Pondelok 30. marca. Meniny má Vieroslava

Americké akciové indexy: Odišiel legendárny Chuck Norris na dovolenku?

Americké akciové indexy bez väčšieho zaváhania pokračujú v rastovom trende od marcových miním už viac ako štvrtý miesiac po sebe a nákupnú horúčku by s troškou letného humoru mohol zastaviť asi len legendárny Chuck Norris.

No zdá sa, že ten je teraz na dovolenke a tak index Standard and Poors dosahuje opäť štvorciferné úrovne.

Tento rok tak neplatí známe pravidlo „sell in may and go away“ podľa ktorého uprostred jari prichádza ku korekcii a ani letná „uhorková“ sezóna nedokázala poslať býkov k moru či do hôr na zaslúženú dovolenku po silnom náraste zo spomínaného marca.

Akciový trh pokračuje v raste

V prvej fáze akciovej rely (z tohtoročných marcových miním) by sa nárast akciových titulov dal sčasti vysvetliť výraznou pre-predanosťou a pomerne značná časť trhu to vnímala ako korekciu a rely medvedieho trhu. Sčasti to bolo pripisované aj ráznym krokom Obamovej vlády, ktorá hádzala jedno záchranné lano za druhým pre banky či automobilky.

Masírovanie verejnej mienky

Postupne sa začalo hovoriť o fenoméne „green shoots“ a skorej obnove ekonomiky, ktorou sa snažili oficiálni predstavitelia od ministra financií Franza Geithnera až po prezidenta FEDu Shaloma Bernankeho dlho a opakovane masírovať hlavy a širokú verejnú mienku, čo vlialo na akciové trhy optimizmus.

Nuž, hovorí sa, že stokrát zopakovaná lož sa stáva pravdou (a ak odraz ekonomiky skutočne nastane, otázna je jeho sila a najmä udržateľnosť. Nezabúdajme aj na cenu, ktorú za to musela vláda v podobe zadlženia zaplatiť).

Navyše sa niektoré najmä soft makroukazovatele rôznych sentimentov či dôver zlepšovali. Mnohí povedali OK, je to prirodzená reakcia trhu na dané prostredie a sentiment. Navyše rely medvedích trhov býva často silná a prudká.

Čakanie na Godota?

Aktuálny vývoj však aj tým najväčším pesimistom vyráža dych s postupne jeden za druhým hádžu do ringu svoj uterák medvedieho výhľadu na akciové trhy a US hospodárstvo vôbec.

Momentálne sa javí, že čakanie na korekciu alebo obrat naspäť k medvediemu smeru akcií je ako čakanie na Godota. Udivene sa tak viacerí investori, ekonómovia a analytici pýtajú ako ďalej? Prečo tie akciové trhy tak prudko rastú? Koľko budú akcie ešte rásť? Kedy príde korekcia? Aká veľká bude?…a príde vôbec?

Nezodpovedaných otázok je veľa. Skúsme však vniesť aspoň sčasti svetlo do tejto tmy úškrnov a dlhých tvári.

V skutku trh čaká na pullback v rizikovej averzii netrpezlivejšie ako malé deti na Vianoce. Je tak otázne či príde nejaký rázny, keďže:

  1. stále menej obchodníkov je presvedčených, že toto je rely medvedieho trhu, najmä preto, že
  2. stále je tu rastúca dôvera v to, že to najhoršie z krízy je už za nami a dookola omielané znaky green shoots to potvrdzujú a hrá sa na to, že po silnom prepade zásob by to mali byť práve ony, ktoré budú ťahať minimálne US rast za 3Q. 
  3. fiškálne stimuly ako "Cash for clunkers" teda US šrotovné a iné pomáhajú rozhýbavať priemysel (zaujímavé však je, že na tom profitujú najmä japonské automobilky), 
  4. portfólio manažéri už sa začínajú zbavovať hotovosti a investovať do rizikovejších aktív a pri každom aj miernom prepade akciových trhov "šialene nakupujú", nakoľko nechcú urobiť chybu ako v marci, keď im ušiel vlak rely na sever…

Na druhej strane sú za rastom akciových trhov len tieto faktory alebo aj nejaké iné sily? Vo všeobecnosti sa hovorí, že inflácia je dobrá pre akcie, keďže príjmy a tržby spoločností rastú. A práve tu sa chceme pristaviť a pozrieť sa na to z bližšia. Už niekoľkokrát sme v predchádzajúcich komentároch povedali, že kvantitatívne uvoľňovanie expanzionistického FEDu nie je nič iné ako nalievanie ničím nekrytej likvidity na trh a teda manifest inflácie. (A navyše už aj monetizácie vládneho dlhu, keďže pri poslednej emisii 7- ročných US vládnych bondov FED nepriamo odkúpil až 47% emisie).

To, že sa inflácia ešte neprejavuje a merania na základe indexu spotrebiteľských cien teda CPI (čomu sotva kto v rakúskej ekonomickej škole verí) poukazujú na prepad cenovej hladiny.

Nelogické? Nuž rozmeňme to na drobné.

Inflačná bublina aktív

FED a vláda poskytla bankovému priemyslu gigantický objem lacnej likvidity cez nalievanie kapitálu z TARPu a ďalších programov vrátane kvantitatívneho uvoľňovania.

Úverový trh je však zatiaľ stále relatívne stuhnutý a tento pretlak likvidity sa tak zatiaľ do reálnej ekonomiky nedostal (preto prostredníctvom CPI a PPI a podobných čísel zatiaľ nevidno žiadne inflačné hrozby). Nuž ale táto likvidita sa však naplno prejavuje práve na finančnom trhu, kde US akciové indexy narástli už o viac ako 40% z marcových levelov. Najmä v dôsledku toho, že FED sa zmenil na automat na peniaze, ktorý je v prevádzke takmer 24 hodín denne 7 dní v týždni.

Dôkazom je aj nelogická korelácia medzi fondovými cashovými hotovostnými účtami, z ktorých od marca zmizlo len 0,4 bil. USD a investovaním do akcií v celkovom objeme až 2,7 bil. USD. Vzniká nám tu neobjasnený objem 2,3 bil. USD. Kde sa tu tieto peniaze nabrali? Všetky oči smerujú k FEDu, ktorý nadotoval vybrané veľké bankové mená od Goldman Sachs až po JP Morgan.

Niet divu, že tieto banky tak dosahujú vynikajúce finančné výsledky za prvý polrok 2009.

Spotreba: mizivé vyhliadky

Hoci ceny akcií rástli, je vždy potrebné rozlišovať medzi hodnotou a cenou. Akcie rástli najmä vďaka pumpovaniu peňazí FEDu na trh a tak možno povedať, že inflácia sa už začína prejavovať práve na cenách akcií. Tržby väčšiny spoločností klesajú a kvartálne výsledky, ktoré prekonali konsenzy trhu boli postavené najmä na šetrení nákladov. Racionalizačné opatrenia však nedokážu náklady znižovať donekonečna.

Vyhliadky toho, že spotreba sa vráti do čias spred krízy sú mizivé, keďže spotrebitelia začínajú s oddlžovaním sa čiže tzv. deleverigingom a teda príjmy používajú hlavne na splátky rôznych úverov (o tom menej im ostáva k dispozícii na spotrebu).

Celkovo sa disponibilné príjmy znižujú a obnova US trhu práce bude beh na dlhé trate (podľa niektorých štúdii až do 2014). Naopak US vláda začína s upleveragingom, teda rastúcim dlhom, čo čoskoro vyústi do rastu daní, čo bude pre spotrebu, ktorá v minulosti tvorila až 70% US HDP negatívnym signálom. Na základe týchto dát sú rastové vyhliadky firiem malé.

Najväčšia medvedia rely?

David Rosenberg, bývalý šefekonóm Merrill Lynch pre CNBC televíziu nedávno povedal, že finančný trh je svedkom najväčšej medvedej rely všetkých dôb. V súčasnosti podľa tohto analytika investori akoby mali klapky na očiach a v honbe za ziskami (a z obáv o zmeškanie vlaku) „tlačia na pílu” a kupujú akcie.

Podľa Rosenberga však aktuálna cena SP500 odráža predpoklad rastu zisku spoločností v indexe o 30% v 2010, čo sa však len sotva dostaví.

Otázne je teda len to, kedy konečne z tejto rely investori vytriezvejú a začnú sa viac pozerať na predikcie a potenciál rastu spoločností do budúcnosti a hlavne reálnu hodnotu firiem.

Naliatie likvidity na trh a uvoľnená menová politika môžu (tak ako po 2001) udržať ceny akcií nahor, no skôr či neskôr táto bublina (najmä po vyprchaní bubliniek v „sóde“ fiškálnych stimulov), ako ukazuje nedávna história, rovnako praskne…

Autor je analytik CI Komodity

Oplatí sa kopírovať stratégie úspešných investorov?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *