Sobota 20. júla. Meniny má Iľja, Eliáš

Antverpami – vlani „pretiekli“ diamanty za 44 mld. eur

Investície Redakcia 15.05.2017 | 00:00 0 Komentárov

Belgickým mestom podľa údajov zverejnených Antverpským diamantovým centrom prešlo minulý rok až 202 miliónov karátov týchto drahých kameňov v hodnote 48 miliárd dolárov, čo je päť percent viac ako pred rokom.

Na svete je v súčasnej dobe 30 diamantových búrz. Za najväčšiu sa považuje Izraelská diamantová burza v Ramat Gan neďaleko Tel Avivu, ktorá združuje vyše 3 100 členov. Antverpy sa však pýšia tým, že na ich území sídlia hneď štyri takéto burzy. 

Toto belgické mesto je tak už viac než 500 rokov hlavným diamantovým centrom našej planéty. V súčasnosti sa tu zobchoduje viac než 80 percent všetkých neopracovaných diamantov a približne polovica všetkých brúsených diamantov na svete. Najstaršie diamantové obchodné mesto zobchodovalo vlani o päť percent viac diamantov než pred rokom.

Nájdeme tu až 1 500 kancelárií, v ktorých obchoduje s týmito kameňmi približne osem ľudí zo 160 rôznych krajín. Podľa Antverpského svetového diamantového centra prešlo ich rukami vlani 190,8 milióna karátov neopracovaných diamantov a pri leštených diamantoch to bolo 11,4 milióna karátov. Nárast vykázal aj export leštených diamantov na čínsky trh, ktorý je ako perspektívny trh obchodníkmi ostro sledovaný .

Rastie aj svetový obchod

Rok 2016 bol úspešný aj pre Dubajskú diamantovú burzu, ktorej pribudlo 268 nových členov. Import neopracovaných diamantov tu medziročne vzrástol o 13 percent na 70,1 milióna karátov a export až o 26 percent na 79,9 milióna karátov. Dubajská diamantová burza dokonca tento rok v marci oznámila, že počet jej členov vzrástol na tisíc.

„Diamantová burza nie je len jedna veľká sála, ako si ľudia často myslia. Obvykle ide o vysokú budovu, kde sú stovky kancelárií, pričom každá sa špecializuje na určitú kategóriu diamantov. Obchoduje sa v lotoch. Jeden lot je malé vrecúško s diamantmi rovnakej váhy a vlastností. Mimoriadne veľké a kvalitné diamanty sa však dražia,“ uvádza Alojz Ryšavý, klenotník a majiteľ ALO diamonds, ktorý už od 90. rokov obchoduje na burzách v Antverpách, Hongkongu a Izraeli.

Elitný klub

Vstup na diamantovú burzu je povolený len overeným obchodníkom. „Aby ste sa stali členom burzy a mohli tu obchodovať, musia sa za vás zaručiť ostatní obchodníci. Získanie členstva je určitou poctou za to, že ste v odbore dostatočne známy a pôsobíte v ňom už dlhšiu dobu. Je to taký elitný klub, ktorý medzi seba neprijme každého. Napríklad v Izraeli býva počas vstupných rozhovorov používaný dokonca aj detektor lži,“ približuje. 

Veľká časť predaných diamantov sa osádza do investičných šperkov. „Aby sme uspokojili dopyt, začali sme dovážať aj extrémne zriedkavé farebné diamanty, ktoré je možné z hľadiska výskytu považovať za skutočné výnimky z výnimiek. Ružové diamanty bývajú obvykle rezervované ešte pred tým, než sú vôbec vyťažené,“ dodáva klenotník.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *