Utorok 10. decembra. Meniny má Radúz

Američania stratili optimizmus

Dve tretiny Američanov už neveria v kapitalizmus. Neveria, že sa môžu svojou prácou dopracovať k spoločenskému úspechu a myslia si, že by sa o ľudí viac starať vláda.

Funguje kapitalizmus? Američania sa v odpovedi na túto otázku rozchádzajú. Dokazuje to najnovšia štúdia, ktorá sa zameriavala na to, v čo Američania veria, aké sú ich hodnoty a názory na ekonomiku.

Tých 42 percent občanov USA, ktorí si myslia, že kapitalizmus nefunguje, si myslí, že súčasné usporiadanie podporuje sebectvo, neposkytuje rovnaké príležitosti pre všetkých a tvorí chudobu. Tí, ktorí kapitalizmu stále veria, tvrdia, že tento ekonomický systém podnecuje osobnú zodpovednosť, poskytuje rovnaké príležitosti, dáva individuálnu slobodu a tvorí bohatstvo.

„Myšlienka, že USA sú spoločnosťou príležitostí sú dlhodobých základným kameňom presvedčenia,“ povedal Robert Jones, riaditeľ Inštitútu výskumu viery verejnosti, ktorý sa na štúdii podieľal. „Ale zo značného počtu Američanov, najmä mladších, sa stali pesimisti ohľadom svojich možností uspieť a pochybujú o tom, že ťažká práca vedie k úspechu.“

Nedostatok pracovných príležitostí je najpálčivejším ekonomickým problémom, ktorému Američania dnes čelia. Nasleduje rozpočtový deficit, rastúce náklady na zdravotnú starostlivosť a rastúca medzera medzi bohatými a chudobnými.

Väčšina v takzvanej Generácii X (medzi 34. a 48. rokmi) a Milénovej generácii (medzi 18 a 33) si myslí, že sa má horšie ako generácia jej rodičov. Len staršia generácia, nazývaná i Tichá (66 až 88) verí, že sa má lepšie.

Prieskum ukázal, že 56 percent Američanov si myslí, že vláda by mala garantovať zdravotné poistenie pre všetkých občanov, dokonca i v prípade, že by si to vyžadovalo zvýšenie daní. Približne 63 percent súhlasí s tým, že vláda mala robiť viac v zmenšovaní medzery medzi bohatými a chudobnými. Podobné percento si myslí, že vláda by sa mala postarať o ľudí, ktorí to nevedia sami. To ale neznamená, že Američania neveria vláde. priorititesZdroj: Wall street journal

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *