Utorok 27. októbra. Meniny má Sabína

Apokalypsu na trhoch vystriedala v máji eufória

Kríza je za nami. Aspoň finančné trhy si to myslia. Akcie a dlhopisy v máji prudko rástli. Investori sa prestali zaujímať o bezpečné meny a vracajú sa k euru. Prudko ožila aj cena ropy.

• Akciové trhy vo vyspelom svete v máji vymazali už minimálne 50 percent koronavírusom spôsobených strát z marcového dna. Za rastom stálo globálne uvoľňovanie reštriktívnych vládnych opatrení v súvislosti s pandémiou a reštart ekonomickej aktivity v systémovo najdôležitejších krajinách.

• Pozitívnej nálade dodávalo silu zverejnenie viacerých predstihových ukazovateľov, ktoré ukazujú, že dno ekonomického spomalenia má väčšina najväčších ekonomík už sebou.

• Rizikové prirážky južanských krajín eurozóny výrazne klesli v reakcii na plán Paríža a Berlína, ktorý neskôr prebrala aj Európska komisia o spoločnom ručení za emisiu dlhu fondu obnovy Európskej únie z koronakrízy. Robustné zisky zaknihovali podnikové dlhopisy, ktoré priamo skupujú centrálne banky.

• Výnosy amerických štátnych dlhopisov ostali takmer nezmenené, čiastočne pre kvantitatívne uvoľňovanie Fedu a čiastočne pre pochybnosti týkajúce sa rýchlosti hospodárskeho odrazu. Navyše v pozadí bublalo aj čínsko-americké napätie na viacerých frontoch.

• Zlato sa posunulo na osemročné maximá nad 1 730 dolárov napriek konštruktívnej atmosfére na trhoch. Mnohí investori neveria, že naštartovanie ekonomík po pandémii bude hladké. Okrem toho časť trhu očakáva, že veľké štátne dlhy budú monetizované, teda financované centrálnymi bankami, čo de facto znamená devalvovanie mien.

• Ropa WTI má za sebou najlepší mesiac v histórii s rastom takmer o 90 percent, keď klesá ťažba a oživuje sa dopyt pri reštarte globálnej ekonomiky po koronavíruse.

Akcie už vymazali veľkú časť strát

Na akciových trhoch dominoval po väčšinu mája entuziazmus z toho, že koronavírus sa vo všetkých kľúčových ekonomikách podarilo dostať pod kontrolu a začína slabnúť. Vládam to umožnilo postupne odstraňovať rôzne reštriktívne opatrenia a „otvárať“ ekonomiky.

Plusom bolo zverejňovanie najskôr alternatívnych dát o raste mobility, znečistenia ovzdušia či spotreby elektriny a neskôr mnohých predstihových makrodát, ktoré naznačovali odraz ekonomickej aktivity v máji. To vytvorilo očakávania, že dno koronakrízy majú systémovo dôležité ekonomiky už za sebou, čo dodávalo rely ďalšiu energiu.

Naďalej ju podporovali gigantické menové stimuly centrálnych bánk či vlád, ktoré konajú energickejšie, rýchlejšie a robia toho výrazne viac ako počas finančnej krízy pred vyše dekádou.

Súčasne sa objavovali pozitívne správy o pokroku pri testoch vakcíny proti koronavírusu Vytvorilo to nádej, že vakcína by čoskoro mohla byť realitou. Otázniky a skepsa, ako rýchlo sa ekonomická aktivita vráti na predkrízovú úroveň, boli naopak zatláčané do úzadia. To isté platilo aj o bublajúcom čínsko-americkom politicko-ekonomickom napätí týkajúceho sa zodpovednosti za koronavírus, legislatívy obmedzujúcej slobodu v Hongkongu alebo po obchodnej dohody medzi USA a Čínou.

Americký akciový index S&P 500 sa z marcového minima odrazil o vyše 35 percent a vrátil sa nad métu 3 000 bodov, keď ho nahor ťahali najmä technológie, zdravotnícky sektor a komunikačné firmy ako víťazi koronakrízy. Ťažili totiž z toho, že život sa viac presunul do online prostredia a viac sa dbá o zdravie. Samotný technologický index Nasdaq je len približne päť percent pod februárovými maximami.

Európskym akciám pomohol aj ohlásený plán Európskej komisie a ešte pred ním predstavená iniciatíva Paríža a Bruselu o spoločnom fonde obnovy únie, ktorý by si zdroje požičal a štáty by za ne ručili spoločne (čo znamená de facto eurobondy zadnými dverami) a boli by prerozdeľované najmä do najslabších regiónov spoločenstva, čo by znížilo pravdepodobnosť ich bankrotu.

Európskym dlhopisom pomohol masívny grantový program

Výnosy bezpečne vnímaných amerických štátnych dlhopisov ostali stabilné. U tých 10-ročných sa výnos  počas mája pohyboval v pomerne úzkom pásme okolo 0,65 percenta, keď trh príliš nereflektoval na akciovú rely. Na jednej strane bránil rastu výnosov „vysávač“ Fedu, ktorý skupoval dlhopisy v rámci kvantitatívneho uvoľňovania.

Na druhej strane boli dlhopisoví obchodníci boli viac rezervovanejší k hladkému priebehu oživovania ekonomiky po koronavíruse. Navyše citlivo vnímali gradujúce napätie medzi Washingtonom a Pekingom, ktoré sa týkalo čínskeho prístupu ku koronavírusu a jeho zatajovaniu v úvode roka.

Američania Čínu obviňujú, že vírus bol vytvorený v čínskych laboratóriách vo Wu-chane. Problémom sú aj zmeny bezpečnostnej legislatívy v Hongkongu, ako aj napäté obchodné vzťahy oboch krajín, vrátane problematiky obmedzenia amerických dodávok pre Huawei a recipročným opatreniam Číny voči viacerým americkým firmám, či obmedzením prístupu na americké burzy pre čínske firmy, ktoré sú riadené štátom.

Nemecký 10-ročný výnos mierne rástol, rádovo o 10 bázických bodov z úrovní -55 percenta na -45 percenta na konci mája. Jednak sa v ňom pretavil fakt, že ekonomika Nemecka by mohla mať to najhoršie z krízy už za sebou. A stojí za tým aj skutočnosť, že Európska únia smeruje k väčšej transferovej únii a federalizácii, keď Berlín porušil svoje tabu spoločného ručenia za dlh všetkých krajín Európskej únie a je naklonený tomuto kroku v rámci emisie dlhu s cieľom získať zdroje pre fond obnovy únie po koronakríze.

Práve táto skutočnosť a fakt, že fond bude prideľovať granty (nenávratné príspevky) pre južanské krajiny, čím výrazne redukuje pravdepodobnosť ich bankrotu, sa pretavili do poklesu výnosov dlhopisov týchto krajín, a teda do kompresie ich rizikových prirážok.

Kým ešte začiatkom mája dosahovala riziková prirážka 10-ročných talianskych dlhopisov voči nemeckým vyše 2,5 percenta, na jeho konci klesla pod 1,9 percenta. Vyššia ochota podstupovať riziko pri signáloch skorého konca globálnej recesie v lete sa odzrkadlila aj na v raste cien podnikových dlhopisov, k čomu výrazne prispel aj ich výkup centrálnymi bankami v rámci programu nákupu aktív.

Zlato si napriek oživeniu udržiava početný tábor fanúšikov

Zlato si v máji udržalo svoje aprílové zisky a ešte ich zvýšilo posunom na nové osemročné maximá, keď sa miestami obchodovalo nad 1 760 dolármi. Na rozdiel od investorov do akcií a dlhopisov mnohí ďalší neveria, že naštartovanie ekonomík po koronavíruse bude hladké.

Okrem toho predpokladajú, že veľké štátne dlhy ako výsledok opatrení na tlmenie dosahov koronavírusu budú monetizované, teda financované centrálnymi bankami, čo de facto znamená devalvovanie mien.

Žltý kov držalo vysoko aj napätie medzi Čínou a Spojenými štátmi na viacerých frontoch, ktoré sa bude zrejme ešte ďalej zvyšovať, keď si americký prezident Donald Trump urobí z Pekingu hlavný terč svojej predvolebnej kampane pred novembrovými prezidentskými voľbami.

Ropa zažila prudké oživenie cien

Ropa WTI rástla v máji takmer o 90 percent, čo predstavuje jej historicky najlepší mesiac. Rast severomorského benchmarku – ropy Brent – o necelých 40 percent nad 35-dolárovú métu. Na jednej strane sa oživuje dopyt po rope pri odraze globálnej ekonomickej aktivity a napríklad čínska spotreba je už na 90 percentách normálu.

Na druhej strane nízke ceny vyústili do radikálneho poklesu americkej bridlicovej ťažby, keď počet aktívnych ropných vrtov klesol na najnižšiu úroveň za ostatných 80 rokov a súčasne od začiatku mája vstúpili do platnosti najväčšie škrty produkcie v histórii združenia OPEC+, pričom Saudská Arábia oznámila dobrovoľné zníženie ťažby nad rámec dohody a bude ťažiť od júna najmenej ropy za ostatných 18 rokov.

Investori začali uprednostňovať euro na úrok dolára a franku

Skutočnosť, že Nemecko by mohlo akceptovať spoločné ručenie za dlh Európskej únie v rámci plánu obnovy ekonomiky po pandémii koronavírusu, čo naznačuje smerovanie k transferovej únii a väčšiemu prerozdeľovaniu zdrojov, podporila silu eura, ktoré sa posunulo na dvojmesačné maximá nad 111 dolárových centov.

Dolár, ale aj švajčiarsky frank sa ako bezpečné prístavy dostali do všeobecnej defenzívy pri konštruktívnej nálade na trhoch a prvých zelených výhonkoch obnovy globálnej ekonomiky po koronavíruse. Vďaka tomu mazali straty všetky stredoeurópske meny. Vyššie ceny komodít na čele s ropou sa prejavili v raste cien komoditných mien na čele s ruským rubľom či nórskou korunou.

Autori sú analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial