Pondelok 26. októbra. Meniny má Demeter

Analytik: Politici nepopulárne kroky odkladali. Prišli príliš neskoro

opatrenia

Budú slovenské domácnosti a firmy schopné prežiť druhú vlnu koronakrízy? Vláda prijala tvrdé opatrenia a schválila novú podporu. Analytik však tvrdí, že príliš neskoro.

Od dnes (štvrtka 15. 10.) sa opäť zatvárajú reštaurácie, kaviarne a bary. Rovnako tak fitness centrá, akvaparky, wellnes, divadlá a kiná. Obmedzila sa aj prevádzka v obchodoch a zastavili sa športové podujatia. Od pondelka (12.10.) sa prerušila výučba na stredných školách.

Vláda tak reaguje na strmý nárast počtu prípadov nákazy koronavírusom. V utorok bolo pozitívne testovaných 1410 ľudí, čo je doteraz druhá najvyššia hodnota. Najviac ich bolo 9. októbra – 1887.

Korona je nemilosrdná

Zavedené opatrenia budú mať závažný dopad na ekonomiku. Len reštaurácií, ktoré opäť prídu o tržby, je zhruba 20 tisíc. Minister hospodárstva Richard Sulík hovorí, že ďalšie tisíce prevádzok budú tvoriť kiná, divadlá a fitness centrá. Nové opatrenia podľa neho privedú množstvo podnikov do bankrotu.

Analytik namieta, že rázne kroky vlády prišli príliš neskoro. „Politici sa z prvej vlny pandémie nepoučili. Hoci čísla boli už niekoľko týždňov hrozivé, slovenská vláda prijala tvrdé opatrenia až teraz,“ hovorí analytik Saxo Bank, Tomáš Daňhel. Konštatuje, že vláda musela vo veľmi krátkej dobe prijať niekoľko tvrdých opatrení, ktoré budú predstavovať ďalšiu tvrdú ranu pre už aj tak skúšanú ekonomiku.

„Ak by sa pritom politici poučili z vývoja z jari, mohli sme byť v oveľa lepšej situácii. Koronakríza je nemilosrdná a promptne trestá za chyby. Populistické kroky a fiškálne stimuly na ňu neplatia,“ hovorí.

Ekonomika bude tak už po druhý krát v tomto roku čeliť vážnemu šoku. Dôsledkom bude výpadok tržieb dotknutých podnikov, ale aj celková nedôvera v ďalší vývoj ekonomiky, čo spôsobí odloženie plánovaných výdavkov domácností a investícií firiem.

Nedôvera domácností spôsobí odloženie nákupov

Napovedajú tomu aj čísla Spotrebiteľského barometra, ktorý zostavuje Štatistický úrad SR. Podľa neho až 61 percent Slovákov predpokladá v nasledujúcich mesiacoch zhoršovanie ekonomiky. Zlepšenie vývoja očakáva len nepatrných sedem percent respondentov.

Až 40 percent domácností sa domnieva, že v nasledujúcich mesiacoch bude míňať menej na veľké nákupy, ako na elektroniku, spotrebiče, či nábytok. Investovať do kúpy alebo výstavby nehnuteľnosti plánujú len dve percentá domácností, pričom pred krízou to bol dvojnásobok.

Zlé vyhliadky sa premietajú aj do schopnosti sporiť. Až 56 percent domácností uvádza, že nebudú schopné si tvoriť úspory. Až 36 percent ľudí na Slovensku žije od výplaty k výplate.

Priškrtené rozpočty domácností sa premietnu do nižšieho dopytu po produkcii firiem. Z nich tak čoraz väčšia časť bojuje o holé prežitie.

S oživením v tvare V nerátajme

„V prvej vlne koronakrízy sme boli svedkami oživenia v tvare písmena V. Spoliehať sa to na aj pri teraz by však bolo veľmi naivné,“ konštatuje T. Daňhel.  Pripomína, že firmy si ešte ani zďaleka nestihli doplniť finančné rezervy, ktoré minuli počas jarnej vlny. To efekt výpadku tržieb ešte znásobí.

Hrozí preto séria bankrotov a prepúšťaní. V prvej vlne sa štátu podarilo finančnou podporou udržať zamestnanosť. Miera evidovanej nezamestnanosti dosiahla v auguste 7,6 percenta, čo je len mierny nárast oproti stavu pred krízou vo februári 5,05 percenta, alebo oproti augustu minulého roka (4,97 %).

„Aj keď vláda aktuálne navýšila štátnu podporu pre firmy, hrozí, že niektoré z nich sa rozhodnú natrvalo ukončiť alebo prerušiť svoje podnikanie. V tom prípade by ani štátna pomoc nepomohla uchrániť zamestnancov pred stratou práce,“ konštatuje T. Daňhel.

”Rastúcu nezamestnanosť prognózuje až 82 percent domácností a len minimálne štyri percentá si myslia, že by nezamestnanosť mohla tento rok klesnúť. Negatívne očakávania sa teda týkajú aj nášho trhu práce,” uvádza analytička Poštovej banky Jana Glasová.

Situáciu skomplikuje zima a chrípka

Vážnosť ekonomických následkov bude do veľkej miery ovplyvňovať priebeh zdravotnej situácie. Priemer SR Igor Matovič avizoval, že opatrenia budú v platnosti dovtedy, kým sedem dňový kĺzavý medián počtu novonakazených klesne pod hodnotu 500. Aktuálne je na úrovni 1054.

Do úvahy treba brať aj to, že na rozdiel od jari, hrá teraz počas proti nám. Zimné mesiace spôsobia, že situácia sa nebude zlepšovať tak ľahko ako na jar. Navyše sa ku koronavírusu pridá tradičná chrípka, ktorá má veľmi podobné symptómy, čo ešte viac zahltí zdravotné kapacity.

Analytik vyčíta vláde Slovenska a no aj Česka, že reagovali príliš neskoro. „Obe krajiny si pritom s prvou vlnou pandémie poradili nadpriemerne dobre. Teraz to ale nezvládli. Aj na tomto prípade vidíme, že nesúlad medzi politickými sľubmi a reálnymi činmi sa nevypláca. Ak by došlo k prijatiu nepopulárnych opatrení skôr, nemuseli by sme čeliť už druhej zásadnej ekonomickej hrozbe tento rok,“ uzatvára.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial