Utorok 17. júla. Meniny má Bohuslav

Bankový účet má mať podľa Európskej komisie každý

Banky Peter Apolen 13.10.2011 | 00:00 0 Komentárov

Trh bankových účtov ešte nie je nasýtený. Až pol milióna Slovákov a 30 miliónov Európanov nemá bankový účet. Európska komisia to chce zmeniť. V júli vydala odporúčanie členským krajinám, aby banky sprístupnili účet každému. V niektorých krajinách je totiž možnosť získať účet obmedzená.

Komisia argumentuje, že prístup k bankovému účtu sa stal podmienkou plnohodnotnej účasti na hospodárskom a spoločenskom živote modernej spoločnosti. „Títo jednotlivci nemôžu momentálne v plnej miere využívať prínosy jednotného trhu," uvádza komisia. „Je dôležité, aby sme prestali uplatňovať postupy, ktoré ľuďom zabraňujú v prístupe k takejto základnej a nevyhnutnej službe, a umožnili im tak zapojiť sa v plnej miere do spoločnosti, v ktorej žijú, a využívať prínosy jednotného trhu,“ uviedol komisár pre vnútorný trh a služby Michel Barnier.

V Európe si účet neotvorí každý

Podľa komisie banky odmietajú niektorým ľuďom otvárať účty. Z celkového počtu tých, ktorý v Európe účet nemajú to má byť až pätina. Dôvody sú rôzne. Nesplnenie požiadaviek miesta bydliska, výšky príjmu, či úverovej histórie. Prípad Slovenska to ale nie je. Slovenská banková asociácia hovorí, že účet banky otvoria na Slovensku každému s preukazom totožnosti a trvalým, či prechodným pobytom v SR. Nevie o nejakom prípade, keď by sa niekto sťažoval, že mu nebol účet otvorený.

Nie každý má ale o účet záujem. Napríklad dôchodcovia uprednostňujú vkladné alebo šekové knižky. Podľa bankovej asociácie, by účet pre nich predstavoval zbytočný náklad.

Situácia je v každej krajine rôzna. Napríklad v Poľsku nemá účet až 3,3 milióna ľudí, zatiaľ čo v Nemecku len 890 tisíc.

Európska komisia len odporúča

Podnet komisie je zatiaľ len v podobe odporúčania. Krajiny majú rok na nápravu. Potom by mal dostať legislatívnu podobu. Podľa stránky Euroaktiv sú spotrebiteľské združenia nespokojné s nezáväznou formou. „Príliš často sme videli, že samoregulácie a dobrovoľné opatrenia vo finančnom sektore nefungujú. Táto cesta je strata času,“ tvrdí Monique Goyensová generálna riaditeľka organizácie BEUC. Bankovému sektoru na druhej strane odporúčanie vyhovuje. „Komisia môže propagovať pozitívne príklad, ale otázku finančnej exklúzie je najlepšie riešiť na lokálnej úrovni. Národný dialóg je lepší, pretože situácia v jednej krajine nie je taká ako v druhej krajine,“ tvrdí Sebastian De Brouwer z Európskej bankovej federácie.

Slovensko sa zatiaľ odporúčaním riadiť neplánuje. „Opatrenie nie je záväzné,“ odpovedala na otázku Investujeme.sk Zuzana Bruteničová z oddelenia komunikácie a styku s verejnosťou Ministerstva financií SR. Dodala, že ďalšie kroky budú predmetom diskusií. Zámer by mohol naplniť základný bankový balíček. Ten pre neúspech ministerstvo tento rok zrušilo. Pri lepšie nastavených podmienkach by však mohol nájsť ohlas u spotrebiteľov zatiaľ neoslovených súčasnými ponukami. Vo Veľkej Británii podľa portálu Euroaktiv napríklad každá banka základný účet ponúka. Mesačne si ho otvorí 40 tisíc ľudí. Bývalý štátny tajomník ministerstva financií Peter Kažimír, ktorý je jedným zo spoluautorov zrušeného balíčka, sa na opakované otázky na zhodnotenie akcií Európskej komisie odmietol vyjadriť.

Ilustračné foto: sxc.hu.

Súhlasíte s bankovými odvodmi?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *