Nedeľa 16. decembra. Meniny má Albína

Bankou roka je opäť VÚB, poisťovniam kraľuje Allianz SP

Lídri bankového a poistného trhu sa podľa týždenníka TREND nemenili. Rovnako ako vlani je najúspešnejšou slovenskou bankou VÚB a poisťovňou Allianz SP. Kým slovenský rebríček finančných inštitúcií hodnotí ekonomickú úspešnosť, v Česku rozhoduje o titule banka a poisťovňa roka komplexnosť a dostupnosť služieb, ktoré posudzuje odborná porota. Klienti hlasujú v dvoch kategóriách: najdôveryhodnejšia banka a banka bez bariér.

Slovenskou bankou roku je VÚB

Banka roka 2010

Banka roka 2009

Banka roka 2008

1. VÚB

1. VÚB

1. Tatra banka

2. Prvá stavebná sporiteľňa

2. ING Bank

2. VÚB

3. Poštová banka

3. Slovenská sporiteľňa

3. Poštová banka

Poradie najlepších slovenských bánk zostavuje týždenník TREND na základe schopnosti bánk zveľaďovať trhové podiely vo vkladoch aj v úveroch, ich ziskovosť a prevádzkovú efektívnosť. Ako na stránke TRENDu píše Tatiana Vavrová: „Tento rok ocenenie Banka roka získala VÚB. Za sebou opäť zanechala najväčšie konkurentky, ktoré sa v rebríčkoch posunuli ešte nižšie než v predchádzajúcich ročníkoch. Donedávna excelujúcu Tatra banku a Slovenskú sporiteľňu, ktorej ambície pramenia z jej veľkosti, vystriedala na najvyšších priečkach Prvá stavebná sporiteľňa, ťažiaca z klientskej základne priťahovanej štátnou prémiou, a silne expandujúca Poštová banka zameriavajúca sa na nižšie príjmové skupiny."

V prípade VÚB treba podľa T. Vavrovej vyzdvihnúť: "jej predvídavosť, s akou pracovala už v dobrých časoch na efektívnosti, napríklad aj premysleným investovaním do informačných systémov. V období, keď frázy o „bolestivom znižovaní nákladov“ neboli ešte v móde. Vďaka tomu i v horšom prostredí ťaží z nízkej nákladovosti (v pomere k výnosom), vie dosiahnuť nadpriemernú ziskovosť a šikovne riadiť riziká.“

Poisťovňou roka je Allianz

Poisťovňa roka 2010

Poisťovňa roka 2009

Poisťovňa roka 2008

1. Allianz SP

1. Allianz SP

1. Kooperativa

2. Amslico

2. Poisťovňa Slovenskej sporiteľne

2. Allianz SP

3. ČSOB poisťovňa

3. ING životná poisťovňa

3. Amslico

Aj v prípade poisťovne roka obhájila vlaňajšie prvenstvo Allianz SP. Ako dodáva na stránke TRENDu Pavol Suďa: „Hoci v rebríčkoch podľa zmeny trhového podielu obsadzuje so železnou pravidelnosťou posledný stupienok, ASP vyniká v tom, ako zhodnotiť akcionárom kapitál a poistencom rezervy. Rozumne stráži svoje náklady a pracuje s tučným kapitálovým vankúšom. Poistka vhodná najmä v terajších ťažkých časoch. Podiel na trhovom koláči sa jednotke scvrkáva roky. Vlani sa zviezol už pod 30 percent. No v ziskovosti sa stal Allianz rekordmanom.“

Druhá Amslico má podľaneho za sebou z hľadiska tvorby zisku najlepšie dva roky od mimoriadneho roku 2005: „Po ASP je najsilnejšia aj v rentabilite poistného. Z každého zaslúženého eura zarobí akcionárom viac ako 14 centov. Ešte šikovnejšia ako nemecký konkurent je v zhodnocovaní aktív.“

ČSOB poisťovni dopomohol k tretiemu miestu predaj jednorazovo platených poistiek: „Hoci vlani strácala najmä v povinnom zmluvnom, ale i havarijnom poistení, kde na trhu vrcholí cenová vojna, zabrala v predaji životných poistiek. Vďaka tomu si zaknihovala druhý najlepší prírastok trhového podielu po Kooperative.“

Bankou roka v ČR opäť Česká sporitelňa, poisťovňou Kooperativa

Víťazstvo v českej súťaži Banka roka 2010 prisúdila odborná porota Českej sporiteľni. Na druhom mieste sa umiestnila Komerční banka pred Raiffeisenbank. Odborná porota ocenila predovšetkým komplexnosť a dostupnosť služieb, ktoré sú pre väčšinu českých klientov veľmi dôležité. Sporiteľňa prevyšovala v rámci hodnotenia tohto roku ostatné banky svojou snahou byť klientom čo najbližšie. Typický český klient je stále konzervatívny a je pre neho dôležité mať na dosah pobočku banky, kde môže v prípade potreby riešiť svoje finančné záležitosti osobne. Dcéra Erste Group získala aj ocenenie najdôveryhodnejšia banka roku.

"Kategória Banka roka a Najdôveryhodnejšia banka roka patria tradične k tým najsledovanejším. Fakt, že sa podarilo Českej sporiteľni v oboch kategóriách obhájiť vlaňajšie prvenstvo, si zaslúži úctu a pozornosť. Skutočnými inováciami a rozvojom vzťahu so zákazníkmi sa podarilo v priebehu posledných rokov Českej sporiteľni kompletne zmeniť imidž. Preukázala, že aj veľká banka s vedúcim postavením na trhu môže byť zároveň dynamická, inovatívna a vždy nablízku svojim klientom," uviedol predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Fincentrum Petr Stuchlík.

Najdynamickejšou bankou je podľa odbornej poroty Raiffeisenbank. Za bankára roka zvolili samotní generálni riaditelia nominovaných bánk generálneho riaditeľa GE Money Bank Petra HerbertaČeská sporiteľňa sa stala v historicky prvom prieskume handicapovaných klientov aj Bankou bez bariér.

V kategórii poisťovňa roka nedošlo oproti minulému roku k žiadnym zmenám. Prvé miesto obhájila Kooperativa pred Českou poisťovňou a Allianzom. Porota ocenila širokú produktovú ponuku, pretože všetky tri uvedené poisťovne patria medzi subjektmi s najširším portfóliom poistných produktov, kde klient môže získať zabezpečenie pre rôznorodé životné situácie. V hlasovaní odbornej poroty sa tiež mohlo premietnuť, že Kooperativa ostatné tejto poisťovne tento rok prevýšila úspešnými inováciami svojich produktov, uvádza sa v hodnotení výsledkov.

Na Slovensku ekonomická úspešnosť, v ČR kvalita služieb

Investujeme.sk už vlani vyzdvihlo odborné kritéria v rebríčku TRENDu, ktoré minimalizujú subjektívne hodnotenie. Zároveň sme upozornili, že oceneňovanie banky a poisťovne na základe ekonomických výsledkov, nie vhodným odporúčaním pre klienta a môže ho skôr pomýliť. V prípade ČR hlasuje o víťazoch odborná porota, respektívne v dvoch kategóriách klienti, čo môže na jednej strane zvádzať k subjektivite, na druhej strane sa však v hodnotení kladie dôraz na kvalitu služieb.

Výsledky Fincentrum Banka roka 2010

Banka roka 2010 – hlasuje: odborná porota

 1. miesto: Česká spořitelna, a.s.
 2. miesto: Komerční banka, a.s.
 3. miesto: Raiffeisenbank a.s.

Najdôveryhodnejšia banka roka 2010 – hlasuje: verejnosť vo výskume STEM / MARK

 1. miesto: Česká spořitelna, a.s.
 2. miesto: Komerční banka, a.s.
 3. miesto: Československá obchodní banka a.s.

Najdynamickejšia banka roka 2010 – hlasuje: odborná porota

 1. miesto: Raiffeisenbank a.s.
 2. miesto: UniCredit Bank Czech Republic, a.s.
 3. miesto: Komerční banka, a.s.

Banka bez bariér 2010 – hlasujú: handicapovaní klienti

 1. miesto: Česká spořitelna, a.s.
 2. miesto: GE Money Bank, a.s.
 3. miesto: Raiffeisenbank a.s.

Bankár roka 2010 – hlasuje: vždy najvyšší predstavitel banky

 • Peter Herbert, GE Money Bank, a.s.

Účet roka 2010 – hlasuje: odborná porota

 1. miesto: Raiffeisenbank a.s. – eKonto
 2. miesto: GE Money Bank, a.s. – Genius Optimal
 3. miesto: BRE Bank S.A., organizační složka podniku – mBank

Hypotéka roku 2010 – hlasuje: odborná porota

 1. miesto: Hypoteční banka, a.s. – Hypotéka po webu
 2. miesto: UniCredit Bank Czech Republic, a.s. – Převratná hypotéka
 3. miesto: Komerční banka, a.s. – Flexibilní hypotéka

Penzijný fond roku 2010 – hlasuje: vždy najvyšší predstavitel banky

 1. miesto: Allianz penzijní fond, a.s. 
 2. miesto: Penzijní fond České pojišťovny, a.s.
 3. miesto: AXA penzijní fond, a.s.

Stavebná sporiteľňa roku 2010 – hlasuje: odborná porota

 1. miesto: Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s.
 2. miesto: Českomoravská stavební spořitelna, a.s.
 3. miesto: Stavební spořitelna České spořitelny, a.s.

Poisťovňa roku 2010 – hlasuje: odborná porota

 1. miesto: Kooperativa, pojišťovna, a.s. – VIENNA INSURANCE GROUP 
 2. miesto: Česká pojišťovna a.s.
 3. miesto: Allianz pojišťovna, a.s.

Životné poistenie roku 2010 – hlasuje: odborná porota, ktorú nominuje Asociace finančních poradců a zprostředkovatelů ČR (AFIZ ČR)

 1. miesto: UNIQA pojišťovna, a. s. – Rizikové investiční životní pojištění s dividendou 2010
 2. miesto: Pojišťovna České spořitelny, a. s., Vienna Insurance Group – FLEXI
 3. miesto: Kooperativa pojišťovna, a. s., Vienna Insurance Group – PERSPEKTIVA

Poisťovák roku 2010 – hlasujú: sami poisťováci (vždy najvyšší predstaviteľ poisťovne)

 • Petr Zapletal, Pojišťovna České spořitelny, a.s., Vienna Insurance Group.

Organizátorom Banky roka v ČR je Fincentrum Media – vydavateľ odborných serverov
Investujeme.cz ,
Investujeme.sk a
Hypoindex.cz . 

Na organizovaní Banky roka v ČR spolupracujú partneri: spoločnosť Fincentrum, spoločnosť Ernst & Young,
ČT 24, Konto Bariéry, Asociace finančních zprostředkovatelů a finančních poradců AFIZ a STEM/MARK – partner pri prieskume názorov verejnosti.

Považujete výsledky banky roka a poisťovne roka za dôležité pri rozhodovaní klienta?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *