Stvrtok 29. októbra. Meniny má Klára

Apple sa po akciách vrhol na vydávanie dlhopisov

Spoločnosť Apple bola ešte donedávna dlhodobo najväčšou firmou na svete podľa hodnoty jej akcií. Aktuálne sa však vrhla na dlhopisy. Získala tak najnovške sedem miliárd dolárov.

Spoločnosť Apple je známa ako jeden z najsilnejších hráčov na globálnom akciovom trhu, pričom z hľadiska trhovej kapitalizácie si dlho držala post trhovej  jednotky. Lenže v posledných mesiacoch sa situácia na trhoch mení a spoločnosti začínajú reagovať na pokles amerických úrokových sadzieb a silný dopyt zo strany investorov.

Výnimkou nie je ani Apple, ktorý sa rozhodol dodatočný kapitál pre svoje zámery hľadať na dlhopisovom trhu. Emisia dlhopisov v objeme sedem miliárd dolárov sa uskutočnila počas minulého štvrtka, pričom celkovo firma vydala obligácie s piatimi termínmi splatnosti. Prvé by mala splatiť už o tri roky a posledné v roku 2049.

Atraktívne dlhopisy

Túto „pôžičku“ sa rozhodla uskutočniť aj napriek tomu, že v hotovosti podľa údajov z konca júna disponuje viac ako 50-timi miliardami dolárov. Úroky, ktoré za vydanie dlhopisov zaplatí sú totiž výrazne nižšie ako to bolo ešte pred pár rokmi.

Firma chce preto využiť aktuálnu situáciu a získané peniaze plánuje použiť do spätného odkupu svojich akcií, na výplatu dividend pre akcionárov, na akvizície a ďalšie plánované aktivity. Ešte v apríli oznámila, že plánuje zvýšiť dividendu akcionárom o päť percent, a že na spätný odkup akcií chce vynaložiť 75 miliárd dolárov.

O tom, že si po dvoch rokoch po prvýkrát požičia na dlhopisovom trhu informovala spoločnosť počas uplynulej stredy. Jej akcie reagovali rastom o 3,9 percent. V závere týždňa – počas piatkového obchodného dňa – nakoniec mierne oslabili a uzavreli na cene okolo 213 dolárov za akciu.

Akcioví investori emisiu dlhopisov privítali

Kým ešte začiatkom júna dosahovala hodnota akcií na burze okolo 173 dolárovu, aktuálne má našliapnuté smerom nahor. V posilnení ceny akcií jej pomohlo najmä odloženie časti amerických ciel voči Číne na december, čo sa dotkne aj výrobkov Applu (väčšina z nich sa produkuje v Číne). Ďalej sú to informácie o vlastných televíznych reláciách technologického giganta, ako aj rast dolára koncom augusta.

Od obrovského koncoročného výpredaja hodnota firmy na burze už vzrástla o približne 50 percent a trhová kapitalizácia Applu dosahuje 963,8 miliardy dolárov, čím si aktuálne drží miesto trhovej dvojky tesne za Microsoft Corporation.

Autorka je analytička spoločnosti xPartners.

Jedna odpoveď na “Apple sa po akciách vrhol na vydávanie dlhopisov”

  1. Sly píše:

    Dlhopisy sú možno výhodnejšie pre firmy ako Apple, ale menej dostupné bežným investorom napríklad na Slovensku, na rozdiel od akcií, ktoré sa dajú kúpiť veľmi jednoducho…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial