Stvrtok 17. január. Meniny má Nataša

Ani starodávne Icosium nenahodilo ten správny smer (Svet financií očami komentátora)

Bol synom boha Dia a prekrásnej Alkmény, dcéry kráľa Elektryóna. Bol obdarený nadľudskou silou, odvahou i dôvtipom a dlho bol vzorom pre muža – nebojácneho a šľachetného hrdinu. V gréckej mytológii sa volal Héraklés, v latinizovanej podobe starorímskych čias sa písal ako Heracles, resp. Hercules.

Ale s tou šľachetnosťou to zas nie je celkom fér, lebo Heracles ešte ako mladý chlapec zabil svojho učiteľa hudby jedným úderom do hlavy len za to, že ho pri hre na lýre opakovane upozornil, že mu ušiel tón.

Pokladne plnili tureckí korzári

Podľa gréckej mytológie to mesto založilo dvadsať Heraclesovych najvernejších druhov. Ale nie je to pravda, lebo viac ako tri storočia pred naším letopočtom ho založili púnski cestovatelia a obchodníci. Neskôr sa stalo významným centrom života a obchodných aktivít Grékov, ale i Feničanov, ktorým sa pripisuje, že vymysleli peniaze. Vtedy sa to malé mestečko po fenicky volalo Yksm a keď sa stalo súčasťou slávnej Rímskej ríše, dostalo latinský názov Icosium. Po rozpade kresťanstva na západné a východné pripadlo toto rozrastajúce sa mesto pod iurisdikciu Východorímskej ríše (Byzancia) i pod arabské vplyvy.

Mesto vždy bolo a podnes je významnou križovatkou kultúr, obchodných ciest a systémov finančného práva (viď úrok v kresťanstve, judaizmev islame), ale aj križovatkou jazykov a náboženstiev. Vo vrcholnom stredoveku v ňom sídlili tureckí piráti (korzári), ktorí tam hromadili ukoristené bohatstvo (zlato, drahé kamene, cenné suroviny) a tak napĺňali pokladne osmanských panovníkov a zároveň členov posádok prepadnutých lodí predávali na trhu s otrokmi, čo bol ďalší dobrý biznis. Dnes sa toto mesto s bohatou históriou po francúzsky volá Alger a po arabsky Al-Jazā’ir. A uplynulé cca dva týždne sa na Alžír sústreďovala hlavná pozornosť finančníkov a analytikov z celého sveta.

V hlavnom meste Alžírskej republiky sa uskutočnilo Medzinárodné energetické fórum a v rámci neho alebo – lepšie povedané – popri ňom sa producenti ropy z kartelu OPEC stretli na neformálnej schôdzke, ktorá ani nemala priniesť nič zásadné – len akúsi neoficiálnu preddohodu, že sa členovia kartelu a hádam aj ďalší producenti ropy (najmä Rusko) neskôr možno dohodnú na znížení ťažby čierneho zlata.Zmateny

Naozaj chýbajú konkrétne veci

Aj keď niektoré členské krajiny sú proti akýmkoľvek dohodám o znížení produkcie a dávali to počas uplynulých dvoch týždňov nahlas najavo, svetovým trhom len hmlistý náznak akejsi možnej dohody stačil. Ceny ropy skákali ako divé – aj smerom nahor. A to napriek tomu, že iránsky minister energetiky Bijan Namdar Zanganeh výrazne schladil prehnané očakávania trhov, keď pred schôdzkou producentov povedal pre svetové médiá, že stretnutie v Alžíri je len informatívne a nič konkrétne od neho nemožno očakávať a všetko, čo tam odznie, môže maximálne slúžiť ako základ summitu OPEC vo Viedni, ktorý sa ale uskutoční až v novembri.

A tak aj bolo. Neformálne stretnutie krajín kartelu veľa neprinieslo, čo napokon potvrdil aj hlavný rečník a predsedajúci podujatia katarský minister energetiky a priemyslu Muhammad bin Sálih as-Sádar vo svojom prejave. Ako som ten jeho prejav čítal, veľa podrobností o tom, že producentské krajiny naozaj ťažbu znížia alebo aspoň zmrazia na terajšej úrovni, som sa tam nedočítal. Skôr je tam reč o tom, že on sám verí, že jestvuje akési porozumenie členov kartelu s cieľom stabilizovať trh s ropou a zmierniť terajšiu volatilitu.Mrkajici

“Len musíme pre toto spoločne nájsť zhodu, ktorá snáď povedie k budúcej dohode,” zdôraznil.

Všetko je len v popišaných plienkach

Na stretnutí sa síce hovorilo aj o tom, že by sa celková denná produkcia kartelu OPEC mohla znížiť až o 700 tisíc barelov denne, ale s tým, že sa to ešte dohodne (v novembri vo Viedni), hoci – ak mám pravdu povedať – vôbec nie je jasné, na koho vrub tento pokles ťažby padne a či vôbec… “Konkrétne detaily sa ešte dohodnú,” odkázali producentské krajiny médiám. Ale ja si myslím, že to nie sú detaily, ale sama podstata veci a tých 700 tisíc barelov nie je istých.

Keď už pre nič iné, tak preto, že niektorí členovia OPEC nechcú ťažbu vôbec znižovať, resp. sú v rámci gentlemanskej dohody vo vnútri kartelu takpovediac úplne oslobodení od tejto povinnosti – ide o Nigériu, Líbyu a Irán. Obrazne povedané, päť prstov na ruke je vždy len päť a ak jedni neznížia, druhí budú musieť znižovať ťažbu o to viac.

Celé to je – aspoň ja to tak vidím – záujem Saudskej Arábie, ktorej ekonomika sa pre nízke svetové ceny čierneho zlata začína už dostávať do ťažkej krízy a všetky veľké plány saudskoarabských predstaviteľov o diverzifikácii ekonomiky sú zatiaľ len plánmi. V uplynulých cca 12 mesiacoch sme na portáli Investujeme.sk o ich o zámeroch zbaviť saudskoarabskú ekonomiku bytostnej závislosti od predaja ropy viackrát písali. Nechce sa mi to teraz hľadať, ale boli tam obrovské plány na rozvoj digitálnej ekonomiky a vytvorenie veľkých spoločných firiem s internetovými a softvérovými gigantmi (napríklad spol. Google a ďalšie), ale prakticky sa to zatiaľ veľmi nerozbieha.

Nemyslím si, že by to bolo pre nezáujem svetových firiem, v hre sú skôr prekážky vyplývajúce z kultúrnych, právnych a náboženských záležitostí. Slovom, veľké plány sú zatiaľ len v popišaných detských plienkach a Saudskej Arábii nateraz naozaj nezostáva nič iné len robiť všetko pre to, aby ceny ropy na svetových trhoch stúpli.PÅ™ekvapený

A tak nie div, že práve saudskoarabské médiá čo najhlasnejšie po celom svete oznamovali a glorifikovali údajnú dohodu o znížení produkcie, hoci to bola len veľmi predbežná (a neistá) preddohoda. Svetové médiá tie správy preberali a tvorivo dotvárali ďalej tak ako to vedia robiť a napokon to celé vyznelo tak, že dohoda o znižovaní je už istá a keďže je to vôbec prvá dohoda, presnejšie: prvý možný náznak dohody o znižovaní produkcie v rámci kartelu OPEC za 8 rokov, ceny ropy vyleteli prudko nahor.

Raz darmo – účel svätí prostriedky!

Rast cien sa neskôr trochu korigoval, keďže trhy reagujú – a neraz aj veľmi hystericky – na každú jednu aj nezaručenú informáciu, šplech či obyčajnú špekuláciu, napríklad aj o tom, že v Alžíri napokon ani nebola dohoda, len “priateľské stretnutie” na tému Ako ďalej s ropou?

A trhy sú preto trhmi, aby občas reagovali aj búrlivo.Vyplazly jazyk

Zostávame pod 50-tkou! Zostane aj Putin?

Dohoda-nedohoda z mesta, ktoré založili Herkulesovi verní druhovia možno aj rovnako silní ako bol on sám (Smejici se), naozaj poriadne zahýbala trhmi. V reáli sa ale veľa nezmenilo:

Naďalej zostávame pod úrovňou 50 USD za barel. Je to nielen aktuálna cena (minulotýždňové obchodovanie ropa uzatvárala okolo týchto hladín: severomorská zmes Brent – 49,10 USD a americká ľahká ropa WTI – 48,08 USD, pričom obidva hlavné druhy ropy si za týždeň pripísali cca 8 percent), ale pod 50-tkou sa pohybujú aj krátkodobé a dokonca aj strednodobé predpovede väčšiny analytikov.

Ak by aj zázrakom ceny stúpli nad 50 USD, veľa by sa nezmenilo – k slovu by sa dostali ďalší producenti najmä bridlicovej ropy zo Spojených štátov, pre ktorých cenové pásmo 50 – 60 USD je už veľmi zaujímavé… Opäť by sa produkovalo viac čierneho zlata a ceny zase išli nadol. Otvorenou ale zostáva otázka týkajúca sa Ruska. Objavujú sa úvahy, že si počká na výsledky viedenského summitu OPEC a eventuálne by sa mohlo pripojiť k dohode o znížení ťažby. Ale to slovo eventuálne radšej graficky zvýrazním…

Pravdou totiž je, že produkcia ropy v Rusku aktuálne dosahuje historické rekordy a – ako som v daktorom rádiu zachytil správu slovenskej tlačovej agentúry TASR, topmanažéri piatich najväčších ruských ropných spoločností, ktoré predstavujú tri štvrtiny celkovej produkcie v krajine, uviedli, že v budúcom roku plánujú zvýšiť produkciu na nové rekordné úrovne.

Ale možno to bude tak, ako sarkasticky poznamenala britská tlačová agentúra Reuters, že ak by sa črtala možná politická dohoda medzi krajinami OPEC a Ruskom, tamojšie firmy by na príkaz prezidenta Putina ťažbu znížili. “Ak by Putin nariadil firmám znížiť ťažbu, firmy by bez reptania poslúchli. O tom niet najmenších pochybností,” zdôraznil Reuters.Cool

Namiesto pointy mexické peso?

Analytici dánskej Saxo Bank často zdôrazňujú, že centrálne banky sa už prežili, ich možnosti sú vyčerpané a už len málokto ich berie vážne. V boji s nízkou infláciou totálne prehrali – typickým príkladom nech je japonská BoJ a v podstate aj ECB

Mnoho politikov a ekonómov sa ale nazdáva, že ak by ceny ropy z ničoho nič fajne poskočili, rozprúdila by sa inflácia a oživil hospodársky rast. Nádeje vkladané do starobylého mesta Icosium (dnes Alžír) sa ale rozplynuli a podobne vyjdú navnivoč i všetky nádeje ohľadom novembrovej Viedne, teda ceny ropy infláciu nerozprúdia!

Po zverejnení najnovších údajov (piatok 30. septembra) o náraste septembrovej ťažby krajín OPEC na nové rekordy (33,6 mil. barelov denne) som o tom ešte viac presvedčený. Zvyšujú ťažbu na nové maximá a farizejsky oznamujú, že sa dohodnú na znížení. Veď im už neverí ani moja 5-ročná vnučka Simonka.Big grin

Finančný svet bude naďalej hystericky čakať na zasadnutia centrálnych bánk, či upravia úrokové sadzby a či siahnu po iných nástrojoch. Začiatkom tohto roka mnoho analytikov očakávalo štyri možné zvýšenia sadzieb zo strany amerického Fed-u a ak nie jarné, tak už v júni určite! Ja som si myslel opak, lebo britské referendum a vtedy som aj napísal, že Fed si radšej počká, aby videl akú paseku narobí Brexit. Potom trhy čakali, že v septembri, ale ani to nie, lebo voľby…

Podľa odborníkov sú to najhektickejšie voľby v US dejinách! Tábory hlavných kandidátov sú vzácne vyrovnané, ale mňa potešilo, keď v prvom TV dueli (27. septembra) dočasne zvíťazila Hillary Clinton, ktorá Donalda Trumpa prevalcovala svojou slušnosťou a múdrosťou. Na to, že bola lepšia, zareagovalo mexické peso, ktoré po odvysielaní duelu spevnilo na páre s USD o viac než dve percentá, všimli si analytici X-Trade Brokers.

Ale horúcejším zemiakom ako voľby je teraz pre finančné trhy Deutsche Bank, ktorá je časovanou bombou a nabaľujú sa na ňu ďalšie a ďalšie kauzy! Už sa ani nečudujem, že úsporný plán Commerzbank, ktorá v týchto dňoch oznámila o. i. aj prepustenie 9.600 zamestnancov, neuveriteľne vydesil finančné trhy. Investori sa právom boja, či sa Commerzbank nepripravuje na problémy, aké zažíva jej rival Deutsche Bank.Zmateny  

Ak by to tak bolo, to by už prišla taká mela, že ani bájny Heracles by veľmi nepomohol. A namiesto bodky pridávam legendárnu americkú speváčku Little Peggy March a jej nezabudnuteľný hit I Will Follow Him z roku 1963. A to aj napriek tomu, že ”malá Peggy” mocného obra z dávnych bájí ničím nepripomína.

Autor PhDr. Peter Furmaník je publicistom – reportérom a komentátorom. Ilustračný obrázok v záhlaví článku: socha Heracla, foto: Ralf Roletschek, zdroj: Wikipédia (podrobnosti: Wikimedia Commons, licencia: CC BY 3.0)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *