Stvrtok 17. január. Meniny má Nataša

Až polovica Slovákov si ešte prepočítava ceny na koruny

EURO Dana Vrabcová 19.11.2014 | 00:00 0 Komentárov

Aj napriek tomu, že euro máme na Slovensku už takmer šesť rokov, zhruba polovica Slovákov si zvykne aj naďalej prepočítava ceny na bývalé koruny. Cudzie to nie je ani iným národom, no európsky priemer je len niečo viac ako tretina. Okrem Slovenska sa od starej meny podobne ešte celkom neodstrihli i Belgičania a Malťania.

Údaje vyplývajú z prieskumu Eurobarometer, ktorý v októbri tohto roka vykonala Európska komisia, a na otázky súvisiace s eurom odpovedalo viac ako 16 tisíc respondentov pochádzajúcich z rôznych sociálnych a demografických skupín.

Okrem nostalgie za starou menou Slováci vyskočili v prieskume i pri otázke rozoznávania euromincií. Vrásky na čele tvorí rýchle rozoznávanie mincí všeobecne najmä ľuďom vo veku nad 55 rokov. Z nich až zhruba 40 percent opýtaných priznala ťažkosti pri rozoznávaní medzi jednotlivými mincami a bankovkami.

Ide najmä o jedno a dvojcentové mince. Ich rozoznávanie robí problémy až šiestimi z desiatich respondentov.

I preto bola téma o zrušení medených mincí bola na pretrase už niekoľkokrát. A Slováci sú takmer jednoznačne za zrušenie. V tomto odpore sú  medzi inými krajinami dokonca na čele. Jednocentové mince znepríjemňujú podľa prieskumu život až 91 percentám obyvateľov Slovenska.

Čo hovoria ďalšie čísla: V rámci eurozóny nájdeme ešte stále pomerne veľa skeptikov. Len o niečo viac ako polovica respondentov považuje prijatie eura za dobrú vec. Slováci sú o trochu optimistickejší. Pozitívne hodnotí prijatie eura viac ako 63 percent opýtaných.

No vo všetkých členských krajinách eurozóny až na Cyprus a Taliansko, hodnotí dopady eura na krajinu pozitívne viac ako polovica respondentov. Najspokojnejší so zavedením eura sú Íri. Kladne sa ich vyjadrilo až 76 percent. Pozitívni sú v tomto smere najmä mladší ľudia vo veku 15 až 24 rokov s vyšším vzdelaním.

Podľa prieskumov zmena meny dokonca vplývala na zmenu vnímania vlastnej identity. Stali sme sa vďaka euru viac Európanmi? Viac než pätina opýtaných Slovákov sa cíti byť občanmi jednotnej Európy viac, než keď platili korunami. No väčšina sa prikláňa k názoru, že tento efekt na sebe nijako nepocítila. Ani v jednom členskom štáte sa euro pozitívne nedotklo národnej identity viac ako polovica obyvateľov. Najviac zmenu pocítili obyvatelia Malty – 44 percent z nich. Za opačný koniec ťahajú Gréci, kde sa len 16 percent pýtaných cíti takto pozitívne „zasiahnutých“

Prijatie eura ovplyvnilo aj jeden zvyčajne príjemný aspekt nášho života, a to cestovanie. Viac než polovica Slovákov pociťuje zjednodušenie a zlacnenie cestovania. Rovnako je na tom aj polovica Európanov, ktorí platia rovnakou menou. Jedná sa však o tých, ktorí vycestujú minimálne raz za rok. Skupinka, ktorá to nevie posúdiť v tomto prípade nie je zanedbateľná. V prípade Slovenska do tejto kategórie spadá až 14 % opýtaných.

Od budúceho roka bude do prieskumu o využívaní eura zaradená nová krajina. Eurozóna sa rozšíri o Litvu. Predbehne posledná z troch pobaltských krajín mimo euroklubu Slovensko v nostalgii za starou menou, alebo nevôli k centovým minciam? Euro sa na Pobaltí doteraz tešilo vysokej popularite. 

eurobarometer

Autorka je analytička Poštovej banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *