Sobota 19. septembra. Meniny má Konštantín

Americké akcie sú blízko historických maxím. Čo bude nasledovať?

Investície Redakcia 20.08.2019 | 00:00 2 komentáre

Americké akciové trhy sú aj napriek minulotýždňovým výpredajom stále blízko svojich maxím. Je pokles jedinou cestou ďalšieho vývoja? Pohľad na čísla hovorí, že to tak nemusí byť.

Americká centrálna banka FED znížila na konci júla úrokové sadzby prvýkrát od krízy z roku 2008. Efekt preventívnych opatrení prostredníctvom nižších nákladov na firemné a spotrebiteľské financovanie pocíti ekonomika v priebehu niekoľkých kvartálov. Finančné trhy však takýto scenár započítali do cien už predtým. „Americký akciový index S&P 500 sa obchoduje pri trojtisícovej méte blízko historických maxím. Od začiatku roka doručil takmer dvojciferné zisky,“ uvádza Jakub Rosa, analytik Across Private Investments.

Spolu s rastom akciového trhu sa však množia katastrofické scenáre o kríze, o nezdravom ocenení aktív, o únave akciového býka, či o korekcii. Čím horší scenár, tým väčšia pozornosť médií a verejnosti. Akcie sú na nových maximách, býčí trh je rekordne dlhý rovnako ako expanzia amerického hospodárstva, ktorá je najdlhšiou v histórii. Korekcia jednoducho musí prísť. Sú však americké akcie naozaj drahé?

Pri ocenení je dôležitý pomer ceny akcií k dividendám

Jedným zo základných ukazovateľov ocenenia akcií je ich valuácia, teda pomer trhových cien akcií k ich ziskom (Price to Earnings ratio – P/E). Dá sa použiť pre konkrétnu akciu spoločnosti alebo pre akciový index, napríklad S&P 500. Ukazuje, koľko sú investori ochotní zaplatiť za jednotku zisku na akciu, resp. počet rokov potrebných na splatenie ceny akcie jej výnosom – dividendou.

„Ak je cena akcie 5 000 a zisk na akciu 250, ukazovateľ P/E na úrovni 20 ukazuje, že investícia by sama na seba zarobila pri konštantnej úrovni premenných za 20 rokov,“ vysvetľuje J. Rosa. Dopĺňa, že ak je hodnota P/E vysoká, zisk na akciu je vzhľadom na jej vysokú cenu menej atraktívny – akcia je nadhodnotená. A naopak. Tento ukazovateľ sa následne porovnáva s dlhodobým priemerom, inými trhmi či ostatnými ukazovateľmi.

Od poslednej krízy narástli ceny akcií o vyše dvojnásobok. Znamená to, že za dvojnásobne vyššiu cenu dostane investor polovičnú hodnotu? Nie, do hry tu opäť vstupuje druhá premenná, ktorou je firemná ziskovosť. „Akcie síce od leta 2009 vzrástli o 232 percent, avšak ziskovosť firiem sa zvýšila o takmer rovnakú hodnotu. Na „šialene drahé ocenenie“, ktoré sa často prezentuje, to nepoukazuje,“ tvrdí J. Rosa. Z histórie sa treba poučiť, ale čo ďalej?

Pohľad na budúce zisky

Ukazovateľ, ktorý sa pozerá do budúcnosti a indikuje očakávané ocenenie akciového trhu, sa nazýva „forward P/E“. „Rozdiel oproti predchádzajúcemu je v tom, že v menovateli nie je použitý reportovaný a dosiahnutý zisk spoločností, ale očakávaný zisk v priebehu nasledujúcich 12 mesiacov. Odhady síce nie sú vždy presné, no ukazovateľ má aj napriek tejto limitácii význam,“ konštatuje analytik. Aké sú teda očakávané zisky a čo ich ovplyvní?

Po vydarenom roku 2018, kedy ziskovosť spoločností rástla dvojciferným tempom, sa korporátne zisky v USA zvýšili medziročne aj v druhom kvartáli tohto roka, aj keď nižším tempom. Dôvodov je viacero. Počnúc od vysokej porovnávacej základne, cez neistotu z obchodnej vojny, až po vyššie sadzby FEDu. V ďalších kvartáloch by však firemné zisky mali akcelerovať, a to v dôsledku menovej stimulácie centrálnych bánk, či fiškálnej podpory v Číne.

Odhady výskumnej spoločnosti FactSet hovoria o medziročnom poklese ziskovosti v treťom štvrťroku o 1,9 percenta. Následne by malo ísť o nárasty: v štvrtok kvartáli o 4,9 percenta, v úvode budúceho roka o 9,2 percenta a o 12,6 percenta v druhom štvrťroku.

Reflektuje to aj úroveň forwardového P/E. Ten hodnotou mierne nad 25-ročným priemerom nepoukazuje na prílišnú prekúpenosť amerického akciového trhu. Fundament teda poskytuje pri nezhoršení politických faktorov priestor pre jeho dodatočný rast.

Najlepším liekom na volatilitu je dlhodobý horizont

Aj keď sa americké akcie obchodujú blízko historických maxím, neznamená to, že nemôžu ďalej rásť. To však nevylučuje možnosť, že príde ku korekcii. Vždy sa nájde veľa dôvodov, prečo by mala byť kríza za dverami. Faktom zostáva, že predpovedať ju nevie nikto.

„Z krátkodobého hľadiska je akciový trh volatilný. Pri výraznejších poklesoch je vhodné dopriemerovať nákupnú cenu. S predlžujúcim sa investičným horizontom však riziko klesá. Pri dlhodobom investovaní je šanca, že prerobíte, výrazne limitovaná,“ objasňuje analytik.

Akciový trh nie je navyše len o USA. Investovanie do akcií je aj o diverzifikácii, nielen sektorovej, ale aj geografickej. Európa, Japonsko, Pacifik, rozvíjajúce sa trhy či tzv. okrajové trhy, ponúkajú v súčasnosti oveľa atraktívnejšie ocenenie.

2 odpovede na “Americké akcie sú blízko historických maxím. Čo bude nasledovať?”

  1. investor píše:

    Je pravda, že zisky amerických firiem sú slušné. No investície už nie. D. Trump rozosial strach a obavy z budúcnosti. Keď firmy nebudú investovať, nemôžu ani zarábať, takže budúci rast ziskov je ohrozený.

  2. Johny píše:

    Budú akcie rast, alebo klesať? Každý má svoj príbeh, ktorému verí … Nikto budúcnosť nevidí

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial