Pondelok 30. marca. Meniny má Vieroslava

Amerike neuškodil, Európu zneistil (Svet financií očami komentátora)

Dobré NFP údaje trhy prečítali ako blížiace sa zvyšovanie úrokových sadzieb. Časť analytikov ale nechce zobrať do úvahy ďalší dôležitý faktor, hoci Anonymous vedia svoje. Pre neistotu v Európe stúpa cena zlata a ABBA spieva zlatý hit.

Pre investorov sa uplynulý týždeň začal hádankou: Prídu zo Spojených štátov také údaje, ktoré potvrdia, že tamojšia ekonomika je dostatočne silná, aby centrálna banka (Fed) mohla už v najbližších mesiacoch zvýšiť úrokové sadzby?

Pozornosť celého finančného sveta sa po celý týždeň (mimo iných US štatistík, napr. výrobného indexu PMI-ISM) sústreďovala predovšetkým alebo ak chcete – takmer výlučne na piatkový NFP report z amerického pracovného trhu.

To totiž bol (a naďalej je) kľúčový faktor, lebo ak by v piatok (5. augusta) prišli lepšie štatistiky o počte novovytvorených miest než boli očakávania analytikov (180 tisíc) a nesklamal by ani percentuálny údaj o nezamestnanosti, je celkom možné, že zvyšovania úrokových sadzieb zo strany Fedu by sme sa mohli dočkať už teraz na jeseň.

A naopak: Ak by júlové štatistiky z amerického trhu práce, predovšetkým údaje o vzniku nových pracovných miest, boli čo i len kúštičok nižšie ako sa očakávalo, trhy by už vedeli, že v tomto roku sa s najväčšou pravdepodobnosťou dlhoočakávaného a neustále odkladaného zvyšovania US sadzieb nedočkajú.

A tak údaje a správy z ostatných kútov sveta vrátane rozhodnutia britskej centrálnej Bank of England (BoE) o znížení základnej úrokovej sadzby z doterajšej úrovne 0,5 na 0,25 percenta, hrali – aspoň podľa mňa – po celý týždeň len podružnú úlohu. A prečo si to myslím?

Pretože teraz je ten rozhodujúci moment! Ak Fed chce v tomto roku zvýšiť sadzby, tak to urobí čím skôr. Nebude sa pokračovať v hre, či to bude trebárs o ďalšie dva mesiace atď. Veľmi závažný je totiž faktor, ktorý mnoho analytikov neviem prečo neberie do úvahy resp. výrazne podceňuje, a to blížiace sa americké voľby, po ktorých aj tak už bude všetko inak!

Tábory priaznivcov oboch prezidentských kandidátov sú zhruba vyrovnané a tieto voľby sa všeobecne považujú za najhektickejšie, ak nie v celej histórii Spojených štátov, tak určite za posledné desaťročia. Ale väčšina medzinárodných pozorovateľov si myslí, že také „divoké“voľby Spojené štáty ešte asi nezažili.Cool

Ukáže svetu daňové priznanie ?

Spoločnosť Moody’s na základe svojich analýz a prepočtov dospela k názoru, že zvolenie Hillary Clinton za novú prezidentku Spojených štátov by malo na ekonomiku pozitívny vplyv. Návrhy týkajúce sa daňovej politiky, vládnych výdavkov, migračnej politiky atď., ktorými sa od začiatku prezentovala v kampani, by vytvorili až 3,2 milióna pracovných miest a z jej plánov by profitovali domácnosti s nízkymi a strednými príjmami.

Počas prezidentovania Hillary Clinton by rast ekonomiky dosahoval úroveň až 2,7 percenta ročne, odhaduje Moody’s.

Miliardár Warren Buffett od začiatku prezidentskej kampane požaduje od republikánskeho kandidáta Donalda Trumpa zverejnenie jeho daňového priznania, čo je inak v Spojených štátoch bežná prax, no Trump sa tejto nepísanej, rozumej: morálnej povinnosti nijako neprikazovanej zákonom, všemožne vyhýba.PÅ™ekvapený

Buffett ale vážne pochybuje o Trumpovom podnikateľskom talente, ktorý všade kam ide, hrdo vyhlasuje, že jeho obchodné úspechy sú zárukou toho, že bude štát riadiť dobre. Preto ho treba voliť, keďže ako skúsený podnikateľ urobí pre Ameriku viac než akási „hlúpa demokratka“. Buffett však upozornil, že napríklad po uvedení akcií hotelovej spoločnosti Donalda Trumpa na burzu v New Yorku v roku 1995, bola spoločnosť 10 rokov v červených číslach!

„Opica by to zvládla lepšie!“ sarkasticky poznamenal Buffett.

Úplne nový moment v terajších prezidentských voľbách nastal po tom, čo medzinárodné skupiny hackerov po celom svete, z ktorých časť sa zakrýva hlavičkou „Anonymous“, zverejnili informácie o tom ako do prezidentskej kampane zasahuje Rusko s cieľom oslabiť pozíciu Hillary Clinton a posilniť verejnú mienku v prospech Donalda Trumpa.Vyplazly jazyk

Podľa hackerov za týmito útokmi (vrátane únikov emailov z Demokratickej strany a iné) stoja nielen ich ruskí priatelia (rozumej: hackeri), ale predovšetkým ruské štátnomocenské zložky vrátane expertov z tamojšej Federálnej bezpečnostnej služby a rozviedky GRU.

Ani samotný Trump sa netají svojím nekonečným obdivom k „priateľskému a vyspelému Rusku“ a k jeho prezidentovi Putinovi a napokon aj pre Rusko by bolo vhodnejšie, keby voľby vyhral Trump. Neviem, ale zdá sa mi, že jediná vláda na svete, ktorá oficiálne neskrýva strach a obavy z možného víťazstva Trumpa a z jeho spojenectva s Ruskom, je vláda v Kyjeve.

Svet si vydýchol: Naberajú zamestnancov!

Vrátim sa ale k téme, teda k údajom, na ktoré od minulého pondelka najviac čakali svetové trhy. Výsledky sledovaného Nonfarm Payrolls (NFP) reportu, samotné slovo „nonfarm“ v tomto prípade znamená, že do údajov nie sú zahrnutí pracujúci v poľnohospodárstve (na farmách), naozaj potešili. V júli vzniklo v americkej ekonomike 255 tisíc nových pracovných miest, čo je podstatne viac než 180 tisíc, ako sa všeobecne očakávalo.

Čo som tak sledoval americké finančné a ekonomické portály, očakávania analytikov boli zhruba v pásme 140 až 210 tisíc, väčšina predpokladala rast na úrovni 170 až 190 tisíc nových pracovných miest. Tých 180 tisíc to je ozaj taký aritmetický priemer a výsledných 255 tisíc príjemne prekvapilo svetové trhy. Aj ďalšie ministerstvom práce zverejnené údaje ako miera nezamestnanosti pod 5 percent (v júli konkrétne 4,9 percenta) a 2,6-percentný medziročný nárast priemernej hodinovej mzdy zvýšili šancu, že Fed už v najbližšom čase úrokové sadzby zvýši.

V piatok publikované NFP údaje totiž jasne ukázali, že obávaný Brexit nezasiahol americkú ekonomiku až tak hlboko, ako sa predpokladalo a neodradil zamestnávateľov od prijímania nových zamestnancov. A to je predsa pre ekonomiku podstatné!

Inak a jednoduchšie povedané, všetko smeruje k tomu, že Fed úrokové sadzby už čoskoro zvýši. Takmer polovica analytikov odhaduje, že sa tak stane ešte v tomto roku a mnohí, ktorí ešte donedávna tohtoročné zvýšenie nepripúšťali ani len vo sne, sú teraz náchylní veriť, že sa tak stane ešte v septembri.

Je to celkom možné, lebo asi pôjde o hru na čas – neskôr už budú na pílu tlačiť prezidentské voľby.Smutny

Panika pominula, ale…

Fed mohol zvýšiť úrokové sadzby už na jar, nestalo sa tak, lebo sa čakalo akú paseku vyvolá Brexit. Panika, ktorá vznikla po ohlásení výsledkov júnového referenda však pomerne rýchlo pominula, keďže sa ukázalo sa, že reálny dôsledok Brexitu (usporiadanie vzťahov Británie s Úniou, teda de facto jej vystúpenie z Únie) aj napriek rýchlemu snaženiu niektorých eurolídrov (Juncker a spol.) potrvá ešte niekoľko rokov, vrátane aktivácie článku 50 Lisabonskej zmluvy. 

Aj keď panika pominula, negatívny dopad Brexitu na európske a najmä na samotné britské hospodárstvo zostáva. Ekonomické prieskumy ukazujú výrazné spomalenie britskej hospodárskej aktivity – v niektorých ukazovateľoch ide o najprudší prepad od finančnej krízy!

Potvrdilo to aj minulotýždňové zasadnutie centrálnej BoE, ktorá znížila výhľad ekonomického rastu pre roky 2017 a 2018. Banka dosť šťavnato uvoľnila menovú politiku – znížila základnú úrokovú sadzbu na 0,25 percenta, zaviedla ďalšie opatrenia na podporu ekonomiky (navýšenie doterajších nákupov aktív i úplne nový program nákupu korporátnych dlhopisov) a guvernér Mark Carney zároveň naznačil ďalšie možné znižovanie sadzieb. Britská libra začala vzápätí padať, zakotvila až na hladine 1.3121, čo znamená, že oproti štvrtkovému USD stratila až 1 a pol percenta!

Podčiarknuté, zrátané: Brexit Amerike neuškodil, no Európu zneistel.Mrkajici

Gold nad zlato namiesto pointy

Brexit je len jedným z mnohých dôvodov nestability v Európe. Podľa ekonóma Saxo Bank Christophera Dembika je tých faktorov viac, najmä však viaceré blížiace sa voľby a referendá (Taliansko, Maďarsko…), ktoré nahromadením rizík vo veľmi krátkom časovom úseku privodia vzostup populizmu v celej Európe! 

Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble, ktorý patrí medzi najvplyvnejších európskych politikov, zdôraznil, že situácia v EÚ je vážna. Starý kontinent čelí celému radu rizík (Brexit, utečenci, terorizmus, neutíchajúca kríza v eurozóne, konflikt na Ukrajine) a tak je ohrozená akcieschopnosť a súdržnosť členských krajín Únie.

Veľké vízie sú preč, nastáva doba pragmatizmu, zdôraznil skúsený financminister a dodal, že verí, že Únia sa nerozpadne.

Z neistôt spojených s Brexitom i z istej nemohúcnosti centrálnych bánk a ich politiky úrokových sadzieb (aj smerom do záporných hodnôt) aktuálne ťažia ceny zlata. Keď už hovoríme o zlate ťažiacom z neistoty v Európe, dajme si namiesto suchopárnej pointy kedysi veľký hit Take a Chance on Me z albumu Gold: Greatest Hits legendárnej skupiny ABBA. Pieseň je z roku 1977 a tie slová Take a Chance on Me možno povedzme chápať aj takto:

Európa prosí politikov: Dajte mi ešte šancu! Skúste to so mnou ešte raz.Big grin

Autor PhDr. Peter Furmaník je publicistom – reportérom a komentátorom. Ilustračné foto v záhlaví článku: www.sxc.hu (freeimages)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *