Sobota 20. júla. Meniny má Iľja, Eliáš

Americká centrálna si počká na Brexit, Madonna zabojuje s eurosvätuškármi (Týždeň vo financiách očami komentátora)

Mal raz jeden chlapík poschodový dom. Furt na ňom dačo vylepšoval, skrášľoval, do okien na poschodí nainštaloval žalúzie so senzormi, ktoré sa prispôsobujú intenzite slnečného svitu, do jedného okna si namontoval veľký ďalekohľad, aby sa mohol kochať pohľadom na krajinu. Nevšimol si však, že so základmi stavby nie je čosi v poriadku a vyčačkaný dom nakoniec spadol.

Vymyslený príbeh? Možno, ale podľa mňa výstižne ilustruje situáciu, v akej sa aktuálne nachádza Európska únia. Brexit čiže možné odídenie Britov z Únie, ktoré aktuálne tak desí finančné trhy, je jedným z narušených kameňov, ktoré tvoria základ vyčačkaného a neustále skrášľovaného domu.

Ani vo Fede nevedia…

Trhy momentálne zaujíma jedno jediné – či americká centrálna banka (Fed) začne a hlavne kedy začne so zvyšovaním úrokových sadzieb. Proti ďalšiemu zvýšeniu úrokových sadzieb hovorí niekoľko faktorov, ako sú nízka inflácia a silný dolár, ktorý má negatívny vplyv na export.

Počas týždňa však zaznelo niekoľko komentárov od členov Fedu, z ktorých vyplynulo, že centrálna banka by teoreticky mohla zvýšiť úrokové sadzby už v júni. Bude to však závisieť od ekonomických dát, ktoré dovtedy prídu a rovnako musí Fed venovať pozornosť blížiacemu sa referendu o zotrvaní Británie v EÚ, ktoré bude 23. júna.

Napríklad šéf pobočky Fedu v Atlante Dennis Lockhart pripustil, že k zvýšeniu sadzieb v júni by naozaj mohlo dôjsť a dodal, že aj dve tohtoročné zvýšenia sú možné i celkom reálne. “Všetko sa ale bude odvíjať od vývoja ekonomiky,” zdôraznil s tým, že v hre je ďalší významný faktor – britské referendum ako zdroj neistoty!

Danske Bank však vo svojich analýzach a komentároch nedáva júnovému zvýšeniu sadzieb v Spojených štátoch veľkú šancu – pravdepodobnosť, že sa tak stane je na úrovni len 10 percent. Optimistickejšie vidí táto dánska banka zvýšenie sadzieb v októbri – s pravdepodobnosťou až 40 percent. Vtedy vraj už bude jasné nielen ako dopadlo, ale hlavne akú paseku narobilo britské referendum. Big grin

Ľudia z Fedu teda upozorňujú, že centrálna banka musí pri aktuálnom rozhodovaní o úrokových sadzbách prihliadať na blížiace sa britské hlasovanie. Aj keď tábory prívržencov vystúpenia Británie z EÚ i odporcov tejto myšlienky sú pomerne vyrovnané, v hre je podľa aktuálnych prieskumov cca 25 až 29 percent Britov, ktorí sa ešte nerozhodli. V každom prípade ale platí, že s blížiacim sa možným Brexitom bude nervozita na trhoch stúpať a predstavitelia amerického Fedu si to dobre uvedomujú. Preto sa vo svojich vyhláseniach smerom k možnému zvyšovaniu sadzieb pre istotu “oháňajú” britským referendom.

Zrejme ani oni nevedia presne odhadnúť čo bude potom…

Strach z neznámeho je najhorší!

BIG EXPERT konštatoval, že silné témy minulých týždňov ako bol cenový vývoj ropy a záporné sadzby v Európepostupne vytlačované vývojom prezidentskej kampane v USA (Donald Trump – Hillary Clinton) a najmä britským referendom. Výsledok hlasovania, či zostať v EÚ alebo vystúpiť, bude podľa BIG EXPERTA zrejme tesnejší, ako sa donedávna čakalo: “Trhy sa na obidva varianty začínajú váhavo pripravovať a investiční stratégovia uvažujú o dopadoch… Čaká nás zaujímavý začiatok leta.”

Podľa analytikov nemeckej banky Landesbank Hessen-Thüringen (Helaba) síce ekonomika eurozóny bude ďalej rásť, je však nutné rátať s veľkými politickými rizikami a najväčším z nich je možný Brexit.

Pripomeniem, že tak ako nedávno varoval Britov pred odchodom z Únie americký prezident Barack Obama dôvodiac, že v prípade Brexitu by sa obchodovanie medzi Britániou a Spojenými štátmi zhoršilo, minulý týždeň vyslal Britom vážne varovanie aj japonský premiér Šinzó Abe. Zdôraznil, že koncom roka 2014 predstavovali japonské investície v Británii 38 miliárd libier. “V Spojenom kráľovstve aktuálne pôsobí cca tisíc japonských firiem, ktoré zamestnávajú 140 tisíc ľudí. Do Británie prišli preto, že je to vstupná brána do EÚ. Ak Británia z Únie vystúpi, prestane byť pre japonských investorov príťažlivá,” podčiarkol Abe.

Európski politici nevedia čo bude po referende a či to nespustí šialenú lavínu, ktorá zvalí celý európsky dom aj so žalúziami a preto robia všetko pre to, aby pozitívne ovplyvnili britských voličov. Očakáva sa totiž, že po Brexite okamžite ožijú ďalšie odstredivé snahy. Všetci sa boja, strach z neznámeho je najhorší. Smutny

Aj slovenskí poslanci spustili petíciu a kampaň, ktorou chcú Britániu podporiť v tom, aby nevystupovala z EÚ. Martin Klus (SaS): “Británia je dôležitým členom Únie a jej vystúpenie by znamenalo nemalé finančné, ale aj politické a spoločenské škody nielen pre ňu samú, ale aj pre ostatné členské štáty.” Katarína Cséfalvayová (#Sieť): „Britov v EÚ chceme a stojíme o nich. Ich odchodom by sa navyše vytvoril nebezpečný precedens pre celoeurópsku jednotu, pre myšlienku európskej integrity. Mohlo by to vážne ohroziť EÚ do budúcnosti.” Jozef Viskupič (OĽaNO-NOVA): “Odchod Britov by mohol mať devastačné dôsledky pre celú Úniu. Práve tento moment by spustil domino efekt.”

Týždeň v skratke očami kráľovského páru

Kráľovský menový pár EURUSD sa počas týždňa dostal až nad hladinu 1,16, čo bolo prvý raz za posledných 9 mesiacov (od augusta 2015). V utorok predpoludním sa vyšplhal až na úroveň 1,1616, popoludní ale klesol a potom sa už ďalej šmýkal nadol v súlade s vyjadreniami Dennisa Lockharta, ktorý ako som už napísal, pripustil, že k zvýšeniu sadzieb by mohlo dôjsť už v júni.

V stredu kurz kolísal okolo hladiny 1,15, vo štvrtok ďalej klesal a v piatok ráno sa euro predávalo po 1,1405 USD. Kurz počas týždňa ovplyvňovalo viacero faktorov – začiatkom týždňa to bol oslabujúci dolár reagujúci na všeobecné očakávania týkajúce sa menovej politiky Spojených štátov, potom do hry vstúpil Lockhart, ale i ďalší členovia Fedu, vplyv mali aj rastúce obavy ohľadom osudu Británie v jednotnej Európe (aktuálne prieskumy o počte ešte nerozhodnutých Britov), ale i generálny štrajk Grékov protestujúcich proti novému programu úspor. V piatok to bolo predovšetkým čakanie na správu o vývoji na trhu práce v USA, keďže tieto údaje sú pre rozhodovanie americkej centrálnej banky o smerovaní menovej politiky vždy veľmi dôležité.

Nakoniec sa svetové trhy dozvedeli všetko, čo potrebovali vedieť: Americkí zamestnávatelia vytvorili v apríli 160.000 nových pracovných miest, čo je o 43 tisíc menej než očakávali analytici. Miera nezamestnanosti minulý mesiac neklesla na 4,9 percenta ako sa všeobecne predpokladalo, ale zostala na marcovej úrovni 5 percent, i to je však veľmi dobrý výsledok. Situáciu zachránil rast miezd – priemerná hodinová mzda v apríli medzimesačne vzrástla o 0,3 percenta a medziročne až o 2,5 percenta! Medziročné tempo rastu prekročilo očakávanú hranicu dvoch percent, okolo ktorej sa pohybovalo celých šesť rokov, čo vyvolalo nádej, že americké domácnosti podporia ekonomiku.

V reakcii na zmiešané údaje dolár reagoval oslabením na hlavných menových pároch, kráľovský pár EURUSD sa nakrátko vyšplhal na hladinu 1,1479, následne však všetky zisky stratil. Cool

500-eurovka: Terorizmus alebo skôr záporné úroky?

Už je to isté, táto bankovka odíde do stratena. Rada guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) definitívne rozhodla o postupnom sťahovaní 500-euroviek z obehu. Dôvodom je fakt, že bankovka s takou vysokou nominálnou hodnotou sa často využíva na kriminálne účely (podvody, korupcia, financovanie terorizmu a pod.) Nemecký ekonóm Hans Werner Sinn si však myslí, že za zrušením päťstovky sa skrýva celkom iný dôvod než boj proti kriminalite.

Zrušenie 500-ky má podľa jeho slov umožniť centrálnej banke poslať úroky ešte hlbšie pod nulu. Banky tak už nebudú chcieť držať hotovosť a zavedú negatívne úrokové sadzby i na klientske vklady.

Toľko Werner Sinn. Ja si ale neviem predstaviť ako by to v reáli mohlo fungovať – analytička Markéta Šichtařová (Next Finance) prednedávnom zdôraznila, že záporné sadzby neprinášajú potrebný efekt, iba vydesia, pretože normálny človek nie je mentálne vybavený na to, aby vložil peniaze do banky a o rok dostal v dôsledku záporných úrokov naspäť menej ako vložil. A ja často vo svojich týždenných komentároch píšem o tom, že – a tento výrok už na portáli Investujeme.sk akosi zľudovel – že môj sused Fero nie je až taký somár, ako si myslia centrálni bankári. Nie je taký chumaj, aby mi požičal 500 eur s tým, že mu o rok vrátim len 495.

Fero je len jedným z nekonečného zástupu tých, ktorým sa záporné úrokové sadzby zdajú nepochopiteľné, neprirodzené alebo aj nenormálne, postavené na hlavu a odporujúce Matke prírode i ľudskému rozumu

Vrátim sa ale k odumierajúcej 500-eurovke. Táto téma ale nie je nová, o možnom stiahnutí sa hovorilo už oveľa skôr, keď Bank of America (BoA) poradila Európskej únii ako znížiť finančnú kriminalitu – zrušením 500-eurovej bankovky, vo svete vtedy prezývanej bin Ládin. Sťažilo by to páchanie podvodov. Milión dolárov v 500-eurovkách váži iba dve kilá a takéto peniaze možno napchať do dvoch škatúľ od cereálií, argumentovala BoA. A už len pre úplnosť dodám, že v Spojených štátoch skončila 500-dolárová bankovka ešte za čias prezidentovania Richarda Nixona (1969 – 1974).

Provokujúca Madonna namiesto pointy

Keď ani vo Fede nevedia presne odhadnúť, čo bude po možnom Brexite, o to menej to viem ja, ale už vo svojich predchádzajúcich komentároch som viackrát naznačil, že ak britské referendum dopadne v neprospech EÚ,

➤➤➤ zatrasie to finančnými trhmi, zažijú zrejme taký úder, aký ešte nezažili,

➤➤➤ zatrasie to samotnou základňou finančného sveta – Londýn stratí postavenie globálneho finančného centra (pripomeniem, že svetové banky si už skôr pripravili plány na presťahovanie do kontinentálnej Európy, napríklad Deutsche Bank už cca pred rokom (v júni 2015) s poriadnym predstihom informovala, že už má nachystané technicko-organizačné a personálne opatrenia na prenesenie svojich aktivít z Londýna ako svetového finančného centra, v ktorom sa aktuálne odohráva vyše 40 percent globálnych obchodov s devízami. Banka zamestnáva na Britských ostrovoch cca 9 tisíc ľudí a väčšinu z nich by po referende presťahovala do Európy v niekoľkých vlnách. Prví by vraj išli hneď ako budú známe nepriaznivé výsledky hlasovania…

➤➤➤ a čo je podľa mňa ešte dôležitejšie, odchod Británie z Únie by bol začiatkom veľmi rýchleho konca jednotnej Európy (Únia sa už teraz otriasa v základoch a všetky odstredivé sily, ktoré v nej driemu, by náhle dostali zelenú, už by im nič nestálo v ceste! Politici právom predpokladajú, že sa spustí domino efekt.)

Nechcem strašiť pošmúrnymi predpoveďami, nepracujem predsa v dánskej Saxo Bank Vyplazly jazyk ale si myslím, že európske inštitúcie by mali riešiť tému: Ako zabrániť rozpadu EÚ. Mám však pocit, že orgány Únie zaujíma čosi iné – dobre platené teplé miestečka!

Normálne som sa pobavil, keď som sa dozvedel, že líder KDH Ján Figeľ si po krutej prehre v parlamentných voľbách hľadá novú agendu a európske štruktúry mu urýchlene vyšli v ústrety a vymysleli preňho novú funkciu – osobitný vyslanec EÚ pre otázky náboženských slobôd a náboženského vyznania vo svete. Neviem, naozaj neviem, či Európska únia má práve teraz riešiť náboženskú slobodu po celom svete alebo sa skôr zaoberať sama sebou, kým ešte ako-tak funguje. Nastvany

Štipka irónie: Keďže ja si myslím, že európske inštitúcie sa teraz majú prioritne starať o ochranu náboženských slobôd a náboženských vyznaní vo svete, pretože spoločnú Európu momentálne nič iné netrápi a život je sladký ako med, tak všetkým eurolídrom a rovnako aj horlivým euroúradníčkom, ktorí majú na starosti zriaďovanie nových úradov a nových funkcií z peňazí daňových poplatníkov, teraz pustím večne provokujúcu a večne mladú Madonnu, celým menom Madonna Louise Veronica Ciccone Ritchie. Nech s nimi zabojuje! Ale im pripomeniem, že Madonna je v Guinessovej knihe rekordov zapísaná ako najúspešnejšia umelkyňa všetkých čias.

V súvislosti so zriadením funkcie ochrancu náboženských slobôd vo svete ponúknem namiesto štipľavej pointy Madonninu pieseň Like a Prayer, ktorú naspievala v roku 1988 a vysmieva sa v nej zo všetkých svätuškárov (sama vyrastala v bigotnej katolíckej rodine). V časoch, keď táto pieseň hviezdila vo svetových hitparádach, katolícki kňazi ju svojim ovečkám prísne zakazovali počúvať. Dnes už má svoj hitparádový zenit dávno-dávno za sebou, málokto si na tú pieseň len tak spomenie, ale obsahom, perfektným hudobným spracovaním a vynikajúcim Madonniným prednesom je večne živá. A má čo povedať aj eurolídrom. Na YouTube možno nájsť desiatky rôznych verzií, nahrávok a kópií tejto piesne, ja teraz ponúkam oficiálny videoklip Like a Prayer.

Autor PhDr. Peter Furmaník je publicistom – reportérom a komentátorom. Ilustračný obrázok v záhlaví článku: Madonna na vystúpení v Berlíne v novembri 2015 – v rámci turné Rebel Heart Tour. Zdroj: Wikimedia Commons, licencia Creative Commons (CC)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *