Stvrtok 22. augusta. Meniny má Tichomír

Analytici očakávajú nárast dopytu po investičných diamantoch

Starnúce bane s klesajúcou výťažnosťou, absencia nových nálezísk  a zmenšujúce sa dodávky surových diamantov. To sú prognózy pre diamantové trhy. Analytici sa zároveň zhodujú, že dopyt po diamantoch porastie a s ním sa zdvihnú aj ceny.

Aj keď hodnota diamantov rástla podľa ťažobného gigantu De Beers počas krízy medziročne v priemere o tri percentá, v súčasnosti sme svedkami miernej stagnácie trhu. Je to dôsledkom spomalenia rastu rozvíjajúcich sa ekonomík, ktorý spôsobilo viacero faktorov. V prvom rade sa im vracajú v podobe vysokého dlhu stimulačné opatrenia z obdobia recesie. Výrazný vplyv na túto situáciu má aj zdraženie obsluhy dolárového dlhu a kolaps cien komodít.

Len minimum ekonómov však očakáva, že by súčasné problémy rozvíjajúcich sa ekonomík mali výrazne znížiť dlhodobý rastový potenciál rozvinutých krajín ako celku. Z dlhodobého hľadiska to avizuje svetlú budúcnosť i pre dopyt po diamantoch.

Diamantový trh ožije v polovici roku 2016

Prognózy ekonómov potvrdzuje aj analýza spoločnosti ALO diamonds, ktorá očakáva, že zhruba do roka začnú ceny diamantov a diamantových šperkov opäť rásť. Najväčšie ťažobné spoločnosti Alrosa, De Beers a Rio Tinto dokonca očakávajú oživenie svetového diamantového trhu už v polovici roku 2016. Na optimizme pridávajú aj analýzy renomovanej ratingovej agentúry Moody´s, podľa ktorých je diamantový priemysel i napriek dočasnému poklesu záujmu o novo vyťažené kamene stále silný.

Slovenský trh stagnáciu nepotvrdil

Domácich nákupcov diamantov sa stagnácia diamantového trhu priamo nedotkla. „V roku 2014 sme celosvetovo vykázali dvojciferný rast obratu a rastúci záujem o diamantové šperky pokračoval aj v roku 2015. Na Slovensku a v Českej republike vzrástol dopyt o štvrtinu, pričom investičné diamantové šperky vykazovali rast ešte vyšší,“ hodnotí uplynulé dva roky Alojz Ryšavý, majiteľ ALO diamonds.

Oživenie trhu s diamantmi so sebou nevyhnutne prinesie aj výrazný rast dopytu, či už po investičných kameňoch, alebo špekoch. Podľa analytikov svetový dopyt do roku 2020 mal vzrásť o 20 až 25 percent. Poradenská spoločnosť Bain & Company a Antverpské svetové diamantové centrum (Antwerp World Diamond Centre) sú v prognózach ešte odvážnejší a v priebehu nastávajúcich 15 rokov očakávajú medziročný rast dopytu len po neopracovaných diamantoch o tri až štyri percentá.

Hlavným zdrojom rastu by mali byť aj naďalej USA, s cca. 40 percentným podielom na raste. Na druhom a treťom mieste by sa už ale mali umiestniť: Čína s cca. 30 percentným podielom a India s cca. 20 percentným podielom na raste.

Tabuľka: Porovnanie vývoja dopytu po diamantoch v rokoch 2014 a 2020 

tabulka-diamantyZdroje: De Beers; MMF; výpočty ALO diamonds

Starnúce diamantové bane ale nebudú schopné tento stúpajúci dopyt uspokojovať. To bude mať za následok zväčšujúci sa rozdiel medzi dopytom a ponukou na trhu, ktorý bude od roku 2019 dynamicky rásť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *