Nedeľa 09. augusta. Meniny má Ľubomíra

Americkí kapitalisti nám nariadili euro a odvtedy sa máme zle (Týždeň vo financiách očami komentátora)

„Zeman je veľký človek, ten sa nedá dirigovať Američanmi a preto Česi nemajú euro, majú sa dobre a nemusia počúvať cudzie mocnosti,“ hovorila moja susedka z vedľajšieho bloku, inak vášnivá psičkárka. Okrem iných dobrých vlastností má aj tú, že rada sleduje TV správy a nahlas ich komentuje pri stretnutiach s ďalšími majiteľmi psíkov.

Keďže sa o politike rozpráva aj so psíčkármi, ktorí sú od nej vzdialení aj 20 metrov a viac a počuť ju aj podstatne ďalej, tak vždy viem, čo bolo v najnovších televíznych správach a čo bude v tých nasledujúcich. Slovom, ako reportér a komentáror viem všetko, čo potrebujem, ani internet mi už netreba. Už ho aj bežím odhlásiť. Vyplazly jazyk

Tá baba (zrejme stará dievka) je najmä v teplejších mesiacoch, keď mám stále otvorené okno, doslova na nezaplatenie!

V tomto komentári ju samozrejme nespomínam len náhodou. Ešte sa dostane k slovu…

Dostal som email od jedného svojho známeho, ktorý zhodou okolností pravidelne sleduje portály Investujeme.cz a Investujeme.sk a vraj číta aj moje pondelkové komentáre. Volá sa Karol a napísal mi:

“Je dobre, že dávaš namiesto pointy nejakú hudbu, je to také ozvláštnenie, ale myslím si, že človek, ktorý prejde celým komentárom – či už ho číta od slova do slova alebo väčšinou len tak selektívne v ňom hľadá čo ho zaujme, už sa nebude ďalej zdržiavať a pieseň namiesto pointy si možno ani nevypočuje.”

Preto mi navrhol zaradiť vhodný hit radšej hneď na začiatok, aby “tá hudba sprevádzala pri čítaní. Niečo také trochu rockové a beatové a trochu romantické, aby to vyhovovalo každému.” Mrkajici

A tak som dnes zaradil legendárnu Suzi Quatro a Chrisa Normana v piesni Stumblin‘ In. Nahrali ju v roku 1978 a na platni vyšla hneď v januári roku 1979.

Z najzaujímavejších tém týždňa vyberám:

Viete si predstaviť zadlžené Nemecko?

Zaujala ma správa, podľa ktorej príliš konzervatívne a príliš sporivé Nemecko by sa malo viac zadĺžiť.

Podľa Medzinárodného menového fondu (IMF) by krajina mala využiť terajšie rekordne nízke úverové náklady a viac sa zadlžiť, aby posilnila verejné a súkromné investície do infraštruktúry. Mala by tiež urýchliť štrukturálne reformy, a to najmä preto, aby posilnila zapojenie žien, ľudí v staršom strednom veku a imigrantov do trhu práce. Nemecko by podľa IMF malo odstrániť aj prekážky obmedzujúce bytovú výstavbu, aby zmiernilo tlak na realitnom trhu.

Varovanie pred Brexitom

Na Britov sa počas týždňa zo všetkých svetových strán valili varovania, aby z EÚ za nič na svete nevystupovali, lebo na to kruto doplatia oni aj celá spoločná Európa. Intenzita týchto varovaní a výstrah je veľmi vysoká, lebo – ako ukazujú aj posledné prieskumy – počty tých, ktorí sú za Úniu a ktorí sú proti nej, sú naďalej vzácne vyrovnané. Akurát mám pocit, že z týždňa na týždeň sa stenčuje počet ešte nerozhodnutých Britov.

Do hry minulý týždeň vstúpila aj centrálna banka (BoE), ktorá podľa pozorovateľov dosiaľ najhlasnejšie varovala pred Brexitom. Guvernér Mark Carney upozornil, že Brexit môže zraziť britskú ekonomiku do recesie. BoE má najväčší strach zo straty dôvery finančných trhov, ktoré by v prípade Brexitu už menej ochotne financovali deficit bežného účtu Británie. Ten sa v posledných rokoch prehĺbil na 5 percent a prudký pokles by britskú ekonomiku nepríjemne zasiahol

Britský inštitút pre ekonomické a sociálne výskumy NIESR varoval, že ak sa Briti v referende rozhodnú pre odchod z EÚ, libra by hneď po oznámení výsledkov mohla oslabiť až o 20 percent, čo by vyvolalo tlak na obrovský rast spotrebiteľských cien. Zmateny

A ešte raz Brexit

Európska centrálna banka (ECB) nevydala – aspoň pokiaľ ja viem – žiadne vyhlásenie na ovplyvňovanie Britov pred blížiacim sa referendom. Ani neviem, či vôbec má na to mandát… Big grin

Zato však od všetkých väčších bánk v eurozóne vyžaduje, aby mali spracovaný plán pre prípadný Brexit. Podľa ECB komerčné banky musia primerane vyhodnotiť riziká spojené s Brexitom a musia sa pripraviť na všetky možné dôsledky britského referenda, či už prevážia hlasy v prospech alebo v neprospech myšlienky jednotnej Európy. Banky musia rátať s každou jednou možnosťou, zdôraznila ECB v dôvernom liste, ktorý zaslala komerčným bankám a ktorý na svetlo sveta vytiahla tlačová agentúra Reuters.

Otvoril som si fľašu vína

Normálne som sa potešil, keď som zachytil správu, že veľvyslanci krajín EÚ sa stretli, zrejme pri tom pili dobrú kávu alebo im aspoň dali kyslú malinovku, ale dôležité je, že spoločnými silami ako jeden chlap schválili predĺženie hraničných kontrol medzi Rakúskom a ďalšími krajinami (Maďarsko, Slovinsko, Nemecko), a to až do novembra.

V európskej hantírke to zároveň znamená, že zelenú dostalo aj predĺženie prísne uzatvorených hraníc medzi severskými krajinami i ďalšími členskými štátmi EÚ.

Keď som sa to dozvedel, od samej radosti som si otvoril fľašku maďarského vína renomovanej sorty Egri bikavér, a to nielen preto, že Býčiu krv mám veľmi rád, ale aj preto, že Maďarsko tiež patrí ku krajinám so zadrôtovanými hranicami.

A to je náš spoločný cieľ, súdruhovia! Po tom sme všetci dávno túžili. Spomenul som si na TV diskusiu pred marcovými voľbami, kde predseda jednej zo strán, ktoré sa nakoniec dostali do parlamentu, hovoril o tom, že stačí zavrieť hranice, každý Slovák dostane do rúk lopatu, všetci budú pracovať a budeme mať raj na zemi. Ani eurá nám už nebude treba! PÅ™ekvapený

Kto má prospech z daňových rajov?

Nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu Angus Deaton a ďalších viac ako 300 ekonómov svetového mena pochádzajúcich z niekoľkých desiatok krajín vyzvalo svetových lídrov, aby skoncovali s érou daňových rajov. Ich existencia nemá podľa nich žiadne ekonomické opodstatnenie.

Krajiny, ktoré umožňujú ukrývať majetok v schránkových firmách, iba deformujú fungovanie svetovej ekonomiky. Z daňových rajov majú prospech len veľmi bohatí ľudia, pričom samotné daňové raje slúžia len na prehlbovanie nerovností, zdôraznili ekonómovia svetového mena.

Súvislosť so slovenskými vládami, samozrejme nie tou terajšou širokokoaličnou, ale to predošlými – sociálne cítiacimi, je len čisto náhodná. Vyplazly jazyk

Mladí na okraji

Ako vyplynulo z čerstvých údajov Eurobarometra, väčšina mladých ľudí v Európe sa cíti byť na okraji spoločnosti. Dôvodov tohto pocitu je určite viac, jedným z nich je vysoká nezamestnanosť mladých na Starom kontinente, ale aj ich nízke platové ohodnotenie v prípade, že si prácu nájdu. Podľa výsledkov prieskumu až 57 percent mladých sa cíti byť vo svojej krajine marginalizovaná, na Slovensku je takých až 63 percent. Horšie ako na Slovensku je v krajinách, ktoré boli v minulých rokoch kruto postihnuté svetovou finančnou krízou, ako napríklad Grécko, Portugalsko či Španielsko.

Chystajme si už nervy na jún!

Myslím si, že tohtoročný máj je na finančných trhoch relatívne veľmi pokojný. Ako som to počas uplynulého týždňa sledoval, myslia si to aj mnohí analytici, ktorí upozornili, že jún bude priveľmi horúci a obdobie terajšej volatility sa onedlho skončí… Napríklad BIG EXPERT je presvedčený, že globálnym akciovým momentálne chýba výraznejší katalyzátor, ktorý by ich dokázal posunúť vyššie, ale jún bude hektický a májové opatrnejšie obchodovanie na trhoch je len tým povestným tichom pred búrkou .Nastvany

A tak si len zhrňme, čo nás už o chvíľu čaká a chystajme si nervy na horúci jún:

➤➤➤ zasadnutie Rady guvernérov ECB, na ktorom pravdepodobne zaznejú nové informácie k prebiehajúcim monetárnym stimulom

➤➤➤ zasadnutie menového výboru Fedu, kde by sme sa trhy mali dozvedieť, či do konca kalendárneho roka možno rátať s plánovanými dvomi zvýšeniami úrokových sadzieb a hlavne kedy

➤➤➤ hlasovanie Britov o zotrvaní či vystúpení z EÚ

➤➤➤ schôdzka členov ropného kartelu OPEC , na ktorej sa opäť raz pokúsia dohodnúť na zachovaní ťažby na aktuálnej úrovni alebo aspoň na ďalšom nezvyšovaní produkcie s cieľom podporiť rast cien. K tomu len poznamenám, že ja osobne si od júnového stretnutia OPEC veľa nesľubujem. Je síce pravda, že stará Pani ropa bude v čase okolo tejto schôdzky poriadne hysterčiť a ceny budú prudko skákať, ale nejaká rozumnejšia dohoda členských krajín je však dopredu odsúdená na neúspech.

Irán sa totiž  po zrušení sankcií za každú cenu snaží získať svoj niekdajší podiel na svetových trhoch s čiernym zlatom a svoju úlohu zohráva aj narastajúci antagonizmus medzi dvomi hlavnými vetvami islamu. Túto tému som podrobne rozobral v jednom z predchádzajúcich komentárov pod titulkom Je za nízku infláciu v eurozóne zodpovedná Mohamedova smrť v roku 632? a nebudem sa k tomu teraz vracať.

Slobodný český robotník vz. EURO a USD sú rivali

Tá psičkárka zo susedného bloku, čo nahlas komentuje správy, vysvetľovala ďalším psíčkárom, že odvtedy, čo nám americkí kapitalisti nanútili euro, sa máme zle.

“Amerika s tým nič nemá, veď euro a americký dolár, to sú vlastne rivali, už roky sa medzi nimi vedie boj, ktorá mena je silnejšia,” snažil sa jej oponovať jeden zo psíčkarov.

“Ale kdeže! Vy takým hlúpostiam veríte? Veď tie kurzy a všetko ostatné, to slúži len na ohlupovanie, na zahmlievanie reality, že americkí imperialisti nám nadirigovali euro, aby potlačili našu slovenskosť, našu národnú hrdosť! Veď sa len pozrite, v Čechách euro nemajú, lebo statočný prezident Zeman to nedopustil, on sa nepodloží pred nejakými Američanmi! A výsledok je taký, že český robotník rád chodí do práce – do českej fabriky, lebo pracuje pre seba a pre svoju vlasť, za svoje české peniaze, na ktoré je hrdý…”

Potom dodala, že je chyba, že Slovensko je proamerické: “Mali by sme čím skôr vystúpiť z tej fašistickej Európskej únie a byť samostatní, odhodiť od seba eurá a začať nanovo žiť sťastný život. My Slováci nemáme čo stratiť – keď sa zbavíme eura a Európskej únie, budeme konečne slobodní.”

Jeden zo psičkárov len kývol rukou a šiel ďalej, no druhý sa opýtal ako si dotyčná predstavuje zbavenie sa eura.

“Všetky eurá odhodíme, netreba nám ich! My Slováci sme pracovitý národ, hneď začneme naplno pracovať na svojom a budeme sa mať dobre. A keby nebodaj niečo nevyšlo, Rusko nám nezištne pomôže!”

Ďalšia tehla v stene

Namiesto pointy dnes ponúkam hit kedysi veľmi obľúbenej britskej skupiny Pink Floyd. Pieseň sa volá Another Brick in the Wall, čo možno voľne preložiť ako “ďalšia tehla v stene”. Kto chce, môže sa započúvať do tejto perfektne vypracovanej a tematicky mnohoplánovej muziky. Stačí prižmúriť oči… a rozmýšľať, prečo práve túto pieseň som zaradil namiesto pointy. Súvislostí sa iste nájde viac ako dosť… 

Autor PhDr. Peter Furmaník je publicistom – reportérom a komentátorom. Ilustračný obrázok v záhlaví článku: www.sxc.hu (freeimages)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *