Utorok 17. júla. Meniny má Bohuslav

Bankový hazard: Kde by bola Goldman Sachs bez vládnej pomoci?

Nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu Paul Krugman opäť „pichol“ do osieho hniezda, keď v komentári NY Times obvinil nepriamo Goldman Sachs z „nekalých praktík“. Podľa neho má finančný sektor ďaleko od zdravého fungovania a Goldman Sachs dokáže zarábať peniaze jedine za podpory biliónových USD dotácii z vlády.

Krugman naráža na fakt, že výsledky Goldman Sachs za 3Q podržala jedine divízia tradingu. Doslova: „Goldman Sachs dokáže vykazovať historické zisky z obchodovania a platí opätovne vysoké bonusy bankárom, zatiaľ čo zvyšok USA pod tlakom minuloročného kolapsu Wall Street sa borí s narastajúcou nezamestnanosťou a poklesom US ekonomickej aktivity“.

Krugman potom zašiel ešte ďalej "dnes neexistuje žiadna US finančná inštitúcia, ktorá nie je priamo alebo nepriamo napojená na bil. USD z vládnych liniek". Krugman upozorňuje, ak na jednej starne sedia obchodní díleri, ktorí zarábajú na investovaní vládnych peňazí pre súkromné zisky v bankách, tak potom čo druhá strana bankovníctva. Práve tá kľúčovejšia v podobe bankových úverov je úplne zmrazená, netvoria sa úvery základ ekonomických investícií a negenerujú sa pracovné miesta. Potom sa jednoducho netreba „zastavovať“ nad stavom US ekonomiky, ak vláda nepriamo podporuje iba jednu stranu finančnej mince.

Graf vývoja príjmov Goldman Sachs podľa odvetví (investovanie, asset manažment, trading, úrokové príjmy).

Goldman Sachs za prvých deväť mesiacov dosahuje príjmy z obchodovania na úrovni roku 2007 a pri udržaní medzikvartálneho tempa prekoná svoje historické zisky z roku 2007.

Začiatkom roka sa odsúhlasili výrazné finančné dotácie do najrizikovejších US finančných inštitúcii Citigroup a Bank of America, aby sa zvýšila ich kapitálová pozícia (v tomto prípade zastavil jej prepad) a aby sa rozprúdili úverové linky pre spotrebiteľov a podnikateľskú sféru. Takmer 10 mesiacov po tomto kroku, obe banky priniesli minulý týždeň straty zo svojich operácii, pričom neposkytujú skoro žiadne úvery (minimálny objem oproti minulosti).

Krugman nepriamo vyslovil zaujímavú otázku: ak banky, ktoré dostali peniaze na stabilizáciu a podporu úverového trhu nesplnili svoju úlohu, kde dali tie peňažné prostriedky? Jedine bývalí investiční žraločí JP Morgan a Goldman Sachs si vychutnávajú príval ziskov z obchodovania.

Vysvetlenie je jednoduché časť ziskov v 2Q sa vytvoril iba fiktívne na základe zmeny účtovníctva a prívalu likvidity od FEDu, reálny stav US bankového sektora sa nezmenil. US ekonomika je v recesii, počet nezamestnaných stúpa a investície reálne klesajú. Tuto vzniká riziková špirála, banky nie sú schopné zarábať (netýka sa to Goldman Sachs a Morgan Stanley – odpoveď prečo je tomu tak treba hľadať vo FEDe), tým pádom budú limitovať úvery hlavne pre malých podnikateľov (generujú najväčšie množstvo pracovných miest v US ekonomike), čo bude determinovať US ekonomiku.

Od začiatku krízy sa neprijalo žiadne významné riešenie pre US finančný sektor (o regulácii sa viac hovorí ako koná) a jediné, čo spôsobila vládna garnitúra v US ekonomike za posledné dva roky je, že dala peniaze daňových poplatníkov do rúk gamblerov (US investičných bánk), ktorí si teraz skúšajú svoje možnosti na komoditnom a akciovom trhu. Je tiež zaujímavé, že banky ,ktoré to najmenej potrebovali v čase tvrdých dopadov krízy (október 2008) FED donútil zmeniť ich štatút z investičných domov na banky.

Autor je analytik CI Komodity.

Zdroj: Paul Krugman: „ The Banks Are Not Alright “ publikované 18.10.2009

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *