Streda 30. septembra. Meniny má Jarolím

Ani 30 rokov po revolúcii nerozumie väčšina Slovákov správne pojmu investovanie

Slováci majú nesprávne predstavy o výnose, ktorý by im mohli investície priniesť. Počítajú až s 19timi percentami. No na druhej strane sú ochotní investovať len veľmi krátky čas. Len 6 % z nich je ochotných peniaze nechať pracovať viac ako 10 rokov.

Za 30 rokov od prechodu k trhovej ekonomike  je pojem investovanie stále veľkou neznámou. A to aj napriek tomu, že viac ako polovica ľudí v prieskume Prvej penzijnej správcovskej spoločnosti Poštovej banky deklarovala, že už má skúsenosť s investovaním. Nesprávne očakávania však respondenti prieskumu vykázali pri očakávanom výnose, ako i dobe, po ktorú sú ochotní investovať.

Ako dlho nechať svoje peniaze pracovať

Až tretina z viac ako 600 účastníkov prieskumu priznalo, že nerozumie základnému pojmu „investičný horizont“. A z tých, ktorí sú presvedčení, že pojem chápu, ho až polovica nedokázala správne vysvetliť.

Nereálne predstavy teda zákonite majú Slováci aj o tom, ako dlho by mali nechať svoje peniaze pracovať. Najčastejšie – až 34 percent z oslovených – je ochotných investovať na jeden až dva roky, 28 percent Slovákov by sa vzdalo svojich voľných finančných prostriedkov najviac na štyri roky. Iba 29 percent z oslovených by zvolilo dlhodobejšiu investíciu. Z toho však iba šesť percent by peniaze investovalo na dlhšie ako desať rokov.

 

Čo sú to investície?

Problémom je, že veľa ľudí si mýli investovanie so špekuláciou. Pravdepodobne pod vplyvom filmov, ako Wall Street (1987) alebo Vlk z Wall Street (2013) si mýlia investovanie s adrenalínovým uzatváraním stávok na rýchly rast alebo pokles cien akcií. Investovanie sú pritom pravým opakom. Investori sa nesnažia zachytiť krátkodobý pohyb ceny, ako špekulanti, ale chcú sa zviezť na dlhodobom vývoji finančných trhov, ktoré rastú spolu s rastom celej ekonomiky.

„Dlhodobé investície sú výhodné kvôli tomu, že vykrývajú prepady trhov. Dobrým príkladom je posledná finančná kríza, kedy akciové trhy spadli o desiatky percent. Tí, ktorí nespanikárili a nepredávali, nakoniec zarobili, pretože po tom, ako sa trhy spamätali, rástli rýchlejšie,“ vysvetľuje Martin Kaňa, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Prvej penzijnej správcovskej spoločnosti Poštovej banky. Pravidelným investovaním sa ľudia vyhnú nesprávnemu načasovaniu investície a získajú aj možnosť vyššieho zhodnotenia ako pri pevných úrokových sadzbách bankových produktov.

Nesprávne nastavené očakávania výnosu z investície

Okrem toho majú ľudia nereálne očakávania aj pri výške zhodnotenia investície. Dúfajú, že sa im vložené prostriedky zhodnotia za rok v priemere 19 percentami. Dlhodobé zhodnotenie na amerických akciových trhoch sa pritom pohybuje okolo desiatich percent. Aj to však predpokladá investovať na viac ako jednu dekádu, keď čas dokáže vynegovať všetky krátkodobé poklesy.

Je síce pravdou, že od začiatku tohto roka doteraz vykázal index S&P 500 zhodnotenie 23 percent. Ide však o krátkodobú a výnimočnú situáciu. Kľúčovým faktorom je opäť čas. Pri krátkodobom investovaní je vyšší ako priemerný výnos úspechom.

V investičnej terminológii sa to nazýva volatilita. Je ňou situácia, keď ceny aktív kolíšu raz hore raz dole. Hoci je desať percent dlhodobým priemerným zhodnotením, pri pohľade na obdobie od 1928 až 2018 sa jednotlivé ročné výnosy nachádzali v intervale od ôsmich až 12tich percent len sedem krát. Po zvyšok času boli buď oveľa nižšie, alebo častejšie oveľa vyššie. Cieľom investora by preto malo byť výnosy priemerovať z čo najdlhšieho obdobia. Pozitívnou správou je, že finančné trhy boli počas celého tohto obdobia v pluse po 70 percent času.

„Tieto čísla ukazujú, že investovanie je v súčasnosti jednou z najrozumnejších foriem zhodnocovania voľných financií. Dobrou správou je, že peniaze, aj napriek rastúcej inflácií, nielenže nestrácajú na hodnote, ale môžu priniesť aj zaujímavý výnos,“ dodáva M. Kaňa.

O prieskume
Prieskum o investovaní realizovala agentúra 2muse na základe požiadavky Prvej penzijnej správcovskej spoločnosti Poštovej banky v júni 2019. Zúčastnilo sa ho 600 respondentov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial