Stvrtok 18. január. Meniny má Drahomíra

Bankový podvodník Kerviel: Boli sme len prostitútky

Iba pred niekoľkými dňami dali francúzske justičné orgány záverečnú bodku za L’ affaire Kerviel. Odvolací senát zamietol odvolanie bývalého makléra banky Société Générale voči rozsudku prvostupňového súdu v Paríži, ktorý ho ešte v roku 2010 uznal vinným z viacerých trestných činov, ktorými spôsobil banke takmer päťmiliardovú škodu. Zároveň ho súdy zaviazali k náhrade škody v plnej výške!

Zakrátko bude tomu päť rokov, čo francúzska banka Société Générale priznala, že konaním jedného zo svojich zamestnancov prišla o 4,9 miliardy eur. Zároveň zverejnila jeho identitu. Bol to vtedy 31-ročný Jérôme Kerviel, pracovník oddelenia investičného bankovníctva.

Z horúcich, no strohých informácií, ktoré francúzskym médiám poskytla banka a ktoré vzápätí obohatili o ďalšie podrobnosti investigatívni novinári, vyplynulo, že stávky na rastúce kurzy prostredníctvom termínovaných kontraktov mimo oficiálneho účtovníctva Société Générale začal Jérôme Kerviel uskutočňovať už v roku 2006. Pokiaľ zarábal, zisky kryl fiktívnymi stratami a naopak

Preto se utajené operácie vo výslednom súčte neprejavili.

Podľa vyjadrení vedúcich predstaviteľov banky Kerviel dokázal vďaka svojmu „talentu“ obísť kontroly a darilo sa mu skrývať narastajúcu stratu. Podrobne vraj poznal metodiku kontroly, až na jedinú procedúru, čo sa mu stalo osudným.

K tomu ešte jeden časový údaj. Kontrola sledovania rizík na to prišla v sobotu 19. januára 2008, kedy zachytila malú nepravidelnosť, ktorá predstavovala len malý dielik z utajeného systému. Od 22. hodiny sa – bez ohľadu na neskorý večer – začala problémom zaoberať komisia expertov a po niekoľkých hodinách namáhavej nočnej práce identifikovala osobu, ktorá stála za podozrivou operáciou. 

A hneď na druhý deň, v nedeľu ráno, keď Francúzi sa chystali do kostola, vtedajší prezident Société Générale Daniel Bouton informoval o výsledkoch komisie orgány bankového dohľadu.

Na podporu obchodu a priemyslu

Société Générale patrí spolu s BNP Paribas a Crédit Lyonnais k trom najstarším bankám vo Francúzsku. Jej história sa začala písať už v máji 1864, kedy ju založila skupina známych priemyselníkov. Jej pôvodný názov bol Société Générale pour le Développement du favoriser obchodu et de l’industrie en France, čo možno preložiť ako Všeobecná spoločnosť na podporu rozvoja obchodu a priemyslu vo Francúzsku. V súčasnosti používa skrátený názov Société Générale. Zameriava sa predovšetkým na korporátne a investičné bankovníctvo.

Medzi najvýznamnejšími medzníkmi v histórii banky sa spomína rok 1871, kedy vznikla prvá zahraničná pobočka banky, a to v Londýne, ďalej roky II. svetovej vojny, kedy sa po napadnutí Francúzska hitlerovským Nemeckom banka presťahovala do Afriky a Spojených štátov.

A významným míľnikom bolo aj znárodnenie banky v roku 1945 – na samom konci vojny, ale aj zapojenie sa do tzv. Marshallovho plánu, oficiálne nazývaného Plán európskej obnovy, ktorý prijal americký Kongres v apríli 1948 s cieľom organizačne zabezpečiť americkú hospodársku pomoc vojnou zničenej Európe a ktorý niesol meno jedného z jeho iniciátorov, štátneho tajomníka George C. Marshalla.

V histórii banky sa ako veľmi významné spomínajú aj 70-te a 80-te roky, kedy Société Générale patrila k priekopníkom v zavádzaní mnohých technických noviniek v bankovníctve (počítače, bankomaty, kreditné karty a i.), ďalej je to privatizácia banky v júli 1987 a tiež júl 2006, kedy Société Générale získala od časopisu Euromoney titul Banka roka.

Ale rovnako dôležitým medzníkom v jej histórii je aj kauza Kerviel, L’ affaire Kerviel, kedy banka už aj tak výrazne oslabená hypotekárnou krízou, 24. januára 2008 oznámila médiám a verejnosti, že sa stala obeťou podvodu na trhu s futures kontraktmi, ktorý začal jeden z jej obchodníkov Jérôme Kerviel. Banka po zisteniach zo soboty 19. januára ho obvinila zo straty 4,9 miliardy eur, čo médiá nie bezdôvodne vzápätí označili za jeden z najväčších, ak nie ten najväčší bankový podvod všetkých čias.

Aj tá nelichotivá udalosť

Je signifikantné, že v histórii banky je aj ňou samou za významný medzník považovaná nelichotivá udalosť – aféra Kerviel. Názorne to videť napríklad aj z graficky stvárnenej názornej chronológie tých najkľúčovejších udalostí v dejinách banky, ktorú prezentuje aj na svojom webe. Zhliadnuť ju možno pod názvom Viac ako 140 rokov histórie.

A čo sa v tom prehľade píše o Kervielovi? Súčasťou prezentácie je aj vyskakovacie okienko L’ affaire Kerviel, kde sa o nej uvádza toto:

kauza-kerviel2

Slovom, že banka odhalila, že jeden z jej obchodníkov operoval vysoko nad svoje obmedzené právomoci, no podarilo sa mu tajiť možné riziká. V jeho konaní však nebol zistený motív osobného majetkového prospechu. Vyšetrujúci sudca uzavrel vyšetrovanie 26. januára 2009 a je málo pravdepodobné, že prvé pojednávanie na súde by mohlo byť  skôr než v roku 2010.

Kto je Jérôme Kerviel?

Narodený v roku 1977, pochádza  z francúzskeho Pont-l’Abbé z relatívne veľmi skromných pomerov. Jeho otec bol remeselník – kováč, matka kaderníčka. Financie a riadenie finančných trhov vyštudoval na univerzitách v Lyone a v Nantes. Keď kauza vypukla, jeden z jeho vyučujúcich v Lyone na otázku médií uviedol, že Jérôme bol študent ako ostatní, ničím sa od svojich spolužiakov nelíšil.

V roku 2000 nastúpil do banky Société Générale, kde postupne prešiel rôznymi pozíciami. Zo záznamov banky vyplýva, že už v roku 2007 ho jej manažment upozornil na prekračovanie svojich právomocí a údajne neoprávnené obchodovanie. To, že on sa neskôr bránil, že nešlo o neoprávnené obchodovanie, ale všetko čo robil sa dialo s vedomím nadriadených, je už iná vec.

Po tom, čo ho po vypuknutí aféry vyhodili z banky, sa zamestnal v spoločnosti Lemaire Consultants & Associés (LCA), ktorá sa zaoberá riadením rizík a poradenstvom v oblasti počítačovej bezpečnosti.

Súhrn podrobností o Jérôme Kervielovi a jeho kauze v súvislostiach s prebiehajúcou finančnou krízou možno nájsť vo francúzskej verzii Wikipédie. Je to asi jediné miesto, kde je veľmi podrobne a objektívne rozpísaný mechanizmus podvodu vo všetkých súvislostiach. 

  • Upozorňujeme, že stanoviská, ktoré banka vydávala pre médiá a ktoré tiež možno nájsť na internete, už samé o sebe nie sú a nemôžu byť objektívne. Vychádzajú z trestných oznámení podaných na Kerviela jednak zo strany vedenia banky a jednak zo strany niektorých jej akcionárov. V prvom prípade išlo o tieto trestné činy a skutky: vytváranie podvodných dokumentov a falšovaných údajov a útoky na vnútorný systém banky, v tom druhom trestnom oznámení bol spomenutý podvod, falšovanie údajov a narušenie dôvery vo vnútri banky.

Keďže Kervielovi nadradení mali záujem chrániť si svoju kožu, je zrejmé, že v podanom trestnom oznámení i vo vyjadreniach pre médiá všetko interpretovali tak, že vinníkom bol len Kerviel a len on sám. Aj preto v oficiálnych stanoviskách banky, ktoré boli počas uplynulých rokov postupne zverejňované, nemôže byť dosť objektivity.

Počas vyšetrovania kauzy

K afére sa počas jej vyšetrovania francúzskymi justičnými a policajnými orgánmi dostali k slovu vtedajší manažéri banky, obvinený i jeho príbuzní.

Generálny riaditeľ Société Générale Daniel Bouton: „Kerviel konal sám a vo vnútri banky si vybudoval skrytý podnik. Mal toľko inteligencie, že unikal všetkým kontrolám.“ Vtedajší riaditeľ odboru investičného bankovníctva Société Générale Jean-Pierre Mustier o Kervielovi povedal: „Nesledoval osobný zisk, jeho zámerom nebolo peniaze ukradnúť, skôr sa zdá, že sa iba zaplietol do vlastných stratových obchodov, ktoré sa snažil zvrátiť ďalším a ďalším investovaním a týmito nevydarenými transakciami jeho strata ďalej rástla.“

Kerviel pri vyšetrovaní povedal to, čo neskôr napísal aj vo svojej slávnej knihe L’engrenage: Mémoires d’un Trade: „Pohyboval som sa v prostredí, ktoré bolo úplne odtrhnuté od reality. Banke išlo len o jedno, vyprodukovať čo najviac peňazí v čo najkratšom čase a takmer bez ohľadu na spôsob ako to urobiť, hoci aj nejakým výslovne nezákonným spôsobom. Pre vedenie banky som ja i moji kolegovia boli len prostitútkami. – Koľko si dnes zarobil? – tak sa každého z nás deň čo deň pýtali na konci pracovného času.“

Kerviel pred vyšetrovacím sudcom opakovane tvrdil, že on miliardové škody banke nespôsobil. Urobila ich vlastne sama banka, a to tým, že jeho nedokončené obchody (otvorené pozície) pouzatvárala a predala za smiešne nízke ceny.

Viacerí Kervielovi príbuzní v čase vyšetrovania kauzy pre médiá povedali, že Jérôme bol len povestným baránkom. Vrcholový bankový manažment na blížiacu sa krízu nezareagoval včas a všetku vinu chcel potom zhodiť na neho.

Politici, médiá, verejnosť

Krátko po vypuknutí kauzy na ňu zareagovali aj francúzski politici. Predseda vlády François Fillon zapochyboval o tom, či 4,9-miliardová strata je skutočne dielom jedného mladého muža. Okamžite preto poveril ministerku financií Christine Lagarde, dnes šéfku Medzinárodného menového fondu (IMF), aby do týždňa vypracovala podrobnú správu o tom, čo sa vlastne stalo. Prezident Nicolas Sarkozy zareagoval slovami, že odhalené straty banky nijako nenarušujú solídnosť a spoľahlivosť francúzskeho finančného systému.

A médiá? Z vtedajších komentárov svetovej tlače vyberáme aspoň pár ukážok

„Jérôme Kerviel vedel, že svojimi obchodmi podvádza nič netušiacich nadriadených.“ „Jeho meno sa stalo synonymom pre chamtivosť bánk. Pripisuje sa mu levý podiel na strmom páde dôvery v bankovníctvo.“ „Obchodmi hromadil stratu, ktorá rýchlo rástla. Stalo sa mu to isté, čo väčšine gemblerov. Očakával, že šťastie ho znovu nájde, preto investoval čoraz väčšie sumy.“ „Kerviel tvrdí, že mu sumu nemožno pripisovať, lebo na nej má podiel vedenie banky, ktoré unáhlene a nepremyslene likvidovalo pozície.“

Podľa prieskumov verejnej mienky, ktoré boli organizované krátko po vypuknutí kauzy, väčšina Francúzov vyjadrila presvedčenie, že Kerviel sa na kauze neobohatil a stal sa obeťou intríg vedenia banky. Po celom Francúzsku zakladali jeho fankluby, na internete vznikli fóra na jeho podporu, predávali sa tričká s jeho portrétmi. Meno Jérôme Kerviel patrilo niekoľko mesiacov k najviac vyhľadávaným slovám vo vyhľadávaní spoločnosti Google.

Rozsudok: prvostupňový a druhostupňový

Konanie pred prvostupňovým súdom v Paríži sa začalo 8. júna a skončilo 5. októbra 2010 vynesením rozsudku, ktorým Jérôme Kerviela súd uznal vinným z porušenia dôvery a manipulácie s údajmi v počítači, pričom svojím neoprávneným obchodovaním v roku 2008 spôsobil banke stratu vo výške 4,9 miliardy eur.

Súd mu vymeral trest odňatia slobody na päť rokov, z toho dva roky podmienečne, inak povedané – minimálne tri roky si musí natvrdo odsedieť. Keďže podľa názoru 1-stupňového súdu bol Kerviel zodpovedný za celú stratu, musí škodu v plnom rozsahu uhradiť.

Sudca v odôvodnení rozsudku konštatoval, že obžalovaný v rámci pracovného zaradenia špekuloval s akciovými kurzami, avšak rozsah svojich právomocí výrazne prekračoval a konal v rozpore s vnútornými smernicami banky. Kým v roku 2007 prinášali jeho špekulácie pre banku miliardové zisky, neskôr ho šťastena opustila. Ďalšími a ďalšími investíciami sa pokúšal vymazávať predchádzajúce straty a všetko utajiť, no on sa už len ponáral hlbšie a hlbšie do mínusu. „Keď sa v januári 2008  tieto straty stali neudržateľnými, pravda musela vyjsť najavo,“ zdôraznil sudca.

Kerviel proti rozsudku podal odvolanie, v ktorom dôvodil tým, že on bol vlastne obetným baránkom banky. „Podobné riskantné obchody, aké som aj ja robil,  boli v Société Générale bežné. Vedenie banky o mojich obchodoch vedelo a tolerovalo ich, ale len dovtedy, kým jej prinášali zisk. Keď sa ale banka dostávala do straty, a nielen vďaka mne, ale predovšetkým vďaka kríze,  vedenie potrebovalo pomenovať obetného baránka. A vytipovali si mňa.“

V októbri 2012 odvolací senát Kervielovo odvolanie zamietol a rozsudok, ktorým ho prvostupňový súd uznal vinným a zaviazal k náhrade 4,9-miliardovej škody, sa stal právoplatným.

Otázniky zostávajú alebo Kto sa zľakol?

Aj po definitívnom závere kauzy v podobe rozsudku odvolacieho súdu sa nad ňou vznášajú otázniky. Jedným – a azda tým najdôležitejším – je to, prečo v kauze sedel na lavici obžalovaných len samotný Kerviel? Prečo nie aj jeho nadriadení? A ďalší otáznik, na ktorý už odpoveď zrejme nikdy nedostaneme, je ten ako sa na kauzu vôbec prišlo. Pôvodné vysvetlenie, že kontrola sledovania rizík v osudnú januárovú sobotu roku 2008 zachytila malú nepravidelnosť, ktorá predstavovala len malý dielik z utajeného systému, nie je príliš presvedčivé.

Je to také vysvetlenie o ničom. Skôr len odvedenie na falošnú stopu, aby sa investigatívci nikdy nedopátrali skutočnej pravdy.

A hoci je len samozrejmé, že medzi tajomstvami, ktoré musí každá banka chrániť, je aj tajomstvo o vlastnej vnútornej ochrane, je zrejmé, že to celé mohlo byť aj inak.

Natíska sa niekoľko verzií: Tá prvá hovorí o tom, že niektorým Kervielovým kolegom – maklérom začalo liezť na nervy, že jemu sa všetko prepáči a tak to už ide celé roky, hoci oni by za podstatne menší prúser okamžite leteli z banky… Podľa druhej verzie niektorý z Kervielových nadriadených, ktorí o tom všetkom vedeli a vlastne s ich požehnaním sa to celé dialo, sa zľakol možných následkov aj preňho samého a radšej anonymne upozornil kolegov z kontrolného útvaru…

A napokon je tu tretia verzia pracujúca s hypotézou, že s tým ako narastali sumy, o ktoré bola banka poškodená, sa Kerviel zľakol, ozval sa v ňom strach a svedomie a tak potichučky a úmyselne urobil drobnučkú chybu tak, aby sa na to prišlo. Bál sa, aby škody nenarástli ešte viac… Aj keď samotný Kerviel počas vyšetrovania pred vyšetrujúcimi sudcami i neskôr na pojednávaní o tom nikdy nehovoril, je možné, že to bolo aj tak.

Alebo aj celkom inak. Isté je len to, že súdy s týmito „bočnými“ hypotézami nepracovali. Napokon nemali prečo, veď skutok, ktorý sa stal, bol jasný, obžaloba bola podaná len na samotného Kerviela a on ani nikdy nepopieral to, čo robil.

Kauza je uzavretá a tak sa odpovede už asi nikdy nedočkáme. Je síce pravda, že po tom čo odvolací senát zamietol Kervielovo odvolanie a potvrdil rozsudok prvostupňového súdu, sa on sám pre médiá vyjadril, že ešte skúsi podať dovolanie na tamojší najvyšší súd, ale vzhľadom na povahu veci zrejme ani sám tomu neverí, že by sa ešte niečo mohlo zvrátiť…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *