Stvrtok 20. február. Meniny má Lívia

Až polovica rodičov pomáha deťom pri financovaní bývania

Peniaze rodičov či založenie ich vlastnej nehnuteľnosti pomáhajú k novému bývaniu až polovici Slovákov. Najčastejšie poskytnú rodičia na hypotéku svojim deťom do začiatku finančnú hotovosť alebo ich podporia iným spôsobom, napríklad pôžičkou či sporením. Každý ôsmy rodič ponúkol vlastnú nehnuteľnosť svojim potomkom ako zabezpečenie pre hypotekárny úver.

K týmto záverom prišiel prieskum UniCredit Bank medzi Slovákmi splácajúcimi hypotéku.

Masovo využívané sto percentné hypotéky sú už dlhšie minulosťou. Obmedzila ich Národná banka Slovenska, ale ani samotné banky sa tejto zmene príliš nebránili. je pre nich totiž dôveryhodnejšie, ak si klienti k sume úveru dokážu doložiť i vlastné peniaze a dofinancovať tak kúpu bytu, alebo domu. S nižším pomerom úveru k hodnote nehnuteľnosti (LTV) sa viažu i výhodnejšie podmienky a nižšie úroky. Treba preto rátať s tým, že tie zaujímavé úverové podmienky začínajú od 85 až 90 percent LTV. Zvyšok treba financovať zo svojich. 

rodicia-hypoteka1

Mnoho Slovákov sa preto v takom prípade obracia s prosbou o pomoc na svojich rodičov, či rodinu. Podľa prieskumu UniCredit banky rodičia pomohli pri financovaniu nového bývania bezmála každému druhému z tých, ktorí splácajú hypotéku (47%). Najčastejšia je pritom rýdzo finančná pomoc. Či už hotovosť – 23 percent prípadov, alebo rodinné pôžičky – sedem percent alebo zriadenia sporiacich produktov – štyri percentá žiadateľov. 

Od rodičov

Bez počiatočnej podpory rodiny sa časť uchádzačov nezaobíde. Financie na začiatok pomáhajú dvakrát. S nižšou hypotékou totiž mladí dosiahnu na lepšiu úrokovú sadzbu a peniaze od rodičov pomáhajú aj pri vybavení domácnosti. .„Obstaranie bývania na hypotéku je pre mnohých z nás aj napriek historicky najnižším úrokovým sadzbám veľkou finančnou investíciou. Rodičia v drvivej väčšine pomáhajú čiastkou až do štvrtiny ceny nehnuteľnosti,“ hovorí Zuzana Ďuďáková, hovorkyňa UniCredit Bank.

Ďalšou formou pomoci je poskytnutie nehnuteľnosti ako zabezpečenie pre hypotekárny úver. mladých. Robí tak viac než jeden z desiatich rodičov (12%)  Takáto pomoc sa hodí napríklad pri kúpe družstevného bytu, ten totiž vždy nie je možné pri  hypotéke založiť „Rodičovská pomoc s novým bývaním nemusí nutne znamenať len peniaze na ruku. Často pomôže práve ponúknutie vlastného domu ako zabezpečenie za hypotéku,“ dodáva Z. Ďuďáková.

rodicia-hypoteka2

Do jednej štvrtiny hodnoty nehnuteľnosti

Najčastejšie sa podpore rodičov tešia mladí muži vo veku do 26 rokov z Bratislavy a Trenčianskeho kraja, pomoc dostáva viac ako polovica z nich. Naopak v Košickom či Žilinskom kraji si šesť z desiatich Slovákov rieši hypotéku úplne samostatne. Najvyššou sumou prispievajú rodičia v Prešovskom a Trenčianskom kraji. Prispievajú viac ako štvrtinou kupovanej nehnuteľnosti. Inde sa podpora rodičov zvyčajne pohybuje do jednej štvrtiny ceny nehnuteľnosti. 

Aj celkovo si hypotekárny úver najčastejšie berú ľudia medzi tridsiatkou a štyridsiatkou (49%), mladších žiadateľov je tretina (30%). Hypotékou financujú predovšetkým nákup novej nehnuteľnosti. U staršej generácie naopak prevláda refinancovanie starších hypotekárnych úverov. Do vlastnej stavby sa dnes veľa ľudí nehrnie. Platí to vo všetkých vekových skupinách, výstavba tak tvorí menej ako desať percent všetkých hypoték.

Bežný Slovák svoju hypotéku spláca v priemere 22 rokov. Výška úveru pritom na dobu splácania nemá výrazný vplyv. Z fixácií jednoznačne vedie trojročná, vlani si ju vzhľadom k historicky nízkym úrokovým sadzbám zvolili bezmála štyri pätiny klientov.

 


O prieskume:

Údaje vyplývajú z databázy zhruba sto tisíc klientov UniCredit Bank a z prieskumu , ktorý pre UniCredit Bank realizovala v marci 2016 agentúra Ipsos metódou online dopytovania na reprezentatívnej vzorke 525 slovenských a 840 českých respondentov vo veku od 18 do 65 rokov. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *