Piatok 15. novembra. Meniny má Leopold

Banka roka: Krátky sprievodca oceneniami finančných inštitúcií a produktov

Podľa Trendu je bankou roka Slovenská sporiteľňa, poisťovňou MetLife Amslico. Asociácia maklérov ocenila Allianz – Slovenskú poisťovňu a Uniqu. Ak hovoríme o oceneniach, určite by sme nemali zabudnú Zlatú mincu. Čo nám však tieto domáce ocenenia hovoria? A ako to funguje napríklad v susednom Česku?

Trend oceňuje podnikateľský úspech

Zaslúžite si to najlepšie – tvrdí poisťovňa MetLife Amslico v reklame, v ktorej upozorňuje, že  je najúspešnejšia poisťovňa roka. A samozrejme, trošku zavádza. Ocenenie Trend poisťovňa roka totiž nemusí vôbec reflektovať kvalitu služieb a proklientský prístup. Získavajú ho podnikateľsky najúspešnejšie subjekty. Teda tie, ktoré dokážu z klientov vytiahnuť najviac peňazí. V prípade banky roka rozhodovali v tomto roku kritériá ako:

 • zmena trhového podielu pri úveroch (váha 10%)
 • zmena trhového podielu pri vkladoch (10%)
 • rentabilita kapitálu 2011 (15%)
 • rentabilita kapitálu 2010 (5%)
 • prevádzkové náklady / prevádzkové výnosy 2011 (15%)
 • prevádzkové náklady / prevádzkové výnosy 2010 (5%)
 • kapitálová primeranosť 2011 (15%)
 • kapitálová primeranosť 2010 (5%)
 • krytie zlyhaných úverov 2011(15%)
 • krytie zlyhaných úverov 2010 (5%)

V prípade poisťovne roka rozhodovali:

 • zmena trhového podielu (10%)
 • kapitálový koeficient 2011 (10%)
 • kapitálový koeficient 2010 (5%)
 • rentabilita vlastného kapitálu 2011 (10%)
 • rentabilita vlastného kapitálu 2010 (5%)
 • rentabilita poistného 2011 (10%)
 • rentabilita poistného 2010 (5%)
 • zhodnotenie aktív 2011 (10%)
 • zhodnotenie aktív 2010 (5%)
 • prevádzková nákladovosť 2011 (10%)
 • prevádzková nákladovosť 2010 (5%)
 • technická škodovosť 2011 (10%)
 • technická škodovosť 2010 (5%)

Medzi vymenovanými kritériami len ťažko nájdeme proklientské ukazovatele, možno v prípade poisťovní zhodnotenie aktív. Vo všeobecnosti však ide o kritériá, ktoré hodnotia ekonomický úspech podnikateľských subjektov z radov bánk a poisťovní.

Na verejnosti sa občas objaví argument, že podnikateľský úspech dosiahne len subjekt s kvalitnými službami. Pri nízkej miere finančnej gramotnosti medzi slovenskou populáciou sa však tomu dá len ťažko uveriť.  

Pre klienta môže byť veľmi nebezpečné, ak uverí, že ocenenie Trend banka roka a poisťovňa roka hodnotí kvalitu a proklientský prístup zo strany poisťovní.

Trend banka roka 2012

 1. Slovenská sporiteľňa
 2. Všeobecná úverová banka
 3. Prvá stavebná sporiteľňa
 4. ČSOB stavebná sporiteľňa
 5. Tatra banka

Trend poisťovňa roka 2012

 1. MetLife Amslico
 2. Allianz – Slovenská poisťovňa
 3. ČSOB Poisťovňa
 4. Poisťovňa Slovenskej sporiteľne VIG
 5. Poisťovňa Poštovej banky

SIBAF: Makléri hodnotia kvalitu

Anketu o najlepšiu poisťovňu podnikateľov a automobilov realizuje Slovenská asociácia sprostredkovateľov poistenia. Ide o združenie nezávislých sprostredkovateľov, ktorí sa venujú najmä neživotnému poisteniu. O najlepšej poisťovni rozhodujú prostredníctvom anketového lístka, v ktorom bodovali vopred stanovené kvalitatívne kritériá, ako je výhodnosť podmienok, či prístup k riešeniu poistných udalostí.

SASP tvrdí, že výsledky ankety môžu byť pre podnikateľov, ale aj fyzické osoby ukazovateľom kvality slovenských poisťovní. S týmto sa dá súhlasiť. Makléri pri hlasovaní subjektívne bodujú objektívne kritéria ako výhodnosť podmienok, ale aj prístup k poistnému plneniu. V tomto prípade hodnotia odborníci kvalitu subjektov, ktoré dôverne poznajú. Pre bežných retailových klientov je nevýhodou, že anketa je zameraná na poistenie podnikania. Analogické prenesenie výsledkov na aj produkty životného poistenia už nemusí byť celkom presné.

Výsledky ankety SIBAF Award v kategórii Poisťovňa priemyslu a podnikateľov

 1. QBE Insurance – pobočka poisťovne z iného členského štátu
 2. Allianz – Slovenská poisťovňa
 3. HDI Versicherung
 4. Chartis Europe – pobočka poisťovne z iného členského štátu
 5. Generali Slovensko poisťovňa

Výsledky ankety SIBAF Award v kategórii Poisťovňa vozidiel

 1. Allianz – Slovenská poisťovňa
 2. QBE Insurance – pobočka poisťovne z iného členského štátu
 3. UNIQA poisťovňa
 4. Generali Slovensko poisťovňa
 5. Kooperativa

Zlatá minca: Výsledky sú orientačné

Aj samotné banky či poisťovne priznávajú, že ocenenie Zlatá minca na klientov zaberá. Otázkou je, či výsledky nie sú preceňované.

Princíp výberu produktov je pomerne jednoduchý. Členovia odbornej poroty zostavujú poradie troch najlepších produktov v každej kategórii, pričom prvý získa tri body, druhý dva a tretí jeden bod. Následne sa zostaví rebríček podľa najvyššieho počtu bodov. Počet získaných bodov je uvedený pri každom ocenenom produkte. Samotný organizátor Jiří Ščobák odporúča sledovať bodové rozdiely medzi produktami a radí: „Pozrite si detaily prvých štyroch, piatich produktov, aby ste zistili, ktorý z nich je optimálny práve pre vás.“ 

V praxi sa môže stať, že ani produkt ocenený Zlatou mincou ešte nemusí byť vhodný pre konkrétneho klienta a naopak, v redakcii si myslíme, že ako optimálny môže v určitých prípadoch vyjsť produkt, ktorý nezískal ani 5 bodov a preto sa v poradí neobjavil. Finančné potreby každého klienta sú individuálne a preto je dobré konzultovať výber produktov s nezávislými sprostredkovateľmi.

Nie každý člen odbornej poroty hlasuje v každej kategórii. Je však na samotnom členovi poroty, aby posúdil, v ktorej kategórii bude hlasovať. A to môže byť problém. V redakcii si preto myslíme, že by bolo lepšie, ak by sa s výsledkami zverejnil aj zoznam hlasujúcich v jednotlivých kategóriách. Klient by tak získal prehľad o tom, od koho produkt získal body. Niekedy sa môže stať, že porotca nepozná všetky produkty a tak zahlasuje za ten, ktorý pozná a považuje ho za kvalitný. A to je aj dôvod, prečo napríklad suverénne medzi poistnými kategóriami víťazí Allianz. Ide síce o kvalitnú poisťovňu, ale až taká dominancia je v prostredí silnej konkurencie málo pravdepodobná.

Výsledky hlasovania Zlatá minca 2012 nájdete tu.  

Top Fond: Najpredávanejšie a najvýkonnejšie fondy

Slovenská asociácia správcovských spoločností a už zaniknutý časopis Investor oceňujú najpredávanejšie a najvýkonnejšie fondy. V prípade najpredávanejších fondov ide o hodnotenie podnikateľského úspechu pri ich predaji a pre klienta to prakticky nemá výpovednú hodnotu. Naopak, investovať do najpredávanejšieho fondu sa nemusí oplatiť. Doterajšie výsledky naznačujú, že najpredávanejšie fondy sú len málokedy najvýkonnejšie.

Hodnotenie najvýkonnejších fondov už má pre klienta vyššiu výpovednú hodnotu, najmä ak vezmeme do úvahy, že výkonnosť je vyjadrená k riziku (volatilite). Nevýhodou je, že spolu s poradím sa nedozvieme konkrétnejšie čísla a že výsledky sú obmedzené len na spoločnosti, ktoré aspoň tri roky vykazujú svoju výkonnosť v tabuľkách SASS.

Výsledky TOP Fond 2011 nájdete tu.

Fincentrum Investícia roka: Prehľad výkonnosti dostupných fondov

Keďže spoluvyhlasovateľom analýzy investičného trhu Investícia roka je aj Investujeme.sk, hodnoteniu  tohto ocenenia sa vyhneme. Dodáme len, že posudzujeme výkonnosť vo vzťahu k volatilite a po odpočítaní základnej ceny peňazí (Sharpe ratio) a na rozdiel od Top Fondu sledujeme výkonnosť všetkých fondov, ktoré sú dostupné pre slovenských klientov.

Podrobnejšie informácie nájdete tu.

Ako je to v ČR?

Česká republika má viacero ocenení finančných inštitúcií a ich produktov. V utorok sme spoznali výsledky 11. ročníka Fincentrum banky roka. V tomto prípade odborná porota posudzuje kvalitu inštitúcií a produktov. Pri niektorých kategóriách je však hlasovanie presunuté na špecifickú porotu. Napríklad o najdôveryhodnejšej banke rozhoduje verejnosť v prieskume agentúry STEM/MARK. Privátnu banku si vyberajú bohatí klienti prostredníctvom portálu motejlek.com a  bankou bez bariér sa stala inštitúcia vybraná prostredníctvom Konta Bariéry, ktoré prizvalo k hodnotiteľom ľudí s telesným postihnutím, vrátane nepočujúcich. Bankára a poisťováka roka si spomedzi seba vyberajú šéfovia bánk a poisťovní. V rámci jedného ocenenia sa tak stretávajú rôzne spôsoby výberu v závislosti od špecifickosti kategórie.

Výsledky Fincentrum banky roka nájdete tu.

Ilustračné foto: sxc.hu. 

Jedna odpoveď na “Banka roka: Krátky sprievodca oceneniami finančných inštitúcií a produktov”

 1. Tomáš píše:

  Nehnevajte sa ale co za banda zostavila rebricek poistovni? Ako podla coho je Amslico naj poistovna? vdaka zdvojeným poplatkom? az strojenym? výsmech tomuto rebríčku!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *