Utorok 19. február. Meniny má Vlasta

Arca Capital investovala po páde Facebooku do jeho akcií 67 mil. dolárov

Rekordný prepad akcií Facebooku využili niektoré spoločnosti na nákup. Napríklad investičná skupina Arca Capital, spolu so spriaznenou Krupa Global Investments, investovali do týchto akcií po ich prepade zhruba 67 mil. USD (58,8 mld. eur). Už dnes sú akcie zhruba päť percent nad svojim nedávnym minimom.

Akcie Facebooku sa prepadli koncom júla v priebehu jedného dňa o hrozivých 19 percent. Zažili tak najhorší deň od vstupu na burzu v roku 2012. Dôvodom boli slabšie, ako očakávané výsledky za druhý kvartál a horšie vízie na najbližšie roky.

Trhová hodnota firmy sa v dôsledku toho znížila zhruba o 120 miliárd dolárov, čím sa Facebook stal prvým podnikom v americkej histórii, ktorého trhová hodnota sa počas jediného dňa prepadla o viac ako sto miliárd dolárov.

Firma totiž zverejnila hospodárske výsledky za druhý štvrťrok, ktoré z hľadiska tržieb aj počtu užívateľov zaostali za očakávaním. Tržby spoločnosti sa síce v druhom štvrťroku medziročne zvýšili o 42 percent na 13,23 miliardy dolárov, no bolo to menej, ako sa čakalo. Tempo rastu bolo navyše najpomalšie za posledné takmer tri roky.

Tržby okrem toho rástli pomalšie ako náklady, ktoré sa medziročne zvýšili o 50 percent. Štvrťročný zisk podniku tak stúpol „len“ o 31 percent na 5,1 miliardy dolárov.

Zhoršené vyhliadky Facebooku

Analytici to vyhodnotili ako prvú známku toho, že na firmu majú negatívny vplyv nové európske pravidlá pre ochranu osobných údajov GDPR, ako aj škandál okolo nakladania s údajmi užívateľov.

Prístup Facebooku k ochrane súkromia sa dostal do centra pozornosti už na jar tohto roku, keď na verejnosť preniklo, že analytická spoločnosť Cambridge Analytica neoprávnene získala informácie o 50 miliónoch užívateľov sociálnej siete a využila ich na podporu volebnej kampane Donalda Trumpa. Reakcia investorov na tento škandál vtedy nebola negatívna. To sa však už nedá povedať o najnovších hospodárskych výsledkoch firmy.

Navyše Facebook sám varoval, že na jeho zisky v budúcnosti budú mať negatívny vplyv náklady na zaistenie ochrany súkromia užívateľov až po niekoľko rokov. Upozornil preto, že očakáva spomalenie rastu tržieb, okrem iného v dôsledku nových nástrojov umožňujúcich používateľom obmedzovať reklamu.

Pokles ako príležitosť

Prudký pokles akcií Facebooku ukázal, že ani táto mega spoločnosť nie je nepriestrelnou stávkou na istotu. Medzi investormi sa udomácnila neistota. Na druhej strane niektorí investori využili prepad na nákup akcií za ich nízku cenu. Urobili tak aj investičné spoločnosti Arca Capital a Krupa Global Investments, patriace do portfólia Pavla Krúpu.

„Nakúpili sme cenné papiere za 1,5 miliardy korún, keď došlo k prepadu na trhoch,“ uviedol P. Krúpa pre server E15.cz. Je totiž pri výhľade na budúcnosť Facebooku, ktorý má zhruba 2,2 miliardy užívateľov, naďalej pozitívny. „Facebook má potenciál, ktorý v reklame nie je ešte úplne využitý. Prepad bol prehnanou reakciou na známe skutočnosti,“ zdôrazňuje. Obe firmy nakupovali akcie počas rekordného prepadu 30. júla, a aj pár dní po ňom.

Táto stratégia sa neukazuje byť mimo reality. Akcie už totiž začali rásť a k piatku 10. augusta zmazali päť percent z predchádzajúceho prepadu. Ich cena stúpla na 180 dolárov, kým aktuálne dno predstavovalo 171 dolárov.

akcie Facebooku

Zdravé fundamenty

Časť analytikov sa obáva, že pád Facebooku predznamenáva koniec zlatej éry firiem postavených na biznise s osobných údajmi používateľov. Sú však aj takí, ktorí sa domnievajú, že prepad Facebooku je len dočasný a vytvoril tak zaujímajú nákupnú príležitosť. Analytik spoločnosti BTIG Research Richard Greenfield sa napríklad domnieva, že reakcia akciového trhu je prehnaná.

Facebook podľa neho naďalej poskytuje prostredníctvom svojho inzertného priestoru rad príležitostí. Investície do bezpečnosti a ochrany súkromia by okrem toho mohli podporiť dlhodobý rast firmy.

„Hoci Facebook už pravdepodobne nebude schopný kúpiť ďalší WhatsApp, alebo Instagram, tieto dve akvizície len začínajú svoj proces monetizácie prostredníctvom reklamy. Majú teda pred sebou ešte dlhú dráhu rastu,“ uvádza Brian Stoffel vo svojom článku na portáli The Motley Fool. V ďalšom článku dodáva, že Facebook disponuje vysokou peňažnou hotovosťou a nie je zadlžený, čo z neho robí pri súčasných cenách veľmi atraktívnu investíciu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *