Streda 02. decembra. Meniny má Bibiána

Američania si nájdu v schránkach šek od vlády v hodnote tisíc dolárov

Občania USA dostanú pravdepodobne šek na tisíc dolárov. Je to forma vládnej podpory ekonomiky na americký spôsob. V ekonomických kruhoch sa takýto stimul označuje ako „helicopter money“, alebo peniaze zhadzované z helikoptéry.

Pointou je, že vládna podpora sa dostáva priamo do peňaženiek občanov, bez prostredníkov, časového oneskorenia alebo dodatočných podmienok. „Nechceme, aby ľudia prichádzali o prácu, alebo nemali peniaze na život, keď sa im darilo ešte pár týždňov predtým,“ povedal Donald Trump.

Udržať ekonomiku v obehu

Ľudia by túto podporu mali využiť na nákupy tovarov a služieb, no ako prvé v zozname výdavkov pravdepodobne budú platby za bývanie, energie, či telekomunikácie. Cieľom je nenechať zamrznúť finančné toky v ekonomike ochromenej koronavírusom. Najviac postihnutý je sektor služieb, najmä reštaurácie a hotely.

V USA nejde o úplne nový nástroj. Bol použitý už v roku 2001 a aj v roku 2008. V druhom zmienenom prípade bolo ľuďom, ktorí podali daňové priznanie, vyplatených 600 dolárov na osobu. Vládu to stálo zhruba 120 miliárd dolárov.

Rizikom projektu je, že peniaze skončia v na bankových účtoch či ako „železná“ rezerva občanov. To nie je želaný scenár. Kritici preto namietajú, že plošná podpora je málo adresná. Hoci chudobných ľudí podporí, u majetnejších občanov môže zostať nevyužitá.

Podľa prieskumov z roku 2008 však bolo 50 až 90 percent subvencie minutých už do troch mesiacov po načerpaní. Podľa Moody’s Analytics sa každý takto minutý dolár premenil na 1,55 až 1,71 dolára v ekonomickej aktivite.

„Pre mnohých Američanov je to viac ako ich súčasná finančná rezerva. Ľudia to určite pocítia,“ myslí si šéfka makroekonomickej politiky  Washingtonského centra pre vyvážených rast,Claudia Sahm. Dodáva, že to môže povzbudiť náladu spotrebiteľov a občanov. „Američania teraz potrebujú vedieť, že vláda ich podrží,“ uviedla pre CNN.

V Európe naďalej tlačíme peniaze len bankám

Aj v Európe sa o peniazoch zhadzovaných z helikoptéry v minulosti hovorilo. Predseda ECB Mario Draghi v roku 2016 povedal: „Nikdy sme o peniazoch z helikoptéry dostatočne neuvažovali. Tento koncept je veľmi zaujímavý a v súčasnosti o ňom diskutujú ekonómovia – akademici a iní odborníci. No my sme tento koncept ešte neanalyzovali,“ čím nepriamo potvrdil, že táto forma podpory je v hre.

Peniaze z helikoptéry získavajú podporu najmä pre ich priamy účinok. Na rozdiel od poskytovania lacných zdrojov bankám formou kvantitatívneho uvoľňovania, majú tieto peniaze potenciál premeniť sa na spotrebu. Tak Fed ako aj ECB natlačili v minulosti na trhy bilióny dolárov alebo eur. Ich výsledkom však do veľkej miery bolo nafúknutie cien akcií a dlhopisov. K reálnym ľuďom sa prostredníctvom bankových úverov dostali len v obmedzenej miere.

Kým kvantitatívne uvoľňovanie sa premenilo na zisky obchodníkov na finančných trhoch, peniaze z helikoptéry by sa mali dostať k bežným ľuďom. Oba nástroje pritom nie sú ničím iným, ako tlačením peňazí.

Nevýhodou peňazí z helikoptéry je morálny hazard. Ľudia dostanú niečo zadarmo bez toho, aby sa o to nejako pričinili. Môže to viesť k ľahkovážnosti pri plánovaní do budúcnosti a pri sporení, s pocitom, že sa o nich vždy niekto postará.

USA sa ešte viac zadlžia

V USA ide zatiaľ o len o návrh. Musí ho ešte schváliť americký Kongres. Opatrenie je súčasťou balíka na podporu ekonomiky v objeme jedného bilióna dolárov. Okrem toho sú v pláne daňové úľavy pre malé a stredné firmy, či zvýšenie podpory v nezamestnanosti. Americký vládny deficit pritom vlani dosiahol rekordnú úroveň – 4,6 percenta HDP.

Jedna odpoveď na “Američania si nájdu v schránkach šek od vlády v hodnote tisíc dolárov”

  1. f.xy píše:

    Konečne to niekomu napadlo. To mali robiť už dávno. Európa zas zaostáva. Kedy začne vyplácať ľudí aj ECB? Ale na tom by sa nenabalili banky. Takže sa to až tak nehodí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial