Streda 25. novembra. Meniny má Katarína

Analytici upozorňujú, že oživenie trhov môže byť len dočasné

Po minulom rekordne úspešnom týždni, keď americké akcie rástli o 12 percent, včera trhy skončili v červenom. Obchodníci reagovali na neuspokojivé firemné výsledky za marec, čo oživilo obavy, že trhy ešte nie sú z najhoršieho vonku.

Najslabší deň v tejto kríze zaznamenali akcie v 23. marca. Z predchádzajúceho maxima klesli o jednu tretinu. Odvtedy však už zaznamenali citeľné prírastky. Vymazali tak zhruba polovicu predchádzajúcich strát. Mnohí investori a obchodníci sa preto pýtajú, či už majú trhy to najhoršie za sebou a začína nový rastový trend.

Dno ešte nemusí byť za nami

Jakub Rosa, portfólio manažér spoločnosti Across Private Investments, hovorí, že rast akciového trhu aj počas medvedieho trhu (pokles o viac než 20 %) nie je historicky ničím výnimočným. „Počas poslednej krízy v rokoch 2008 – 2009, kedy sa akciový trh prepadol o vyše 50 percent, zaznamenali americké akcie šesť „falošných“ odrazov, keď v priemere vzrástli o 13 percent. Najvyšší odraz bol až na úrovni 19 percent,“ hovorí J. Rosa.

Priestor pre negatívne prekvapenia je podľa jeho slov značný aj v súčasnosti, vzhľadom na povahu problémov dvojitého ponukovo-dopytového šoku ekonomiky.

Aktuálny odraz akcií preto môže byť rovnako falošný ako už viackrát v histórii. „To je na druhej strane dobrá správa pre investorov, ktorí ešte nestihli využiť zľavy na akciovom trhu. Príležitosti na lacnejšie dokúpenie pravdepodobne ešte prídu,“ konštatuje Rosa.

„Nie sme žiaľ presvedčení, že by akciové trhy už dosiahli svoje dno. Bezprecedentné podporné opatrenia centrálnych bánk a vlád po celom svete dokázali upokojiť paniku medzi investormi z prvej polovice marca, iba to však na zmenu trendu podľa nášho názoru nebude stačiť,“ hovorí senior portfólio manažér spoločnosti Amundi Petr Zajíc.

„Bohužiaľ v súčasnej dobe stále nemáme predstavu, ako dlho budú platiť súčasné obmedzenia a bez toho nie sme schopní presnejšie určiť, aké budú skutočné dopady na ekonomiku a najmä hospodárenie firiem,“ dodáva

Ako príklad udáva príliš nejasné očakávania poklesu HDP v Spojených štátoch, ktorý sa pre druhý štvrťrok odhaduje medzi mínus desiatimi a 33 percentami. Ešte väčšie rozdiely sú v odhadoch profitability firiem v tomto roku 2020. Toto široké rozpätie nabáda podľa P. Zajíca k opatrnosti, pretože je veľmi ťažké odhadnúť, čo trhy reálne oceňujú.

Trhy nadopovala podpora vlád a centrálnych bánk

Z histórie vieme, že trhy sa po prvotnej panike, podporené aktivitou vlád a centrálnych bánk (v grafe nižšie červeno označené), zvyčajne upokoja. Potom však nasleduje obdobie, kedy začínajú spracovávať nové makro dáta a korporátne predikcie, čo prináša ďalšiu volatilitu, keď trhy hľadajú nové dno.

Podľa senior marketingového and produktového špecialistu Amundi, Zdeňka Pavlíka aktuálnu pozitívnu situáciu na globálnych akciových trhoch ovplyvňujú dva hlavné faktory. Prvým je krátkodobá pozitívna reakcia na bezprecedentné opatrenia realizované zo strany kľúčových centrálnych bánk a vlád. “Asi najsilnejšie vnímajú trhy rozhodnutie americkej centrálnej banky, ktorá sa rozhodla použiť v rámci svojho menovo-politického arzenálu veľmi silný kaliber, tzv. neobmedzené kvantitatívne uvoľňovanie,” hovorí Z. Pavlík.

Druhým faktorom sú aspoň sčasti pozitívne dáta týkajúce sa spomaľovaniu šírenia epidémie covid-19. “Otázkou však zostáva, či tieto faktory znamenajú zmenu trendu alebo ide len o krátkodobú reakciu. Negatívne dopady koronavírusu na ekonomiku a firemné výsledky sú totiž ešte pred nami,” dodáva analytik.

Poklesy sú vždy kratšie ako obdobie rastu

Prognózovanie vývoja ekonomiky a akciového trhu je v turbulentnom prostredí veľmi ťažké. Nikto nevie s určitosťou povedať, či trhy už klesli na svoje dno, kedy nastane finálny obrat alebo ako dlho bude pokles trvať.

„História však jasne ukazuje, že akciový trh z dlhodobého hľadiska rastie. Obdobia medvedieho trhu (poklesy) trvajú v porovnaní s býčím trhom (obdobia rastu) relatívne krátko,” dodáva portfólio manažér Acrossu. Dodáva, že v prípade amerických akcií trval v doterajšej histórii priemerný pokles sedem mesiacov a dosahoval priemerne 36 percent. Obdobie rastu naopak trvalo približne 60 mesiacov a priemerný zisk dosiahol vyše 160 percent.

Posledný rekordne dlho trvajúci býčí trh, ktorý skončil len nedávno, doručil investorom zhodnotenie prevyšujúce 450 percent, čo predstavuje ročnú výkonnosť vyše 15 percent. Pokles trhov a ekonomický kríza nie sú, na rozdiel od koronavírusu, ničím novým. „Každá recesia je síce odlišná, avšak všetky majú jedno spoločné. Raz skončia a trhy opäť zamieria nahor,” pripomína J. Rosa.

V pluse už do roka a do dňa

Zaujímavé zistenie poskytuje pohľad na štatistiku vývoja trhov po jednom, troch a piatich rokoch. Hovorí o tom, ako rýchlo sa trhy dokázali po kríze zotaviť. Po posledných 11 recesiách od roku 1945 neskončili trhy po piatich ani po troch rokoch ani raz v mínuse. Priemerný výnos po piatich rokoch od krízy dosiahol trojciferné hodnoty. Rok po recesii skončili v sledovanom období trhy v mínuse len dvakrát.

Akciový trh možno z tradičných tried aktív považovať za najvýnosnejší. Daňou za to je zvýšená volatilita. Aj krízové obdobia však prinášajú príležitosti. Podľa portfólio manažéra Acrossu je najefektívnejším spôsobom, ako participovať na raste akciových trhov, byť zainvestovaný počas celej doby a poklesy na trhoch využiť na lacnejšie dokúpenie. Z tohto pohľadu priniesol koronavírus pre investorov nové možnosti.

P. Zajíc z Amundi hovorí, že časovanie jednorazovej investície je stávkou v lotérii. „Nami preferovaná stratégia je založená na rozložení takejto investície na niekoľko častí. Pravidelné týždenné/dvojtýždenné  investície v najbližších troch až štyroch mesiacoch pravdepodobnosť dobrej stávky na trh významne zvyšujú,“ dodáva.

4 odpovede na “Analytici upozorňujú, že oživenie trhov môže byť len dočasné”

 1. Ivan píše:

  Dobry den,

  precital som si Vas velmi mudry a zaujimavy clanok/analyzu. Mam 3 otazky:
  1. Nebolo uz predsa dno dna 23.3. ked index DOW mal 18 592 bodov ?
  2. Ako by ste rozlozili investiciu do akcioveho podieloveho fondu, napriklad 10 000 € ? Na 3 tretiny ?
  Dakujem
  Ivan
  Kosice

  • Peter píše:

   Áno, nateraz môžeme povedať, že sme dno dosiahli 23. marca, ale nikto nevie, čo bude nasledovať. Veľká časť analytikov očakáva oživenie v tvare W. Znamená to, že prírastky, ktoré trhy odvtedy dosiahli, by boli znova vymazané. Môže to tak byť, aj nemusí. Preto má význam pravidelné investovanie.
   To je odpoveď aj na Vašu druhú otázku. Pri podielových fondoch nemá časovanie trhov veľký význam, preto netreba triafať konkrétny deň. Stačí rozložiť vklad na viacero splátok, či už tri, alebo štyri… na tom až tak nezáleží.

 2. Ivan píše:

  Dakujem za Vasu odpoved a za Vase stanovisko. Nadalej budem pozorne sledovat Vase clanky, ktore obsahovo ale aj graficky (historicke data) su velmi zaujimave a zatial najlepsie ako kedy som cital ! V pripade dalsich otazok (napriklad investovanie do ETF fondov) mozem sa na Vas obratit aj nadalej ? Viete mi poskytnut aj oficialnu adresu kam by som mohol napisat konkretnu poziadavku ? Dakujem. Ivan. Kosice.

  • Peter píše:

   Sme vďační za Vašu priazeň a budeme radi, keď sa nám ju podarí udržať. Priestor na diskusiu a otázky poskytujú aj naďalej komentáre pod článkami. Prípadne e-mail na našu redakciu je redakcia@investujeme.sk. Ak by ste mali konkrétne otázky na investičné produkty bude lepšie kontaktovať nejakého finančného sprostredkovateľa. Poradia Vám tu: slovensko@fincentrum.com.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial