisíc dolárov. Vlastnil ho totiž údajne Thomas Jefferson.

Ide však o výnimočný prípad, ku ktorému sa človek v našim podmienkach s najväčšou pravdepodobnosťou nedostane. Kvalitné archívne vína alebo koňak sú však aj na Slovensku čoraz vyhľadávanejšie.

Emocionálny dodatočný výnos

Veľkou výhodou zbierkových predmetov, ako formy alternatívnych investícií, je ich dodatočná pridaná hodnota vo forme emocionálneho zážitku. Investovať do pekného obrazu znamená dopriať si každodenný pohľad na hodnotné dielo, čo sa nedá porovnať s pohľadom na stav investičného účtu, či na sejf s listinnými cennými papiermi.

Z investora sa tak stáva zároveň aj zberateľ a znalec. Ide teda už aj o hobby, nie len o chladný investičný kalkul. Okrem vína, či obrazov, to môžu byť historické automobily, poštové známky, či hudobné nástroje.

Urobiť si presný obraz o zhodnotení celého takéhoto trhu je však dosť národné. Hoci existujú indexy, či štúdie, ktoré to skúmajú, ich reprezentatívnosť je nižšia, ako pri akciových indexoch. Pozornosť analytikov sa totiž vždy sústreďuje najmä na úspešné a obdivované diela. Tie menej známe postupne upadajú do zabudnutia.

Nehnuteľnosti nie sú vždy bezpečnou investíciou

Medzi alternatívne investície patria aj nehnuteľnosti. Autori štúdie tu upozorňujú na prílišný optimizmus. Globálna hodnota realít predstavovala ku koncu roka 2016 odhadom až 228 biliónov dolárov. U akcií a dlhopisov dokopy to bolo 170 biliónov. No hoci sa nehnuteľnosti všeobecne považujú za bezpečné aktíva, nie je to pravda. V USA klesli napríklad ceny bytov a domov v období od roku 2005 do roku 2012 až o 36 percent.

Ďalšou alternatívnou investíciou sú šperky, či výrobky z drahých kovov. Prekvapujúcim záverom štúdie je, že zlato a striebro zarobilo investorom za posledných 118 rokov menej ako hotovosť a dlhopisy a aj menej ako zmienené zberateľské predmety. A to aj napriek vysokej inflácii.

Drahé kovy by pritom naopak mali slúžiť v prípade vysokej inflácie, ktorá požiera hodnotu peňazí, ako útočisko. Zlatu sa z toho pohľadu často hovorí aj ako bezpečný investičný prístav. No hoci to v krátkodobo naozaj platí, obdobia cenovej stability, ktoré naopak prajú tradičných aktívam, atraktivitu drahých kovov výrazne znižujú.

Akcie stále vedú

Z dlhodobého hľadiska sa ako najlepšia investičná trieda aktív javia jednoznačne akcie. Globálne zarobili od roku 1900 ročne v priemere 5,2 percenta. Perspektíva výnosov akcií sa rovná reálnym výnosom pri bezrizikových aktívach, teda amerických pokladničných poukážkach, s prirátaním rizikovej prirážky vo výške zhruba 3,5 percenta ročne.

Tento výnos však pravdepodobne nebudú dosahovať v budúcnosti. Keďže sa súčasný býčí trh končí, a na troch sa očakávajú korekcie, aj autori štúdie predpovedajú, že v horizonte nasledujúcich 20 rokov klesne priemerné zhodnotenie akciových trhov na zhruba 3,5 percenta. Napriek tomu budú akcie stále najvýkonnejším tradičným aktívom.

Pokles ich výnosu však bude hovoriť v prospech alternatívnych investícií. Investori budú mať stále väčší záujem stať sa odborníkmi na drahé vína, či mechanikmi opravujúcimi vo voľnom čase historické vozidlá.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *