Sobota 24. októbra. Meniny má Kvetoslava

Americké voľby môžu spustiť lavínu na finančných trhoch

voľby

Prezidentské voľby v USA sú najväčším politickým rizikom, aké sme za niekoľko desaťročí mohli zažiť. Dôvodov je niekoľko. Nevypočítateľnosť a impulzívnosť Donalda Trumpa, no aj záverečná fáza hospodárskeho cyklu, ktorý vyvoláva príjmovú nerovnosť, sociálne nepokoje a šialenstvo na akciových trhoch.

Americké voľby zvýšia volatilitu a riziko na finančných trhoch. Ktokoľvek však vyhrá, nezmení smerovanie USA. Obidva politické tábory ohlasujú veľké balíky fiškálnych stimulov a spoliehajú sa pritom na podporu uvoľnenej monetárnej politiky Fedu a ani jeden z kandidátov nemá v pláne zásadnejšie reformy. Do veľkej miery sú tak obaja opakom toho, čo USA skutočne potrebuje.

Saxo Bank predpokladá, že výsledky volieb môžu priniesť tri odlišné scenára vývoja:

Alternarnatíva č. 1: Spochybnenie výsledkov volieb

pravdepodobnosť 40 %

Dôsledky:

♣ Volatilita na finančných trhoch

♣ Výpredaj akcií kvôli neistote

♣ Slabý americký dolár

♣ Silné zlato

Alternatíva č. 2: Jasné víťazstvo J. Bidena

pravdepodobnosť 40 %

Dôsledky:

♣ Výpredaj akcií, najmä z oblasti technológií v obavách zo zvýšenia daní a boja proti monopolom

♣ Rast akcií firiem zameriavajúcich sa na ekológiu

♣ Vyššie úrokové sadzby, keď žezlo od Fedu prevezme Kongres pod kontrolou demokratov

Alternatíva č. 3: Víťazstvo D. Trumpa

pravdepodobnosť 20 %

Dôsledky:

♣ Ďalšie štyri roky narušovania globálneho poriadku

♣ Zvýšené napätie medzi Čínou a USA

♣ Rast cien akcií

♣ Malá pravdepodobnosť priechodu dohody o fiškálnych stimuloch v oboch komorách Kongresu

Pravdepodobnosti, ktoré sú priradené  jednotlivým alternatívam, sú v čase písania tohto článku v rozpore s prieskumami verejnej mienky aj s kurzami stávkových kancelárií. Pravdepodobnosť víťazstva dua Joe Biden – Kamila Harris sú vysoké. Matematika hrá proti prezidentovi D. Trumpovi, dokonca ešte viac ako v roku 2016, no vieme ako veľmi dobre vie zamiešať kartami.

D. Trump ešte môže zamiešať kartami

V USA používajú systém voliteľov, kde víťaz potrebuje na zvolenie 270 hlasov z celkového počtu 538. Až na dve malé výnimky získava väčšinový víťaz v jednotlivých štátoch všetky volebné hlasy pre daný štát. Takto vyhral D. Trump voľby aj v roku 2016, napriek tomu, že v celkovom počte hlasov prehral.

Prieskumy verejnej mienky v súčasnosti naznačujú, že J. Biden má istých 210 až 230 voliteľov. Trump by mal mať istých 110 voliteľov. O ostatných prebieha bitka.

Donalda Trumpa by sme ešte nemali odpisovať. Ak vyhrá v štátoch Wisconsin, Pensylvánia, Florida a Michigan, vráti sa späť do hry. Niektorí pozorovatelia tvrdia, že voľby sú také vyvážené, že napríklad desať hlasov vo Wisconsine, môže situáciu zvrátiť.

Voľby ovplyvní aj volebná účasť. Volieb sa zúčastňuje len zhruba 55 percent Američanov. Ak sa viac žien a mladých, ktorí tvoria oveľa väčšiu volebnú základňu ako v roku 2016, rozhodne na poslednú chvíľu zúčastniť volieb, zvýši to šance Joa Bidena. Tento trend už potvrdili aj dobré výsledky Demokratov vo voľbách v roku 2018.

Posledné voľby kandidátov bez vízie

Voľby znamenajú koniec politického cyklu založeného na schopnosti centrálnych bank udržiavať status-quo nulovými či zápornými sadzbami na úkor reálnej politiky. Impotencia centrálnych bank rastie. Prezidentské kreslo sa tak zmení na horúce miesto, ktoré si predsa len vyžiada štrukturálne zmeny, ktoré si svet vysokého zadlženia a rastúcej nerovnosti vyžaduje. Ani jeden z kandidátov na to nie je pripravený, no táto potreba je neodvratná. Prežívame preto poslednú predvolebnú kampaň, v ktorej ani jeden z kandidátov nemá víziu.

Autor je hlavný ekonóm Saxo Bank.
Analýza vyplýva z vyhľadu spoločnosti na vývoj na finančom trhu pre štvrtý kvrátál 2020.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial