Pondelok 28. septembra. Meniny má Václav

Americkí vedci vypočítali: Človek, ktorý nosí rúško, dokáže ušetriť 56 dolárov denne

rúško

Dodržiavanie hygienických opatrenie je lacným a efektívnym opatrením ako predísť ďalšej kríze bez ekonomických následkov.

Slováci rúška neodložili ani v lete po opadnutí prvej vlny pandémie. Stále boli povinné v obchodoch, kinách, či ďalších interiéroch. Teraz s príchodom druhej vlny sa hovorí o opätovnom sprísnení. Rúško sa pravdepodobne stane nevyhnutnou výbavou aj detí, z ktorých sa mnohé vrátia do školských lavíc po pol roku nútených prázdnin.

Proti tejto povinnosti sa už stihla strhnúť aj búrka nevôle. Na internete sa spustila petícia proti „zarúškovaniu“ detí. Pozrime sa však aj na ekonomický dopad dodržiavania hygienických pravidiel. Prekrytie úst a nosa dokáže uchrániť ekonomiku pred prepadom HDP, firmy pred stratami a zamestnancov pred prepúšťaním.

Úspora 56 dolárov za pár centov

Analytici banky Goldman Sachs vypočítali, že ak by bolo nosenie rúšok v USA povinné, tamojšia ekonomika by sa oslabila o päť percentuálnych bodov menej, než ako k tomu v skutočnosti došlo. HDP v USA kleslo v druhom kvartáli o 9,5 percenta.

Podľa prepočtov časopisu The Economist každý americký občan, ktorý nosí rúško, takto dokáže ekonomike ušetriť stratu na HDP v hodnote 56 dolárov a 14 centov denne. Dosť na to, že jednorazové rúško je záležitosťou niekoľkých centov.

Náhrada za zatvorenú ekonomiku

Na čom sa zakladajú tieto predpoklady? Nosenie rúšok môže nahradiť nutnosť opätovného zatvorenia ekonomiky. Ľudia dôsledne dodržiavajúci hygienické nariadenia, môžu naďalej chodiť do obchodov, do reštaurácií, či na úrady (Business as usual). Ekonomika môže naďalej fungovať. To všetko len za cenu mierneho nepohodlia.

Pri prvej vlne pandémie bola reakcia vlád do veľkej miery živelná. Nikto presne nevedel, čo nákaza spôsobí a ako sa bude správať. Každá krajina preto pristupovala k preventívnym opatreniam individuálne a do veľkej miery živelne.

Príkladom môže byť aj Slovensko, ktoré pre prísne opatrenia zaznamenalo v prvom štvrťroku takmer najväčší prepad v eurozóne. Odmenou boli výborné zdravotné výsledky a v porovnaní s inými štátmi menšie straty na životoch. Ekonomické škody však boli obrovské.

Štát tento rok očakáva výpadok daňových príjmov v sume 2,8 mld. eur. Spolu s vyššími výdavkami na riešenie krízy tak deficit verejných financií pravdepodobne dosiahne 7,6 mld. eur. Minulý rok to bolo 1,2 mld. eur.

Obchody sa už zatvárať nebudú

Pri druhej vlne už preto vláda takto razantne postupovať nebude. „Bola by veľká chyba znovu zavrieť všetky obchody a reštaurácie,“ povedal minister hospodárstva Richard Sulík v diskusii na Tablet.tv. Riešením preto budú práve prísne hygienické opatrenia.

Nosenie rúšok je nepohodlné, no môže zabrániť vážnym ekonomickým škodám. Slovensko si už nemôže dovoliť také zastavenie ekonomiky ako v prvom polroku. Ďalší vývoj zdravotnej situácie tak má každý občan vo svojich rukách.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial