Nedeľa 09. decembra. Meniny má Izabela

Americké akcie rastú už rekordných 13 mesiacov za sebou

Investície 06.12.2017 | 00:00 0 Komentárov

Americké akcie v novembri opäť prepisovali historické maximá a rástli rekordných 13 mesiacov po sebe pre očakávania pokračovania zlatovlasého prostredia dynamického ekonomického rastu, rastu zisku firiem podporeného aj blížiacou sa daňovou reformou pri len pozvoľnom oživovaní inflácie a tým len pomalom odoberaní menovej akomodácie.

  • Holubičí slovník centrálnych bankárov v eurozóne aj v Spojených štátoch a rastúce obavy z pomalého tempa rastu cien viedli napriek optimizmu na trhoch k stagnácii cien dlhopisov.
  • Zlato len stagnovalo, keďže pokračuje jeho kopírovanie pohybu cien amerických štátnych dlhopisov.
  • Ropa rástla tretí mesiac v rade a dostala sa na najvyššie úrovne od leta 2015 pre očakávania robustne rastúceho dopytu po nej, pokles jej globálnych zásob a predpoklad pokračovania ich klesania pre očakávania predĺženia dohody OPEC a ďalších veľkých producentov o znížení ťažby.
  • Euro silnelo voči väčšine hlavných mien sveta na čele s dolárom, keď pokračovala normalizácia predtým podváženej expozície medzinárodných investičných portfólií voči eurovým aktívam pre dynamický rast ekonomiky eurozóny.

Akciové trhy

November znamenal pre svetové akciové trhy ďalší rastový mesiac a americké akcie rástli už trinásty mesiac v sérii, čím sa prekonal 12-mesačný rastový rekord z rokov 1935-36 a 1949-50.

Indexy S&P 500, Dow Jones aj Nasdaq Composite či globálny index MSCI World prepisovali historické maximá, keď investori očakávali kontinuitu zlatovlasého prostredia dynamického ekonomického rastu, rastu firemného zisku podporeného aj daňovou reformou v USA pri len pozvoľnom oživovaní inflácie a tým len pomalom odoberaní menovej akomodácie.

Európske akcie však skončili mesiac v ťažko vysvetliteľnej strate, čo možno len čiastočne pripísať silnejšiemu euru. Neschopnosť zostaviť vládu v Nemecku po voľbách nemala na akcie podľa nás žiadny zásadný vplyv.

Dlhopisové trhy

Americká výnosová krivka pokračovala vo svojom splošťovaní a rozdiel medzi úročením dvojročného a 10- ročného dlhopisu je na dekádnych minimách, čo vyvolávalo obavy, či to nepredznamenáva príchod krízy, keďže každú doterajšiu krízu predznamenávalo práve toto splošťovanie. Súvisí to však najmä s očakávaním postupného odoberania menovej akomodácie Fedom a so zvyšovaním sadzieb v decembri.

Celkovo však dlhý koniec krivky nerástol, keďže v Americkej centrálnej banke stúpa nervozita z pomalého rastu inflácie, ktorý by mohol mať nie prechodné, ale štrukturálne faktory. A to by mohlo znamenať len pozvoľné pokračovanie normalizácie menovej politiky, čo naznačili viacerí centrálni bankári.

Vládne dlhopisy krajín eurozóny takisto len stagnovali, keď sa aj predstavitelia ECB prezentovali holubičím slovníkom o potrebe pokračovania uvoľnenej menovej politiky s cieľom podpory odrazu inflácie a ekonomického rastu.

Je zrejmé, že aj odoberanie menovej akomodácie v menovej únii bude len pomalé a zrejme kvantitatívne uvoľňovanie neskončí ako v septembri 2018. Mierne rástli rizikové prirážky korporátnych dlhopisov, kde veľa investorov nevidí dobrý pomer ceny k podstupovanému riziku.

Komoditné trhy

Zlato a dlhý koniec americkej výnosovej krivky sú už dlhší čas prepojené nádoby. A keďže 10-ročný americký výnos sa zásadne nepohol, aj ceny zlata ostali počas celého novembra v úzkom pásme bez signifikantnej zmeny prakticky bez ohľadu na sentiment na trhoch, na správy okolo americkej daňovej reforme a (ne)zostavovaní nemeckej vlády, zverejnené makrodáta, či na kurz dolára.

Ropa rástla už tretí mesiac po sebe a posunula sa na najvyššie úrovne od začiatku leta 2015 pre očakávania robustne rastúceho dopytu po nej pri najrýchlejšom raste svetovej ekonomiky za ostatných sedem rokov a pri predpoklade zrýchlenia dynamiky jej rastu na budúci rok, pri poklese jej globálnych zásob a pri predpoklade pokračovania ich klesania pre očakávania predĺženia dohody OPEC a ďalších veľkých producentov o znížení ťažby, čo sa v samotnom závere mesiaca aj potvrdilo.

Devízové trhy

Euro silnelo voči väčšine hlavných svetových mien na čele s dolárom, hoci je jasné, že Európska centrálna banka sa nebude veľmi ponáhľať s normalizáciou menovej politiky. V prospech sily eura hovoria robustné makrodáta a signály akcelerácie už teraz svižného ekonomického rastu – najrýchlejšieho za ostatnú dekádu, čo zvyšuje výnosy z investícií a láka kapitál do menovej únie.

Súčasne z týchto dôvodov pokračovala normalizácia predtým podváženej expozície medzinárodných investičných portfólií voči eurovým aktívam, keďže trhy očakávajú užšiu integráciu eurozóny, čo je vnímané ako vytváranie potenciálu na lepšie ekonomické prostredie a riziko rozpadu eurozóny je výrazne zredukované.

Plusom pre euro od druhej polovice novembra je aj črtajúca sa povolebná staronová koalícia CDU/CSU kancelárky Angely Merkelovej a socialistov z SPD po krachu rokovaní medzi víťazom volieb CDU/CSU, zelenými a liberálmi z FDP. Proti doláru hovorili aj otázniky nad tým, kedy a v akej forme bude prijatá daňová reforma v Spojených štátoch, a rastúce znepokojenie Fedu, že nízka inflácia by nemusela byť len prechodnou.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *