Nedeľa 07. júna. Meniny má Róbert

Bankám rastú zisky, no najmä vďaka poklesu zlyhaných úverov domácností

Banky Peter Apolen 10.05.2019 | 00:00 0 Komentárov

Slovenským bankám sa darí dosahovať medziročný rast zisku. V poslednom čase je to však pre ne čoraz ťažšie.

Tak vo výsledkoch za cely minulý rok, ako aj prvý štvrťrok tohto roka, je zreteľné, že banky zlepšujú svoju profitabilitu najmä prostredníctvom nižších opravných položiek na zlyhané úvery. Iným slovami, banky sú nútené odkladať si, vďaka dobrej platobnej disciplíne klientov, menšie rezervy, čo účtovne zlepšuje ich čísla.

Prevádzkový zisk klesá

V prvom štvrťroku dosiahli banky na slovenskom trhu zisk 164 mil. eur. Ide o medziročný rast o 3,2 percenta. Ak by sme však zobrali prevádzkový hospodársky výsledok bánk, teda ešte pred zohľadnením tvorby rezerv a opravných položiek na zlyhané úvery, banky si tu medziročne pohoršili o 9,4 percenta.

Nedarí sa im rásť v ich ťažiskových aktivitách. Hoci banky požičali klientom medziročne viac o 7,7 percenta, z čoho pôžičky domácnostiam rástli až o 9,5 percenta, ich úrokové výnosy stagnovali, resp. poklesli o 0,8 percenta. Banky ťaží situácia na úverovom trhu, kde aj napriek tomu, že klientom požičiavajú viac, utŕžia kvôli klesajúcim úrokovým sadzbám plus mínus rovnakú sumu.

Kým v marci tohto roka predstavovala priemerná úroková sadzba hypotekárnych úverov 1,35 percenta, minulý rok to v rovnakom období bolo 1,5 percenta. Keď si teda banky chcú zachovať aspoň taký istý príjem z hypoték ako pred rokom, musia klientom požičiavať viac. Za prvé tri mesiace tohto roka stúpol objem novoposkytnutých úverov na bývanie o viac ako 11 percent. Úrokový výnos z úverov pre domácností však poklesol o päť percent.

 

Zdroj: Slovenská banková asociácia

Úroky klesajú, no poplatky rastú

Situáciu si banky sčasti sanujú poplatkami. Ich čistý výnos z poplatkov a provízií vzrástol za tri mesiace o 4,5 percenta na 145 mil. eur. Dôvodom je do veľkej miery predaj poistných produktov a produktov kolektívneho investovania, o ktoré záujem rýchlo rastie. Poplatky celkovo tvoria zhruba 27 percent prevádzkových výnosov bánk.

Situáciu potvrdzujú aj výsledky za minulý rok. Hoci celkový zisk sektora rástol o 4,7 percenta na 640 mil. eur, prevádzkový zisk pred tvorbou opravných položiek si pohoršil o takmer 25 mil. eur (2,5 %). Celkový stav úverov pritom vysoko rástol, predovšetkým vďaka úverom pre obyvateľov – rast o 11 percent. Úrokové výnosy sa pritom zvýšili len o 3,1 percenta.

Lepšia platobná disciplína sa prejavuje na raste ziskov

Akcionári bánk tak zatiaľš nemusia mať hlavu v smútku. Ziskovosť im naďalej rastie, hoci len vďaka účtovným operáciám. Dôvodom je zlepšujúca sa platobná disciplína klientov. Celkový podiel zlyhaných úverov v marci klesol na 3,04 percenta, kým pred rokom to bolo 3,74 percenta. NBS vo svojej Analýze slovenského finančného sektora za rok 2018 uvádza, že pri úveroch na bývanie klesla miera zlyhaných úverov dokonca na len 1,6 percenta.

Čistá tvorba opravných položiek a rezerv, ktorú musia banky tvoriť, preto mohla medziročne klesnúť o 55 percent (z 29 mil. na 13 mil. eur). Za vlaňajšok pokles dosiahol jednu tretinu. NBS však upozorňuje, že tento stav nebude trvať večne. Skôr, či neskôr sa do ekonomiky vráti neistota a časť klientov opäť nebude schopná splácať úvery riadne a načas. „Aktuálne nízke miery zlyhania pri úveroch na bývanie sú pravdepodobne z  dlhodobého pohľadu neudržateľné,“ upozorňuje NBS.

Banky si preto budú musieť hľadať nové zdroje ziskovosti, teda ak chcú každoročne doručovať pozitívne správy o lepších výsledkoch. Nádej sa im už črtala v podobe naznačeného zvýšenia úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky na jeseň. Bankám by to otvorilo priestor na vyššie zisky, tak pri vkladových, ako aj úverových produktoch.

Po nedávnom obrate v rétorike ECB sa však tento s napätím očakávaný termín posúva až na budúci rok. Dovtedy musia finančné ústavy pokračovať v hľadaní iných zdrojov efektivity. Jedným z nich sú napríklad úspory v prevádzke. Administratívne náklady sa bankám napríklad za prvé tri mesiace tohto roka podarilo skresať až o 11 percent.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *