Piatok 30. októbra. Meniny má Šimon, Simona

Amatérski investori porážajú na akciovom trhu profesionálnych obchodníkov

Investície Peter Apolen 25.06.2020 | 00:00 1 Komentár

Drobní investori dosahujú v súčasnosti pri obchodovaní s akciami vyššie zhodnotenie ako profesionálni manažéri investičných fondov. Dôvodom je ich orientácia na hodnotové akcie.

Podľa analýzy americkej investičnej banky Goldman Sachs dosiahlo modelové portfólio akcií, ktoré sú populárne u drobných neprofesionálnych investorov, od polovice marca zhodnotenie o 61 percent. Naproti tomu, priemerné zhodnotenie akcií, do ktorých investujú veľké hedgeové a podielové fondy, predstavuje „len“ 45 percent. Široký akciový index S&P 500 za ten čas vzrástol o 36 percent.

„Tento fakt vyvracia tvrdenie, že bežní investori robia chyby a profesionáli zhodnocujú aktíva,“ uvádzali analytici Goldman Sachs.

Je za tým niekoľko dôvodov. Amatérski investori dokázali v kríze reagovať rýchlejšie ako ich profesionálne náprotivky. Investovali najmä do hodnotových akcií, ktoré neskôr vykázali vysoký rast. Hoci kvalitné rastové akcie, na ktoré stavili najmä profesionálni investori, prekonávali trh v prvých týždňoch krízy, od druhej polovice marca sa rely presunula v prospech menších, podhodnotených cyklických akcií.

„Akcie týchto kvalít veľmi rýchlo zaujali drobných investorov a teraz tvoria veľká časť ich portfólií,“ píšu analytici. Obchodná aktivita amatérskych investorov vzrástla podľa banky od marcového poklesu trhu trojnásobne. „Urýchlilo to rotáciu trhu smerom k cyklickým a hodnotovým akciám,“ hovorí hlavný akciový analytik Goldman Sachs, David Kostin.

Investície do akcií krachujúcich firiem

Vysoké zhodnotenie akcií, ktoré títo investori kupujú, však nestojí na pevných nohách. Do veľkej miery je výnos spôsobený samotnou rastúcou popularitou zo strany drobných investorov. Vďaka rôznym aplikáciám sa totiž akcie stali dostupné širokým masám, ktoré často nemajú dostatočné znalosti. Napríklad Robinhood umožňuje kupovať akcie bez poplatku a v prvom kvartáli si tu otvorili účet tri milióny ľudí, čo bol nový rekord.

Drobní investori často podstupujú nezdravé riziko. Jedným z príkladov je ich masívny vstup do spoločnosti Hertz. Táto globálna požičovňa osobných automobilov, bola v dôsledku krízy nútená požiadať o ochranu pred veriteľmi. Ide o priznanie jej platobnej neschopnosti. Pred nedávnom však firme konkurzný súd povolil aj napriek tejto situácii vydať nové akcie. Nimi má spoločnosť možnosť financovať svoju reštrukturalizáciu. Práve tieto rizikové akcie skončili v košíku drobných investorov.

Viacerí analytici preto kritizujú aplikácie ako Robinhood, že umožňujú menej skúseným investorom kupovať účastiny krachujúcich firiem. Akcie Hertz pred dvoma týždňami nakrátko posilnili na viac ako sedem násobok, vzápätí sa však zrútili späť na necelé dva doláre. Je veľké riziko, že ich cena klesne až na nulu.

Krízou najviac postihnuté firmy

Do čoho ďalšieho investujú drobní investori? Sú to často spoločnosti, ktoré boli pandémiou postihnuté najviac, napríklad letecké spoločnosti, kasína alebo prevádzkovatelia výletných plavieb. Jednou z veľmi populárnych firiem je napríklad Penn Nation Gaming. Tá pôsobí v oblasti hazardných hier a športu. Napriek tomu, že tieto aktivity boli počas pandémie obmedzené takmer na nulu, akcie spoločnosti  sa zhodnotili od 18. marca na takmer desať násobok.

Medzi ďalších obľúbencov investorov – amatérov, patrí Moderna, ktorá ohlásila úspech v procese vývoja vakcíny proti koronavírusu, alebo Tesla. Jej akcie sa od marca zhodnotili o 167 percent a aj sám riaditeľ a zakladateľ firmy, Elon Musk, sa vyjadril, že sú nezdravo nadhodnotené. Akcie Moderny vzrástli na takmer štvornásobok. Obľúbené sú aj akcie leteckej spoločnosti Spirit Airlines, či firmy Royal Caribbean and Norwegian Cruise Line Holdings, ktorá prevádzkuje výletné plavby.

Hľadači pokladov alebo hazardní hráči?

Prístup drobných investorov k akciovým investíciám je do veľkej miery sporný. Viacerí analytici oceňujú ich orientáciu na podhodnotené firmy, ktoré utrpeli dočasný prepad. Likvidita, ktorú títo investori dodávajú na trh, umožňuje prežívať práce najviac skúšaným firmám a odvetviam.

Na druhej strane, kritici vyčítajú amatérom príliš riskantné investovanie. Ich často neracionálny záujem ženie akcie niektorých firiem nahor bez reálnych ekonomických fundamentov. Dovoľuje im to do veľkej miery aj masívna podpora centrálnych bánk, ktorá pumpuje celý trh stále vyššie a vyššie, aj napriek tomu, že ekonomike sa nedarí.

Jedna odpoveď na “Amatérski investori porážajú na akciovom trhu profesionálnych obchodníkov”

  1. barbon píše:

    Investovať v uplynulých troch mesiacoch nebolo až také ťažké. Stačilo nájsť akcie s veľkým prepadom. Teraz sa ale začne oddeľovať zrno od pliev a uvidí sa, že amatéri dokážu aj v ťažších časoch „porážať“ portfólio manažérov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial