Nedeľa 23. septembra. Meniny má Zdenka

Banková daň po európsky: Zasiahne prevody akcií a dlhopisov

Banky Peter Apolen 04.11.2011 | 00:00 1 Komentár

Európska únia pripravuje zdanenie finančných operácií. Mali by sa zdaňovať všetky prevody cenných papierov medzi finančnými inštitúciami. Daň by nemala postihnúť retailových klientov bánk. Európska únia chce od bánk získať peniaze na boj s krízou. Argumentov na to, prečo si vybrala špeciálne banky, má niekoľko.

Banky dostali od štátov pomoc, teraz je čas ju vrátiť, znie najdôležitejší argument pôvodcov návrhu. Banky sú zvýhodnené pri zdaňovaní tak, že ich produkty nepodliehajú DPH, je ďalší. Banky majú navyše podľa komisia vysoké ziskové prirážky. „Ak prispieva každý iný sektor – od poľnohospodárstva cez priemysel až po služby – prečo nie finančníctvo? Navyše je tu potreba ozdraviť verejné financie – mali by sme vari viac zdaňovať prácu alebo spotrebu?,“ hovorí predseda Európskej komisie Manuel Barroso. Navyše by daň mala banky odradiť od „neproduktívneho a riskantného obchodovania“.

Daň by mala zasiahnuť všetky prevody akcií a dlhopisov. Na tie komisia navrhuje sadzbu 0,1 percenta. Prevody derivátov by mali byť zaťažené 0,01 percentom. Európska komisia si uvedomuje, že daň by mohla odradiť banky od finančných transakcií na jej území a odkloniť ich mimo úniu. Sadzba dane je podľa nej preto nízka. Mali by ju platiť obe strany. Komisia plánuje ročne vyzbierať 57 miliónov eur. Na druhej strane oponuje, že bankám doteraz dala 4,6 miliardy eur na odvrátenie finančnej krízy. Daň by mala zasiahnuť 85 percent obchodov bánk. Nemala by zasiahnuť občanov a malé podniky. Nespadajú do nej hypotéky, bankové úvery, poistné zmluvy a ďalšie bežné finančné činnosti.

Daň má byť príjmov Európskej únie ako aj jednotlivých štátov. Došlo by tak posilneniu spoločného rozpočtu. Komisia už v júni oznámila zámer zvýšiť svoje príjmy. Okrem dane z finančných transakcií, by to mal byť aj podiel na DPH. Ak by sa jej to podarilo, znížili by sa príspevky členských krajín.

Návrh na zavedenie tejto dane musia odsúhlasiť krajiny v Rade ministrov. Tu môže daň naraziť na odpor. Už pri návrhu sa proti vyslovila Veľká Británia a Česká republika. Slovenské ministerstvo financií si potrebuje poriadne preštudovať návrh. Zatiaľ sa nevyjadrilo, už teraz ale povedalo, že je treba, aby daň bola uvedená celoplošne. V súčasnosti platí daň v desiatich krajinách únie. Tie by museli svoje podmienky upraviť celoúnijménu systému. Potrebu plošného zavedenia si uvedomuje aj komisia. Chystá sa preto predložiť návrh skupine G20 s cieľom celosvetového zavedenia dane. V únii by mala fungovať od januára 2014.

Súhlasíte s bankovými odvodmi?

View Results

Loading ... Loading ...

Jedna odpoveď na “Banková daň po európsky: Zasiahne prevody akcií a dlhopisov”

  1. Andrej píše:

    Ja by som skor povedal, bankova dan po europsky: zasiahne klientov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *