Streda 28. októbra. Meniny má Dobromila

Americké akcie dosiahli úroveň zo začiatku roka. Je koronakríza vyhladená?

Investície Peter Apolen 14.07.2020 | 00:00 1 Komentár

Americké akcie majú za sebou najrýchlejší rast v doterajšej histórii. Investorom nevadí ani neutešená situácia súvisiaca s koronavírusom a ani slabé hospodárske výsledky amerických firiem.

Náhly prepad finančných trhov v marci ukončil obdobie najdlhšieho trvajúceho býčieho trhu v doterajšej histórií. Medzi investormi po prepuknutí pandémie zavládla panika a nikto sa neodvážil odhadnúť, kam až trhy spadnú, ako dlho im bude trvať, kým nezačnú znova rásť.

Nikto by nepovedal, že akcie stúpnu späť nahor tak rýchlo. Index S&P 500 klesol z historických maxím dosiahnutých 19. februára do 23. marca o 34 percent. Odvtedy sa však už stihol posilniť o 44 percent. Od historického rekordu z februára ho delí len necelých päť percent.

Investorom nevadia ani zlé čísla

K rastu akcií dochádza aj napriek neutešenej ekonomickej situácií vo svete a aj napriek neustálemu nárastu počtu nových prípadov nakazených koronavírusom. Celosvetovo je už infikovaných 13 miliónov ľudí, pričom v USA je ich 3,5 mil., v Indii 1,9 mil. a 900 tisíc nakazených má Brazília. Investorom tak pri nákupnom optimizme nevadia ani tieto hrozivé čísla.

Ani zlé hospodárske čísla nie sú teraz závažný problém. Za normálnych okolností by prepad tržieb a ziskov firiem viedol k výpredajom akcií. Tento krát je to iné. Očakáva sa, že hospodárske výsledky amerických korporácií budú za druhý kvartál najhoršie od finančnej krízy z roku 2008. Analytici očakávajú pokles ziskov priemerne o 45 percent. Potvrdzujú to už prvé indície od bánk JPMorgan Chase, Bank of Amerika, či Citigroup, ktorých zisky pravdepodobne klesli o 50 a viac percent.

Investori však už s týmito katastrofickými číslami počítajú. Každé prekvapenie, ktoré sa teraz objaví, preto môže byť len pozitívne. Nádejou je pre nich to, že otvorenie americkej ekonomiky v máji a júni, ktoré hoci prišlo predčasne, aspoň čiastočne zmiernilo negatívne firemné čísla.

Čo ženie trhy hore?

Silou, ktorá obrátila sentiment investorov po prepade bola politika centrálnych bánk a vlád. Tie tlačia do ekonomík a na finančné trhy rekordné objemy peňazí. Či už je to priamy nákup finančných aktív na trhoch, alebo podpora bánk pri poskytovaní úverov, či dotovanie pracovných miest. Vlády a centrálne banky sa snažia zachrániť ekonomiku pred kolapsom a investori sa na to spoliehajú.

Vďaka týmto podporným stimulom a politikám sa aj zlé správy menia na dobré. Negatívny vývoj epidémie totiž núti vlády a centrálne banky k ešte radikálnejším zásahom a masívnejšej podpore.

Zdá sa, že finančné trhy majú už to najhoršie za sebou. To však neznamená, že na ceste nahor sa už neobjavia výmole. Len včera krátko po prekonaní úrovne zo začiatku roka akcie prudko spadli a index S&P 500 vymazal dvojdňové zisky. Volatilita jednoducho je súčasťou tohto typu rastu trhu.

Zviezli ste sa na pokrízovom raste akciových trhov?

View Results

Loading ... Loading ...

Jedna odpoveď na “Americké akcie dosiahli úroveň zo začiatku roka. Je koronakríza vyhladená?”

  1. f.xy píše:

    Ani tento rast akcií neznamená, že nemôže prísť ďalší pád. Každá kríza má tvar písmena W.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial