Utorok 02. júna. Meniny má Xénia

Balíte sa na dovolenku? Nezabudnite na cestovné poistenie

Poistenie Redakcia 24.06.2019 | 00:00 0 Komentárov

Dovolenková sezóna sa opäť rozbieha. Neoddeliteľnou výbavou dovolenkárov na cesty by popri plavkách a uteráku malo byť aj cestovné poistenie. Poskytuje ochranu voči chorobám a úrazom v zahraničí, ktoré sú drahšie ako na Slovensku. No cestovné poistenie dokáže ešte oveľa viac.

Základným kameňom cestovného poistenia je poistenie liečebných nákladov, vzťahuje sa na bezprostredné ošetrenie v zahraničí. Pre vyššie riziko je však dôležité aj poistenie úrazov, batožiny či zodpovednosti za škodu.

Liečebné náklady

Poistenie liečebných nákladov kryje úhradu nákladov nevyhnutných na neodkladné ošetrenie a na súvisiace náklady, ktoré vzniknú v dôsledku úrazu, náhleho ochorenia alebo úmrtia. „Je to napríklad ambulantné ošetrenie, hospitalizácia v nemocničnom zariadení, lieky predpísané lekárom, repatriácia poisteného či návrat spolupoistenej osoby do vlasti,“ vysvetľuje Adriana Körösiová, riaditeľka Odboru poistných udalostí životného poistenia poisťovne Generali.

Poišťovňa Generali vyplatila vlani sedem tisíc poistných údalostí v hodnote 3,8 mil. eur. Primerné poistné plnenie predstavovalo 537 eur. Počet poistných škôd vzrástol medziročne o 20 percent.

V letnej sezóne býva najčastejšou diagnózou hradenou z poistenia liečebných nákladov najmä úpal a alergická reakcia na slnko, ale aj drobné úrazy – odreniny, či menšie rezné rany, ku ktorým dôjde počas kúpania sa v mori alebo počas jazdy na toboganoch. Časté sú aj prejavy gastroenteritídy a rôznych hnačkových ochorení, spôsobených nedostatočnou hygienou alebo neznášanlivosťou na niektoré lokálne pokrmy. Ďalej sú to infekcie horných dýchacích ciest ako je angína či zápal priedušiek, alebo aj bodnutia hmyzom.

Medzi časté dôvody vyhľadania lekára na dovolenke a následného ošetrenia, resp. hospitalizácie, patria aj kardiovaskulárne ochorenia. Tie sú zapríčinené jednak náročnými a dlhými cestami, ale najmä prepnutím sa do akéhosi dovolenkového režimu – telo je počas roka vystavené napätiu a tlaku, počas dovolenky však dochádza k uvoľneniu, zmene tlaku krvi a akcie srdca, a tým k častejším výkyvom tlaku a niekedy k srdcovým kolapsom.

Hoci náklady na bežné ošetrenie v zahraničí sa pohybujú rádovo v stovkách eur, vyskytujú sa aj prípady veľmi nákladných zákrokov. Často ide doslova o niekoľko desiatok tisíc eur, ktoré dokážu človeka bez cestovného poistenia finančne zruinovať. „V USA dostala naša klientka náhlu cievnu mozgovú príhodu, v dôsledku ktorej bola hospitalizovaná a následne prevezená na Slovensko. Jej náklady sa vyšplhali na takmer 190 tisíc eur,“ konštatuje A. Körösiová.

Dodáva, že poisťovňa veľmi vysokú sumu vyplácala aj v prípade klienta v Thajsku. Klient s pocitom nevoľnosti a horúčok navštívil nemocnicu. V dôsledku infekcie, ktorú nebolo možné ihneď identifikovať, bolo nevyhnutné vykonať niekoľko chirurgických zákrokov. Klienta sa, našťastie, podarilo zachrániť. Po stabilizovaní bol ambulantným lietadlom prevezený späť na Slovensko. Náklady na prepravu boli viac ako 70 tisíc eur, náklady na ošetrenie prekročili 80 tisíc eur. Celkové náklady pre poisťovňu teda presiahli 150 tisíc eur.

Úrazové poistenie

Ďalším poistením, ktoré by malo byť súčasťou cestovného poistenia je úrazové poistenie. To kryje trvalé následky úrazu, a aj smrť následkom úrazu. Ide o odškodnenie za úrazy v zahraničí. Riziko je tu kvôli vyššej aktivite a neznámemu prostrediu vyššie ako doma a preto aj pravdepodobnosť úrazu rastie. Časté sú napríklad nehody pri skoku do vody. Tie môžu zanechať i trvalé následky.

Poistenie storna

V rámci poistenia storna ponúka poisťovne krytie voči neočakávaným udalostiam, ktoré človeku nedovolia nastúpiť na dovolenku. Ide napríklad o náhle ochorenie, tehotenstvo, nečakaný úraz, rovnako tak ochorenie alebo smrť rodinného príslušníka.

Súčasťou poistenia storna býva aj poistenie zmeškania dopravného prostriedku a oneskoreného návratu do vlasti, ktoré kryje nezavinené zmeškanie dopravného prostriedku pri odchode do cieľovej destinácie z dôvodu úrazu alebo dopravnej nehody, technickej poruchy použitého dopravného prostriedku či meškania letu. Poisťovňa môže kryť aj prípady, keď človek nemôže nastúpiť na dovolenku z dôvodu straty pracovného miesta, nečakaného súdneho predvolania či pri náhlej škode na majetku.

V prípade, že poistený musí stornovať zájazd, poisťovňa mu preplatí výšku stornopoplatkov v súvislosti so zakúpeným zájazdom alebo cestovný lístkom na vlak, autobus či lodenku alebo letenku.

Poistenie zodpovednosti

Dovolenkári často zabúdajú na poistenie zodpovednosti za škodu. To sa vzťahuje na škody na veci alebo zdraví, ktorú spôsobí poistený počas cesty. O tom, že si toto poistenie skutočne oplatí uzatvoriť hovorí aj jeden z mnohých prípadov: „Dieťa pri nestráženej hre so skleneným pohárom začalo obrubou kresliť na sklenenú výplň hotelového balkóna v Thajsku, pričom túto výplň poškodilo. Náklady na jej výmenu sa vyšplhali až do výšky 700 eur,“ ozrejmuje Marek Molda, riaditeľ Odboru poistných udalostí majetku poisťovne Generali a dodáva, že škodu krylo práve poistenie zodpovednosti.

Poistenie batožiny

Štandardnou súčasťou cestovného poistenia je pripoistenie batožiny. Vzťahuje sa na kufre a tašky počas prepravy, ale aj v mieste dovolenky. Osobitou položkou je elektronika, ako počítač, či fotoaparát. Niektoré poisťovne limitujú výšku poistného krytia týchto zariadení, iné obmedzujú krytie len na určité prípady, pri akých ku škode došlo.

Vylúčená býva napríklad krádež vecí z vozidla, ak boli umiestnené na sedadlách. Krytie sa tak vzťahuje zväčša aspoň na vykradnutie kufra vozidla, i tu sa však podmienky jednotlivých poisťovní líšia. Je dobré si ich pred cestou preštudovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *