Piatok 20. júla. Meniny má Iľja, Eliáš

Asseco Slovakia: V roku 2006 vstúpili na varšavskú burzu, dnes uvažujú o buybacku

Na slovenskú firmu sa odhodlali k netradičnému kroku. Aby mali zdroje na ďalší rozvoj, emitovali svoje akcie na varšavskej burze. Úspešne sa rozrastajú po Európe a pred pár dňami ich partnerská spoločnosť vstúpila aj na španielsky trh. V období krízy uvažujú, že odkúpia svoje akcie späť. V rozhovore pre Investujeme.sk to naznačil generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Asseco Slovakia Jozef Klein.

V roku 2006 ste emitovali svoje akcie na varšavskej burze. Dôvodom bola snaha získať peniaze na vlastný rozvoj…

My sme vstúpili na burzu v roku 2006, keď bola naozaj na najvyšších hodnotách. Emitovali sme akcie a prostredníctvom tejto emisie sme získali finančné zdroje, ktoré sú nenávratné – to znamená, že je to úplne iný finančný zdroj ako úvery. Peniaze sme použili len a len na expanziu a kúpu existujúcich spoločností, ktoré nám následne prinášajú ďalšie aktíva.

Aktuálny stav je taký, aký je. Myslím si, že každá spoločnosť, ktorá je kótovaná a to nielen na varšavskej burze, ale aj na viedenskej, frankfurtskej alebo newyorskej, pociťuje pokles ceny akcií. Môžeme deklarovať akékoľvek nádherné finančné výsledky, nemá to takmer žiaden vplyv na hodnotu akcií.

Nerozmýšľate spätne, či nebolo lepšie ísť na burzu, ktorá už mala zavedené euro?

Uvažujeme o inom modeli – o buybacku – to znamená odkúpení našich akcií. Rozmýšľame seriózne nad tým, že niektoré finančné zdroje využijeme, aby sme si akcie kúpili späť, respektíve, aby sme hľadali iný model, napríklad swapovanie akcií medzi spoločnosťami, čo môže mať za následok aj našu úplne inú pozíciu na varšavskej burze. Ale je predčasné o tom teraz hovoriť.

Chceli by ste späť všetky svoje akcie?

Všetky dostupné akcie, ktoré by boli na trhu, by sme chceli kúpiť. Sú dva modely: buď urobiť buyback (kúpu akcií) a potom znížiť základné imanie, alebo hľadať koncentráciu likvidity akcií v jednej alebo v dvoch spoločnostiach, ktoré sú na burze. Na burze sme tri spoločnosti: Asseco Poland, Asseco Slovakia a Asseco Business Solutions. Možno ostane jedna jediná, možno dve spoločnosti na burze.

Iba na varšavskej?

Zatiaľ na varšavskej.

Vstup na burzu určite nebol jednoduchý, čakali vás zložité výkazy…

Bolo to veľmi náročné, netýkalo sa to len výkazov, ale aj Corporate Goverment Rules – teda pravidiel, ktoré určuje burza: ako sa má spoločnosť správať, ako má podpisovať kontrakty, ako má informovať burzu o podpísaných kontraktoch. Bolo to náročné, urobili sme reštrukturalizáciu interného charakteru a teraz to už funguje v rutinnom móde.

Podľa
prezentovaných výsledkov ste úspešní, budujete
silné regionálne centrum pre strednú Európu. Pociťujete krízu?

Áno, pociťujeme ju v správaní sa našich klientov. Naši klienti, ktorí sú z  konzervatívneho segmentu ako sú banky a poisťovne, sa začínajú správať veľmi opatrne a za každé euro, ktoré vynaložia, chcú mať istú pridanú hodnotu, ktorá sa prejaví v ich hospodárskych výsledkoch. Je tam prirodzeným spôsobom tlak na cenu, čo je všeobecný makroekonomický problém, my musíme dokladovať, že cena, ktorá je, im prináša pridanú hodnotu. Cítime, že kontrakty, ktoré sa predtým rozhodovali veľmi rýchlo, sa teraz rozhodujú veľmi dlho pod vplyvom matiek predovšetkým z Nemecka a Rakúska a ďalších krajín zo západnej Európy. Na druhej strane, pokiaľ budeme pružní a flexibilní, môžeme priniesť aj riešenia, ktoré im do určitej miery pomôžu pohybovať sa v tejto situácii.

Ak sa hovorí o IT technológiách a o finančnom sektore, automaticky sa nedá obísť bezpečnosť. Môže sa šetrenie v IT oblasti odzrkadliť na bezpečnosti finančných inštitúcií?

Predpokladám, že bezpečnosť bola dobre vyriešená v minulých obdobiach. Tento rok, ktorý je za nami, sa spoločnosti koncentrovali viac na eurokonverziu a duálnu prevádzku. Nerobili žiadne zásadné zmeny do informačných systémov, ktoré by mohli priniesť konkurenčnú pridanú hodnotu. Nechávali to na tento rok. Čiže očakávame, že aj keď sa budú správať konzervatívne, budú nútené, ak si budú chcieť udržať podiel na trhu, robiť aj nové produktové zmeny. Teda i zmeny v informačných systémoch, respektíve budú hľadať nové spôsoby, ako zistiť, ako sa správajú ich zákazníci. Či už je to retail alebo korporátni klienti. Pomôžeme im zistiť, kde majú slabiny, kde majú silné stránky a podľa toho, ako sa chovajú, meniť svoje správanie k nim.

Ak som správne pochopil, pôjde o akési mapy. Na ich prípravu však okrem IT znalostí potrebujete aj ďalšie informácie…

Všetky inštitúcie – či už banky alebo poisťovne – majú zmapované Slovensko a regióny, v ktorých sa pohybujú. Mnohí ľudia si zobrali úvery, ktoré budú musieť splácať. Pokiaľ prídu o zamestnanie, potrebujú sa inak správať, napríklad potrebujú posunúť splátky. 

Finančné inštitúcie sa musia orientovať v obrovskom množstve údajov a to sa nedá len v exceli, ale je potrebné, aby mali prispôsobené informačné systémy. Preto sa snažíme našim klientom ponúkať – nazvem to virtuálnu IT mapu. Tá im povie, akým spôsobom dochádza k nezamestnanosti, ako sa prelievajú pracovné sily a platobná schopnosť v jednotlivých regiónoch. Inštitúcie tak získajú poklady, ako sa majú správať ich obchodní zástupcovia.

O pôsobení spoločnosti Asseco Slovakia sme už hovorili. Čo vy osobne, venujete sa investovaniu?

Musím úprimne povedať, že akonáhle sme vstúpili na burzu, tak som sa trochu vrhol aj na investovanie a trpko som oľutoval (smiech). Nemyslím, že som zbankrotoval, ale do istej miery som zainvestoval, mysliac si, že tie veci pôjdu hore. Kúpil som aj akcie našej spoločnosti pri druhej emisii. Hodnota týchto akcií ide dole, napriek tomu viem, že spoločnosť je zdravá a že odraz na cene akcií je len odraz makroekonomického vplyvu. Teraz som ako investor konzervatívnejší.

Veríte, že ak kríza pominie, aj hodnota akcií Asseco Slovakia znovu porastie?

Hodnota akcií nemusí znamenať reálnu hodnotu spoločnosti. Hodnota akcií neovplyvňuje náš priamy biznis. Ja verím, že pokiaľ pôjde trend smerom hore, tak naše akcie by mohli byť lepšie, ako je štandardný priemer makrorastu.

Jozef Klein

Absolvoval Matematicko-fyzikálnu fakultu UK v Bratislave, odbor Teoretická kybernetika a matematická informatika. Pracoval v Slovenskej akadémii vied aj v súkromných spoločnostiach.

So spoločnosťou Asseco Slovakia spolupracuje od roku 1996, najskôr ako zástupca SOOP, neskôr ako produktový a projektový manažér pre oblasť DWH & BI Insurance. Od roku 2002 je predsedom predstavenstva Asseco Slovakia a vykonáva funkciu CEO. Počas jeho pôsobenia v spoločnosti na pozícii CEO vstúpilo Asseco Slovakia na Varšavskú burzu cenných papierov v októbri 2006 a stalo sa tak prvou firmou priamo kótovanou na zahraničnej burze CP.

Jozef Klein pôsobí ako predseda dozornej rady v spoločnostiach Slovanet, DATALOCK, Asseco Czech Republic, MPI CONSULTING a UNiQUARE Software Development.

Privítali by ste viac akcií slovenských spoločností na burzách?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *