Utorok 22. január. Meniny má Zora

Bankový ombudsman: Opäť pribúda sťažností na nebankové subjekty

Banková ombudsmanka Eva Černá upozorňuje, že zo strany klientov pribúda podnetov na oblasť, ktorú nemá v kompetencii a nemôže ich riešiť – pôžičky od nebankových spoločností. Celkovo sa však počet oficiálnych sťažností medziročne znížil.

Na kanceláriu Bankového ombudsmana sa v minulom roku obrátilo 241 klientov a osobne ju navštívilo 173 klientov. Banková ombudsmanka vybavila 288 telefonátov a 693 podaní zaslaných elektronickou poštou. Celkovo sa tak na ochrancu práv bankových klientov v roku 2011 obrátilo 1400 klientov, čo je menej ako pred rokom. „S kolegami sme analyzovali tento trend poklesu podaní. Hlavnú príčinu medziročného 20% poklesu podaní vidíme v tom, že sa banky správajú etickejšie ku svojim klientom a aj ich prípadné sťažnosti vybavujú v rámci štandardného reklamačného konania k ich spokojnosti,“ myslí si E. Černá.

Jeden prípad na súde

Z 262 podnetov, ktoré ombudsmanka riešila v minulom roku, bolo 90 odmietnutých, v 117 prípadoch nebolo objektívne preukázané pochybenie banky a 35 podnetov bolo vybavených v prospech klienta. 

V jedinom prípade E. Černá odporučila klientovi obrátiť sa na súd: „Nijako sme sa s bankou nevedeli dohodnúť. Odporučili sme jej, čo by mala v prospech klienta urobiť, keďže však nerešpektovala naše odporúčanie a trvala na svojom stanovisku, odporučili sme klientovi obrátiť sa na súd.“ Ten v prípade zatiaľ nerozhodol.

V 19 prípadoch bol vlani podnet odložený a konanie zastavené. Aby mohol úrad ochrancu bankových práv konať, nesmie klient zabudnúť priložiť podpísaný súhlas so spracovaním osobných údajov. 

Prečítajte si

Pribúda sťažostí na nebankovky

Na základe podnetov klientov dvíha Eva Černá varovný prst pred subjektami, ktoré pod jej zorné pole nepatria – nebankové subjekty poskytujúce pôžičky: „Už to bolo pokojnejšie, ale minulý rok sa situácia opäť zmenila a ľudia sa húfne začali sťažovať.“ 

Takéto podnety však musí ombudsmanka zamietať: „My nikoho nevyhodíme, naši právnici sa snažia pomôcť, aj keď klienti nebankových spoločností k nám nepatria. Lenže situácia už naozaj prekročila hranice. Rozhodli sme sa vytvoriť platformu, kde sme prizvali združenia, ktoré sa zaoberajú ochranou spotrebiteľa, rovnako sme prizvali zástupcov ministerstva spravodlivosti a NBS. Dospeli k názoru, že bez spolupráce to nepôjde. Vzišlo nám z toho obrovské množstvo zaujímavých podnetov, ktoré musí riešiť štát. Chystáme aj otvorený list na vládu, pretože klienti nebankových subjektov sú v zúfalej situácii.“

Za najväčší problém považuje, že títo klienti sa nemajú, kde sťažovať: „Najlepšie by bolo, keby si aj tieto subjekty vytvorili vlastného ombudsmana. Podľa toho, čo som zisťovala, je ich nesmierne veľa a nemajú záujem sa spájať. Pretože ich konečný cieľ je zrejme niečo iné, ako pomôcť klientovi…“

Univerzálne riešenie na tento problém poskytnúť nedokáže: „Ja viem, že sme demokratická spoločnosť a nemôžeme niekomu stopnúť podnikanie a zakázať nebankovky, ale myslím si, že bez nich bude ľuďom lepšie.“

Tým, ktorí sa už rozhodnú nebakovku osloviť odporúča: „Pri produktoch nebankových spoločností odporúčame klientom vopred sa informovať o všetkých zmluvných podmienkach, nielen verbálne u osôb, s ktorými uzatvárajú zmluvu, ale ponechať si dostatok času na preštudovanie zmluvy pred jej podpisom. Aj keď sa na prvý pohľad zdajú byť ponuky rôznych nebankových subjektov výhodné, odporúčame radšej zvážiť ponuky bánk a pokúsiť sa požičať si od banky.

5 odpovedí na “Bankový ombudsman: Opäť pribúda sťažností na nebankové subjekty”

 1. Marian Hanko píše:

  Ani zo spolupráca sa neoplatí je to obyčajné zdieranie ludi nebankoví podvodníci

 2. Marian Hanko píše:

  Ako je to možne že človek pracuje dohodnete sa na splátka ,ktoré ste ochotný platit preto že ste si vedomí zodpovednosti voči dlhu ,ktorý mato a zapričinili ste si ho tím že ste boli určitej časti bes práce .Máte určenu splátku ktoru platite aj npriek tomu vám da zrážky zo mzdy a ešte aj vám stiahne celu výplatu a nenechá vám ani životné minimum .Som živitelom troj členej rodiny momentálne dnes som ostal z jednim centom vo vrecku sme z manželkou psychicky nadne lebo mám aj ineho splátky.Pýtam sa je možné aby takto sa dalo fungovat.Je to určene zákon aby takto ludia biedili .

 3. Marian Hanko píše:

  Aby som nezabudol napísat meno exekutora ktorý má výnimočné cítenie JUDr.Rudolf Krutý,Phd.Daku­jem…..Pán Kru­tý.

 4. Ladislav píše:

  Žiadam o vysvetlenie prečo pri platbách šekom na poštách zamestnanci žiadajú rodné čísla aj napriek tomu že je to utajené vysvetlíte my to a aj fakt že nbs k tomu dala príkaz ?

 5. Igor píše:

  Dobry den prajem,
  ja mam velmi zlu skusenost s pracou ombudsmana pre banky. Je to absolutne zbytocny urad. Medzirocne znizenie podani o 20% podla mna vzniklo tym ze tento tim pravnikov pracuje viac pre ochranu bank a podvodnikov ako pre obycajnych ludi. Ty uz sa radsej snazia svoje problemy riesit mimo tejto institucie.
  S pozdravom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *