Nedeľa 25. októbra. Meniny má Aurel

Bankou roka 2017 sa stala VÚB banka

Ekonomický týždenník Trend udelil už po 20. krát ceny za mimoriadne podnikateľské výsledky bankám, poisťovniam a firmám.

Víťazom kategórie Banka roka sa podľa hodnotenia týždenníka Trend stala VÚB banka. Došlo tak k zmene, keď titul už niekoľko rokov po sebe získavala Slovenská sporiteľňa. Ako komentoval Trend: „titul Banka roka 2017 vyfúkla VÚB banka Slovenskej sporiteľni len o vlások“. Partnerom kategória Banka roka je spoločnosť Fincentrum. „Som hrdý, že už tretí rok môžeme byť partnerom prestížneho ocenenia kategórie banka roka,“ uviedol Michal Faltičko, prevádzkový riaditeľ a člen predstavenstva spoločnosti Fincentrum.

VÚB banke sa lepšie ako sporiteľni darilo v raste podielu na retailovom úverovom trhu, čo zlepšilo jej skóre v hodnotení. Pomohla jej však aj vysoká ziskovosť. Pod ňou sa podpísali aj jednorazové vplyvy, ako napríklad  dividendy od dcérskej spoločnosti Consumer Finance Holding.

Slovenská sporiteľňa sa tak podľa vlaňajších výsledkov posunula na druhé miesto. Trojkou sa stala Tatra banka.

Rozhodovali obchodné a hospodárske výsledky

O hodnotení banky roka rozhodlo šesť vážených kritérií. Boli medzi nimi ukazovatele efektívnosti hospodárenia, ako rentabilita kapitálu, ale aj krytie zlyhaných úverov, a aj obchodné výsledky, ako podiel na trhu úverov, a na trhu vkladov. Významným ukazovateľom bola aj kapitálová primeranosť, ktorá hovorí o schopnosti banky sanovať z vlastných prostriedkov prípadné zlyhania kreditného portfólia.

Podmienkou na zaradenie bánk do hodnotenia bolo ziskové hospodárenie za rok 2016 a rating banky, alebo jej matky, na investičnom stupni aspoň od jednej z renomovaných ratingových agentúr.

 

 

Poisťovňou roka je Poisťovňa Slovenskej sporiteľne

Trend udeľoval ceny i v kategórií poisťovní. Prvé miesto získala Poisťovňa Slovenskej sporiteľne, ktorej pomohol najmä rast trhového podielu a dobrá rentabilita. Na druhé miesto zostúpila dlhodobá jednotka – ČSOB Poisťovňa. Ako tretiu najúspešnejšiu poisťovňu vyhodnotil týždenník Trend lídra poistného trhu – Allianz-Slovenskú poisťovňu. Tá body získavala najmä schopnosťou tvoriť zisk. Za vlaňajšok predstavoval až polovicu profitability celého odvetvia.

Hoci hodnotenia Banka roka a Poisťovňa roka aktívne využívajú nositelia týchto ocenení v marketingových kampaniach, nemajú primárnu vypovedaciu schopnosť v očiach spotrebiteľov. Hodnotenie totiž vychádza najmä z pohľadu akcionárov. Hovorí teda o tom, akú hodnotu sú schopné dané firmy dodať svojim vlastníkom. Nemusí to nevyhnutne znamenať, že firmy poskytujú najlepšie produkty a služby na trhu v očiach zákazníkov.

Firma roka

V kategórii Firma roka si cenu už po piaty krát odniesla spoločnosť Eset. O jej umiestnení rozhodol najmä rast tržieb. Tie medziročne vzrástli o osem percent, čím prekročili hranicu štyristo miliónov eur. Zisk po zdanení dosiahol 74 miliónov eur. Firme sa darilo najmä v nemecky hovoriacich krajinách, kde je tržby zaznamenali dvojciferný nárast. V októbri 2016 preto otvorila regionálne centrum v Mníchove.

Na druhej priečke sa podľa vlaňajších výsledkov umiestnila spoločnosť SaarGummi Slovakia, ktorá vyrába gumovo-plastové tesnenia do automobilov.  Spoločnosť, pôvodom z Nemecka, je dodávateľom prémiových značiek, ako Volkswagen, Mercedes a BMW. Jej tržby vlani poskočili o zhruba 30 percent na 76 miliónov eur. Fabrika sídliaca v Dolných Vesteniciach už zamestnáva 1 400 ľudí, čo je o takmer tisíc viac ako pred troma rokmi.

Treťou ocenenou firmou bola slovenská pobočka módnej značky New Yorker. Dnes prevádzkuje v krajine 29 predajní. Predáva len vlastné modely.

 

 

Mohli hlasovať aj čitatelia

Do hodnotenia Firma roka 2017 sa kvalifikovalo 416 spoločností. Podmienkou bolo odovzdať do verejného registra účtovnú závierku, alebo poskytnúť svoje finančné údaje za uplynulý rok priamo Trendu.

Kým o banke, poisťovni a firme roka rozhodovali len čísla, teda ich ekonomické výsledky, pri ďalších kategóriách bolo dôležité subjektívne hodnotenie. O manažérovi a investorovi roka rozhodovali hlasovaním predplatitelia Trendu a osobnosti ekonomiky SR v pomere jedna k jednej. Investorom roka 2017 sa stala skupina Matador. Ako Manažéra roka ocenili hlasujúci bývalého šéfa RTVS Václava Miku. Novou kategóriou bola cena Daňovník roka. Získal ju bratislavský Volkswagen Slovakia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial